Долинський районний суд Кіровоградської області
Справа № 388/665/13-а
Категорія 112
06.06.2013 Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Степанов С.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Долинська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Долинського районного управління юстиції, Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі Кіровоградської області про визнання неправомірними дій державного виконавця, визнання нечинною, незаконною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження та зобов»язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом мотивуючи свої вимоги тим , що 14.07.2011р. Долинським районним судом Кіровоградської області по справі № 2а-1312/2011 р. була винесена постанова, якою визнано протиправною бездіяльністю УПФУ в Долинському районі та зобов»язано УПФУ в Долинському районі донарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» суму недоотриманої ним з 24.12.2010 року пенсії, підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованої відповідно до положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на час її виплати, з відрахуванням сум отриманих ОСОБА_1. Для примусового виконання зазначеної вище постанови 10.08.2011 р. Долинським районним судом Кіровоградської області було видано виконавчий лист № 2а - 1312/2011 рік. 15.08.2011 року позивач звернувся до ВДВС Долинського РУЮ з виконавчим листом № 2а- 1312/2011 для примусового виконання. До даного часу УПФУ в Долинському районі постанову Долинського районного суду від 14.07.2011 року по справі № 2а - 1312/2011 рік не виконало та кошти не виплатило, тобто виконавчий лист № 2а- 1312/2011 рік також не виконаний. У зв'язку з несплатою УПФУ в Долинському районі коштів 28.02.2013 року ОСОБА_1 звернувся до ВДВС Долинського РУЮ із заявою, у якій просив повідомити письмово про вжиті ВДВС Долинського РУЮ заходи щодо примусового виконання виконавчого листа № 2а- 1312/2011 рік. 03.04.2013 року (вих. № 2153 від 25.03.2013 р.) від ВДВС Долинського РУЮ надійшла йому відповідь, де було зазначено, що після надходження виконавчого листа № 2а - 1312/2011 державним виконавцем 16.08.2011 року було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання зазначеного виконавчого листа.
На виконання зазначеної вище постанови державного виконавця до ВДВС Долинського РУЮ надійшов лист УПФУ в Долинскому районі за № 26.04/0725 про «виконання» вищезазначеної постанови суду, в якому було наголошено, що УПФУ в Долинскому районі проведено донарахування коштів, відповідно до постанови суду, сума яких складає 1407 грн. 17 коп. і ці кошти будуть виплачуватися згідно додаткової відомості при виплаті чергової пенсії.
На підставі листа УПФУ в Долинскому районі за № 26.04/0725 державним виконавцем ВДВС Долинського РУЮ виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а - 1312/2011 рік було закінчено, про що 25.11.2011 року була винесена постанова про закінчення виконавчого провадження відповідно до п. 8 ст. 49
Закону України «Про виконавче провадження». Про те, що виконавчий лист № 2а - 1312/2011 рік був виконаний позивач дізнався лише 03.04.2013 p., після отримання ним відповіді від ВДВС Долинського РУЮ вих. № 2153 від 25.03.2013 р. але факт виконання виконавчого листа № 2а - 1312/2011 рік не відповідає дійсності, а дії державного виконавця та ВДВС Долинського РУЮ є неправомірними та протизаконними.
В зв'язку з цим, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з»явився про розгляд справи був завчасно повідомлений у встановленому законом порядку.
Представником відповідача - Відділу державної виконавчої служби Долинського РУЮ до суду надано письмове заперечення проти позову, з якого вбачається, що На виконанні у ВДВС Долинського РУЮ перебувало виконавче провадження ВЗ-451 з виконання виконавчого листа за № 2а-1312 від 10.-08.2011 року, виданого Долинським районним судом Кіровоградської області. На виконання постанови державного виконавця до ВДВС Долинського РУЮ надійшов лист УПФУ в Долинському районі за № 26.04/0725,про виконання вищезазначеного рішення суду в якому наголошено, що Управлінням Пенсійного Фонду України в Долинському районі проведено йому донарахування коштів відповідно до рішення суду, що відображено та підтверджується в протоколі про індивідуальний перерахунок за № 19/08/2011 з зазначенням суми коштів, яка була донарахована йому та складає -1407 грн. 17 коп. В своєму листі УПФУ в Долинському районі також зазначає, що донараховані кошти будуть виплачуватись громадянину ОСОБА_1 згідно додаткової відомості при виплаті чергової пенсії.
На підставі цього з урахуванням вищевикладеного та листа УГІФУ в Долинському районі за № 26.04/0725 вищезазначене виконавче провадження державним виконавцем було закінчено, про що 25.11 2011 року була винесена постанова про закінчення виконавчого провадження відповідно до п. 8 ст. 49 України « Про виконавче провадження», копії якої були наплавлені сторонам виконавчого провадження. Виконавчий лист разом з постановою про закінчення виконавчого провадження був повернутий до Долинського районного суду. станом на 05.06.2013 року постанова заступника начальника ВДВС Долинського РУЮ ОСОБА_2 про закінчення виконавчого провадження від 25.11.2011 року скасована та винесена постанова про відновлення виконавчого провадження, копії якої направлені сторонам виконавчого провадження та суду для направлення виконавчого листа для примусового виконання до ВДВС Долинського РУЮ.
Таким чином станом на 05.06.2013 року вимоги по п.п. 3,4,5 Адміністративного позову громадянина ОСОБА_1 до суду про визнання неправомірними дій державного виконавця, ВДВС Долинського РУЮ задоволені, та спір по даним питанням відсутній.
Представник відповідача - Управління пенсійного фонду України в Долинському районі до суду не з»явився про розгляд справи завчасно у встановленому законом порядку був повідомлений.
За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами справи , без участі сторін.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази вважає , що в позовних вимогах слід відмовити з наступного.
Із копії постанови Долинського районного суду від 14.07.2011р. позов ОСОБА_1 до УПФ України в Долинському районі про визнання неправомірними дій та зобов»язання здійснити перерахунок і виплатити з підвищенням пенсії як «Дитині війни» - задоволено.
З копії виконавчого листа № 2а-1312/2011р виданого Долинським районним судом 10.08.011р. слідує, що зобов»язано УПФУ в Долинському районі здійснити донарахування та виплати ОСОБА_1 відповідно до ст.. : Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Із копії листа ВДВС Долинського РУЮ від 25.03.13р. № 2153 слідує, що ОСОБА_1 повідомляли про винесення державним виконавцем постанови про закінчення виконавчого провадження від 25.11.2011р.
З копії листа УПФУ в Долинському районні від 28.03.2013р. № 40/04-31 вбачається, що кошти в сумі 1407,17грн. були нараховані та включені у додатковуі відомості на вересень 2011 року. Здійснити виплату нарахованих коштів на даний час є неможливим у зв»язку з відсутністю фінансування за відповідним напрямком для виплати коштів, нарахованих додатковими відомостями сформованими на виконання рішення суду.
Із копії постанови від 05.06.2013р. наданої до суду 06.06.2013р. слідує, що відновлено виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2а-1312 виданого Долинським районним судом 10.08.2011р.
Відповідно до ст. 3 та ч.2 ст. 19 Конституції України людина, її життя і здоров»я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист , що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках , передбачених законом .
Реалізація особою права , що пов'язане з отриманням бюджетних коштів , яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства , не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги .
Згідно положень ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України . Основними засадами судочинства , крім інших , є обов'язковість рішень суду згідно статті 129 Конституції України .
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначено відповідними положеннями Закону України «Про виконавче провадження» , згідно зі статтями 1 та 2 якого виконавче провадження це сукупність дій органів і посадових осіб державної виконавчої служби, яка входить до системи Міністерства юстиції України, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів, які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених чинним законодавством України, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню .
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено , що виконавче провадження , як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню .
Гарантії прав фізичних і юридичних осіб у виконавчому провадженні визначені ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження", зокрема ч. 1 даної статті передбачає, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб .
Статтею 11 ч. 1 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено , що державний виконавець зобов»язанний вжити передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії .
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець здійснює заходи , необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення , зазначеного в документі на примусове виконання рішення , у спосіб та в порядку , встановленому виконавчим документом і цим Законом .
Відповідно до положень п. 11 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи) , який його видав , у випадку , передбаченому частиною третьою статті 75 цього Закону . Згідно положень частини третьої статті 75 вказаного Закону у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом , після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження , яка затверджується начальником відділу , якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець , і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи) , що його видав .
Згідно з ч. 1 ст. 51 Закону України «Про виконавче провадження» у разі якщо постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувану визнана судом незаконною чи скасована начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець або керівником відповідного органу державної виконавчої служби або якщо до державного виконавця надійшло рішення суду про скасування заходів до забезпечення позову, а також у разі повернення виконавчого документа з іншого відділу державної виконавчої служби, виконавче провадження підлягає відновленню протягом трьох робочих днів з дня надходження рішення суду, виконавчого документа чи постанови керівника відповідного органу державної виконавчої служби.
Згідно з ч.2 ст. 72 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України».
Відповідно до ст.. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансування витрат, пов»язаних з реалізацією цих законів, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якрою Пенсійному фонду виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.
Відповідно до витягу з протоколу № 63 Міністрів України від 05 вересня 20011 року та постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року за № 745, з вересня 2011 року припинено виплату нарахування коштів на виконання рішень суду даної категорії у зв'язку з відсутністю фінансування за відповідним напрямом.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку що існують підстави для відмови в задоволенні адміністративного позову гр.. ОСОБА_1 так, як на момент розгляду справи судом встановлено, що постановою державного виконавця від 05.06.2013р. відновлено виконавче провадження за виконавчим листом № 2а-1312/2011 виданого Долинським районним судом 10.08.2011р., де зобов»язано УПФУ в Долинському районі донарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» суму недоотриманої ним з 24.12.2010 року пенсії, підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованої відповідно до положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на час її виплати, з відрахуванням сум отриманих ОСОБА_1.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини , на яких грунтуються її вимоги та заперечення , крім випадків , встановлених статтею 72 цього Кодексу .
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень , дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову .
На підставі ст. 94 КАС України судові витрати залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167, 183-2 КАС України , суд , -
В задоволені позову ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Долинського районного управління юстиції, Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі Кіровоградської області про визнання неправомірними дій державного виконавця, визнання нечинною, незаконною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження та зобов»язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду відповідно до ст. 186 КАС України .
Суддя Долинського районного суду ОСОБА_3