Рішення від 07.05.2013 по справі 18/2652/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.05.2013 р. Справа №18/2652/12

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській області, адреса: вул. Леніна, 1/23, м.Полтава, 36014

до Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області, адреса: с.Великі Кринки, Глобинський район, Полтавська область, 39032

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ТОВ "ІПК Полтавазернопродукт", адреса: вул. Заводська,1, м.Глобине, Полтавська обл., 39000

про зобов'язання вчинити певні дії

Суддя: Солодюк О.В.

Представники сторін:

від позивача: Непорада А.М., дов. в протоколі

від відповідача: сільський голова Ніколенко А.С., паспорт в протоколі

від третьої особи: не з"явився

Суть спору: Розглядається позовна заява про зобов"зання прийняти об"єкти права державної власності, дитячі дошкільні заклади-дитячий садок у с.Степове, дитячий садок у с.Малі Кринки у комунальну власність територіальної громади.

Позивач на позові наполягає.

Відповідач у запереченні на позовну заяву та повноважний представник в судовому засіданні 07.05.13р. позов не визнає, посилаючись зокрема на те, що відповідач не вважає, що своїми діями порушує права позивача як органа, уповноваженого управляти державним майном.

В запереченні зазначено, що на території Кринківської сільської ради знаходяться об"єкти державної власності, які не підлягали паюванню в процесі реорганізації КСП «Степове» та передались на баланс підприємства - правонаступника ВП АФ «Степове» ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт».

Відповідач не може вирішити проблему ефективного використання та збереження дитячих дошкільних навчальних закладів у зв"язку з відсутністю коштів у місцевому бюджеті. За цільовим призначенням дані приміщення використовувати вже не можливо, бо на час передачі об"єктів до підприємств-балансоутримувачів в кінці 90-х років ці дитячі садки діяли, а в 2003-2005 роках ТОВ ІПК «Полтавазернопродкут» відмовилось фінансувати вказані заклади і діяльність їх припинилася. На сьогоднішній день це напівзруйновані, непридатні до подальшого використання в якості дитячих садків, приміщення.

На дані об"єкти також відсутні правоустановчі документи, які обов"язково додаються до акту прийому-передачі.

Крім того, відповідач не погоджується з твердженням позивача про те, що дана передача здійснюється без додаткових умов, стверджуючи при цьому, що без додаткових умов в комунальну власність територіальних громад передається майно, якщо підприємство-балансоутримувач визнане банкрутом. ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» банкрутом не визнавалось, і дана передача, як зазначає відповідач, проводиться згідно з Законами України і Постановами Кабінету Міністрів, які чітко передбачають умови передачі у комунальну власність даного майна.

Третя особа письмових пояснень не надала, в судове засідання не з"явилась, про дату, час та місце розгляду спору повідомлена. Її представник в судовому засіданні 15.04.13р. при вирішенні спору покладається на розсуд суду.

В судових засіданнях оголошувались перерви: 15.04.13р. до 26.04.13р. до 11-30 год., 26.04.13р. до 07.05.13р. до 14-00 год.

Згідно ч. 3 ст. 69 ГПК України строк вирішення спору продовжено.

В судовому засіданні 07.05.13р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення оформлено та підписано відповідно до вимог ст. 84 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:

Дитячі садки у с. Степове та с. Малі Кринки є об'єктами права державної власності, що знаходяться в сфері управління позивача.

Вищезазначені об'єкти соціальної інфраструктури, як зазначено в позові, були вилучені під час приватизації радгоспу «Великокринківський» з вартості цілісного майнового комплексу, як об'єкти, що не підлягають приватизації, та залишилися обліковуватися на балансі новоствореного КСП «Великокринківський» правонаступником, якого є ТОВ агрофірма «Степове».

ТОВ агрофірма «Степове» припинило свою діяльність в зв'язку з реорганізацією шляхом приєднання до ТОВ «ІПК Полтавазернопродукт».

На даний час вищезазначені дитячі дошкільні заклади обліковуються на балансі ТОВ «ІПК Полтавазернопродукт», що підтверджується документами, наданими третьою особою до матеріалів справи (а.с. 36 - 41), актом перевірки стану утримання, зберігання та використання державного майна, що рахується на балансі ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» ВП АФ «Степове» від 16.08.2011 р. (а.с.55).

Позивач в позові зазначає, що пунктом 1.4. Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого Наказом ФДМ України та Мінекономіки України від 19.05.1999 р. № 908/68 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України, встановлено способи управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариства у процесі приватизації. Одним із таких способів є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».

Згідно ст. 2 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації) підлягають передачі до комунальної власності.

Статтями 3, 41 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» встановлено, що ініціатива щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність може виходити від органів, уповноважених управляти державним майном.

На виконання вимог Закону України «Про управління об'єктами державної власності», Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» регіональне відділення ФДМУ по Полтавській області листом № 05-03/04588 від 13.09.11р.(а.с. 10) ініціювало передачу у комунальну власність територіальної громади Кринківської сільської ради об'єктів соціальної сфери.

Рішенням Кринківської сільської ради від 18.10.2011р. (а.с.11) було відмовлено у прийнятті до комунальної власності територіальної громади об'єктів соціальної сфери - дитячих дошкільних закладів, а саме: дитячий садок у с. Степове, дитячий садок у с. Малі Кринки, з посиланням на їх незадовільний стан.

Позивач зазначає, що відповідно до ст. 2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передбачено, що нерухоме майно, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації, передаються безоплатно до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Дана передача об'єктів здійснюється без додаткових умов та фінансується в установленому порядку та перебування в незадовільному стані об'єктів передачі не є підставою для відмови в прийнятті їх до комунальної власності територіальної громади.

Фінансування видатків, пов'язаних з передачею об'єктів соціальної інфраструктури регулюються положеннями ст. 42 ЗУ «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», якою передбачено що видатки, пов'язані з капітальним ремонтом об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, що передаються в комунальну власність, відшкодовуються з бюджету Автономної Республіки Крим, обласних, районних бюджетів, бюджетів міст Києва та Севастополя, бюджетів районів у містах та бюджетів місцевого самоврядування за рахунок коштів, передбачених у відповідних бюджетах.

Аналогічну норму щодо питання фінансування передачі об'єктів соціальної інфраструктури з державної у комунальну власність та розрахунків витрат на їх утримання, як зазначено у позові, містить Постанова Кабінету Міністрів України № 7 від 06.01.2000р. "Про порядок використання коштів державного бюджету, залучених під час передачі об'єктів соціальної інфраструктури з державної у комунальну власність".

Відповідно до п. 2 Порядку використання коштів державного бюджету, залучених під час передачі об'єктів соціальної інфраструктури з державної у комунальну власність трансфери, передбачені у Державному бюджеті, бюджетах областей на капітальний ремонт та утримання об'єктів соціальної інфраструктури, протягом бюджетного року, в якому здійснена передача, розподіляються відповідною облдержадміністрацією між бюджетами сіл, селищ, міст, районів у містах (у разі передачі об'єктів соціальної інфраструктури у власність їх територіальних громад).

Отже, як стверджує позивач, чинним законодавством передбачено виділення органам місцевого самоврядування коштів на заходи, пов'язані з прийняттям у комунальну власність об'єктів соціальної інфраструктури, в зв'язку з чим Кринківська сільська рада без належних на те підстав відмовила в прийнятті до комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури з посиланням на їх незадовільний стан.

20 лютого 2012 регіональним відділенням ФДМ України була направлена претензія № 05-07/998 на адресу відповідача (а.с.9) щодо прийнятті відповідних рішень по прийняттю до комунальної власності територіальної громади вищевказаних об'єктів соціальної сфери.

Листом № 784/02-14 від 05.12.2012р. (а.с.7) відповідач направив на адресу регіонального відділення рішення сесії Кринківської сільської ради від 09.04.2012р., яким знову ж таки було відмовлено у прийнятті до комунальної власності територіальної громади об'єктів соціальної сфери.

Вищезазначена обставина змусила позивача звернутись з даним позовом до суду.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши додані докази, суд дійшов висновку, що в позові слід відмовити повністю з наступних підстав.

Згідно ч.1, ч.2 ст. 4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" (далі по тексту - Закон) передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням: Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів, визначених у абзацах другому, третьому, п'ятому частини першої статті 2 цього Закону; органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених у абзацах четвертому та шостому частини першої статті 2 цього Закону.

Передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.

Рішеннями Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області 10 сесії 6 скликання від 18.10.11р. та 15 сесії 6 скликання від 09.04.12р. відмовлено позивачу у прийнятті до комунальної власності територіальної громади об'єктів соціальної сфери: дитячого садка у с. Степове та дитячого садка у с. Малі Кринки.

Згідно ч. 5 ст. 4 Закону пропозиції щодо передачі об'єктів, визначених у абзаці четвертому частини першої статті 2 цього Закону, з державної у комунальну власність, яка здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій, погоджуються з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики, центральним органом виконавчої влади з питань фінансової політики та Фондом державного майна України, а також з підприємством-балансоутримувачем.

До пропозицій додаються характеристика майна і виписка про його вартість за даними бухгалтерського обліку, техніко-економічне обґрунтування забезпечення ефективного використання цього майна за цільовим призначенням з визначенням обсягів та джерел фінансування видатків на його утримання.

Згідно ч.1, ч.3 ст. 4-1 Закону передача об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури здійснюється у порядку, встановленому цим Законом, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею. Рішення щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за згодою районних або обласних рад.

Відповідно до ч.1,2 ст. 4-2 Закону видатки, пов'язані з капітальним ремонтом об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, що передаються в комунальну власність (крім видатків, пов'язаних з капітальним ремонтом об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, які передаються в комунальну власність відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відшкодовуються з бюджету Автономної Республіки Крим, обласних, районних бюджетів, бюджетів міст Києва та Севастополя, бюджетів районів у містах та бюджетів місцевого самоврядування за рахунок коштів, передбачених у відповідних бюджетах на ці цілі, та пайової участі підприємств, господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у розмірі по 50 відсотків суми витрат, необхідних для проведення капітального ремонту цих об'єктів. Обсяг витрат визначається комісією з питань передачі об'єктів.

Видатки, пов'язані з утриманням об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, відшкодовуються з відповідних місцевих бюджетів починаючи з бюджетного періоду, що настає за роком передачі їх у комунальну власність, відповідно до законодавства.

Відповідно до п.2 та п.3 Порядку використання коштів державного бюджету, залучених під час передачі об'єктів соціальної інфраструктури з державної у комунальну власність, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 7 від 06.01.2000р. (далі по тексту - Порядок) трансферти, передбачені у державному бюджеті бюджетам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя на капітальний ремонт та утримання об'єктів соціальної інфраструктури, протягом бюджетного року, в якому здійснена передача, розподіляються відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями між бюджетами сіл, селищ, міст, районів у містах (у разі передачі об'єктів соціальної інфраструктури у власність їх територіальних громад), а також обласними та районними (у разі передачі об'єктів соціальної інфраструктури у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст).

Розподіл передбачених у державному бюджеті трансфертів здійснюється відповідно до узгоджених з Мінекономіки та Мінфіном графіків передачі об'єктів соціальної інфраструктури з державної у комунальну власність та розрахунків витрат на їх утримання.

Кошти державного бюджету, залучені під час передачі об'єктів соціальної інфраструктури з державної у комунальну власність згідно із графіками та розрахунками витрат, зазначеними в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, передбачаються відповідним місцевим бюджетам у кварталі, в якому здійснено передачу цих об'єктів, на підставі затверджених у встановленому порядку та поданих Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям актів приймання-передачі та угод, укладених між підприємствами, господарськими товариствами, створеними у процесі приватизації (корпоратизації), та відповідними органами місцевого самоврядування.

У разі несвоєчасного подання зазначених документів кошти державного бюджету можуть бути використані на утримання наступних за зазначеним графіком, об'єктів соціальної інфраструктури, стосовно яких затверджено акти приймання-передачі та укладено відповідні угоди.

В матеріалах справи відсутні графіки передачі спірних об'єктів з державної у комунальну власність та розрахунки витрат на їх утримання.

Кошти на утримання об'єктів соціальної інфраструктури в бюджеті Кринківської сільської ради на 2013 рік відсутні, що підтверджується довідкою № 268/02-30 від 24.04.13 р. за підписом сільського голови (а.с.59).

Крім того, рішення Кринківської сільської ради Глобинського району Полтавської області 10 сесії 6 скликання від 18.10.11р. та 15 сесії 6 скликання від 09.04.12р. про відмову у прийнятті до комунальної власності територіальної громади об'єктів соціальної сфери: дитячого садка у с. Степове та дитячого садка у с. Малі Кринки позивачем не оскаржувались і докази визнання їх недійсними в судовому порядку в матеріалах справи відсутні.

Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги безпідставні, спростовані наявними в матеріалах справи доказами і задоволенню не підлягають.

На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

В позові відмовити.

Суддя Солодюк О.В.

У зв'язку з відрядженням судді повний текст рішення виготовлено та підписано 27 травня 2013 року.

Примітка: Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому cm. 85 ГПК України та може бути оскаржене в порядку, визначеному cm. 93 ГПК України.