Ухвала від 11.06.2013 по справі 2а-13769/12/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-13769/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Дегтярьова О. В. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

УХВАЛА

Іменем України

11 червня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І. О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі Киш С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Чернігівський лікеро - горілчаний завод «Чернігівська горілка» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2012 року у справ за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Чернігівський лікеро - горілчаний завод «Чернігівська горілка» до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 19 липня 2012 року № 000173, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2012 року в задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Чернігівський лікеро - горілчаний завод «Чернігівська горілка» до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 19 липня 2012 року № 000173 - відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рушення, позивач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення суду першої інстанції, вважаючи його необґрунтованим, таким, що не відповідає реальним обставинам, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, а відтак, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотримання норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясовних обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судом, при розгляді даної справи встановлено, що працівниками Регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Чернігівській області на підставі наказів «Про проведення фактичних перевірок»від 30.05.2012р. № 47-0 та «Про продовження фактичних перевірок»від 07.06.2012р. № 53-0, направлень від 30.05.2012р. № 50 і від 07.06.2012р. № 51 була проведена фактична перевірка складу (місця оптового складу алкогольних напоїв), що розташований за адресою: м. Чернігів, вул. Котляревського, 38, - з питань дотримання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

За результатом проведеної перевірки складено Акт від 31.05.2012р. № 050/21/31597869 (далі - Акт перевірки), в якому зазначено про те, що складському приміщенні знаходився коньяк «Гремі» групи КВВЯ (0, 25 л, 40%), дата розливу на етикетці не зазначена, витримки 8 років, розлито на виробничих потужностях концерну «Укрспирт» об'єднання «Чернігівспиртгорілка», в кількості 11 656 пляшок, маркованих 2 марками акцизного збору (навхрест) згідно Постанови КМУ від 24.10.96р. № 1284 «Про затвердження Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів і Порядку реалізації або знищення конфіскованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів»та від 23.04.03р. № 567 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Крім того коньяк «Гремі»(0,25 л, 40%), групи КВВЯ, дата розливу на етикетці не зазначена, витримки 8 років, розлито на виробничих потужностях концерну «Укрспирт» об'єднання «Чернігівспиртгорілка», в кількості 841 пляшка, маркованих 1 маркою акцизного податку згідно Постанови КМУ від 24.10.96р. № 1284 «Про затвердження Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів і Порядку реалізації або знищення конфіскованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Зазначений в цьому абзаці коньяк «Гремі»згідно п. 7 Постанови КМУ «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів»перебуває в обігу до 01.11.2003р., інвентаризаційні залишки такої продукції до 01.12.2003р. Тобто, зазначений коньяк є не маркованим, чим порушено ст. 11 ЗУ від 19.12.95р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, ячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» із змінами та доповненнями, п. 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.10р. № 1251. Опис марок, якими марковано зазначений коньяк додається (вкладний аркуш № 1 і № 2).

Також, за результатами проведення інвентаризації спирту, спиртовмісної суміші, готової продукції, підакцизних товарів та марок акцизного податку на складі готової продукції позивача, призначеної відповідно до наказу Товариства від 31.05.2012р. № 102 «Про проведення інвентаризації», був складений акт інвентаризації цінностей від 01.06.2012р. за підписом уповноважених посадових осіб позивача і в присутності працівників податкових органів. Всього за наслідками інвентаризації виявлено наявність на складі позивача 12 497 пляшок коньяку «Гремі», об'ємом 0,25 л, на загальну суму 262 058, 65 грн. (по 20,97 грн. кожна пляшка).

На підставі Акта перевірки відповідачем було прийняте рішення від 19.07.2012 р. №000173 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 17635, 77 грн.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія Київського апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 т .11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, ячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон 481) алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Під маркуванням алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відповідно до ст. 1 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» розуміється наклеювання марки акцизного збору в порядку, передбаченому Положенням про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка. Марки акцизного збору виготовляються, зберігаються та продаються відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Маркування алкогольних напоїв здійснюється марками акцизного збору, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 % об'ємних одиниць. Кожна марка акцизного збору на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного збору за одиницю маркованої продукції. Порядок запровадження марок акцизного збору нового зразка встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Слід зауважити, що починаючи з 01.01.2011 р. аналогічні за змістом норми містяться в Податковому кодексі України.

Згідно п. 2, п. 3 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.1996р. № 1284, для маркування алкогольних напоїв запроваджено марки акцизного збору, що виготовляються з паперу вагою 70 г/кв. м +- 3 г/кв. м і мають розміри: довжина 160 мм +- 0,25 мм, ширина 20 мм +- 0,25 мм. Зразки марок акцизного збору затверджуються Державною податковою адміністрацією.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 23.04.2003р. № 567, починаючи з 1 липня 2003 року було запроваджено марки акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Пунктом 2 вище вказаної постанови зобов'язано Державну податкову адміністрацію вчинити наступні дії: забезпечити продаж марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів починаючи з 25 червня 2003 року; забезпечити проведення станом на 1 листопада 2003 р. інвентаризації марок акцизного збору попереднього зразка у продавця марок, на підприємствах-виробниках, в імпортерів алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також залишків алкогольної та тютюнової продукції, маркованої акцизними марками попереднього зразка, на підприємствах-виробниках, в імпортерів та у суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють оптову і роздрібну торгівлю ними; на підставі актів інвентаризації прийняти рішення про знищення залишків марок акцизного збору попереднього зразка; узагальнити результати інвентаризації та подати до 5 листопада 2003 р. державному спеціалізованому підприємству Міністерства фінансів окрему рознарядку на виготовлення марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування залишків алкогольних напоїв та тютюнових виробів, маркованих акцизними марками попереднього зразка, та для обміну невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка; забезпечити до 30 листопада 2003р. видачу та/або обмін марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами підприємствам-виробникам, імпортерам, суб'єктам підприємницької діяльності, що здійснюють оптову і роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Також, установлено, що залишки марок акцизного збору попереднього зразка для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також марковані ними алкогольні напої та тютюнові вироби перебувають в обігу до 1 листопада 2003 р., крім зберігання інвентаризаційних залишків такої продукції, яке дозволяється до 1 грудня 2003 року (п. 7 Постанови № 567 (в редакції постанов Кабінету Міністрів України від 15.10.2003р. № 1636 та від 29.10.2003р. № 1703).

У відповідності до п. 19, 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1251, яке набрало чинності з 01 січня 2011 року, наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товарів.

Відповідно до п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що не марковані, зокрема, алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;

З матеріалів справи вбачається, що на момент проведення фактичної перевірки 11 656 пляшок коньяку «Гремі», марковані 2-ма зразками марок акцизного збору (навхрест) відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів № 1284 та № 567, в той час, як інші 841 пляшки такого ж спиртного напою марковані однією маркою. В той же час, в матеріалах справи відсутні докази того, що позивач звертався до Державної податкової адміністрації України або іншого уповноваженого державного територіального органу з питань придбання марок акцизного збору нового зразку на всю партію коньяку «Гремі», наявної на складі позивача наприкінці 2003 року.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що наявність на складі позивача, та зберігання алкогольних напоїв без марки акцизного збору встановленого зразка є підставою для застосування до останнього штрафних санкцій, визначених з абз. 15 ч. 2 ст. 17 Закону № 481).

Разом з тим суд дійшов обґрунтованого висновку, з яким погоджується судова колегія, щодо строків застосування адміністративно - господарських санкцій до позивача відповідно ст.250 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Однак, відповідно до ч. 2 ст. 250 Господарського кодексу України, дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.

Як встановлено судом, відповідач по даній справі, згідно п. 1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, затвердженого Міністерством фінансів України від 13.10.2011р. № 1289, є одним із функціональних підрозділів з правами юридичної особи у складі Державної податкової служби України та застосував штрафні (фінансові) санкції за порушення закону, який відповідає застереженням визначених ч. 2 ст. 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції щодо правомірності прийняття відповідачем рішення про застосування штрафних санкцій від 19.07.2012 р. №000173.

Згідно ст.198 ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно становив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195,196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Чернігівський лікеро - горілчаний завод «Чернігівська горілка» - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2012 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя Т.М.Грищенко

Судді І. О. Лічевецький

В.Е.Мацедонська

.

Головуючий суддя Грищенко Т.М.

Судді: Лічевецький І.О.

Мацедонська В.Е.