Справа № 116/2496/13-а
Провадження № 2-а/116/199/13
03.06.2013 року м. Сімферополь
Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого, судді Тімофеєвої Г.О.,
при секретарі Рожаєвій Ю.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сімферополі справу за адміністративним позовом прокурора Сімферопольського району АР Крим в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 до Республіканського навчального закладу «Лозовська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат І-ІІ ступені МОНМС АР Крим», треті особи - Міністерство освіти і науки, молоді та спорту АР Крим, Сімферопольська районна державна адміністрація, Кримський Республіканський професійно - технічний навчальний заклад «Прудовський професійний аграрний ліцей» про стягнення недоплаченої випускної грошової допомоги,
Прокурор Сімферопольського району Автономної Республіки Крим, діючий в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1, у порядку адміністративного судочинства звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача Республіканського навчального закладу «Лозовська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат І-ІІ ступені МОНМС АР Крим», треті особи - Міністерство освіти і науки, молоді та спорту АР Крим, Сімферопольська районна державна адміністрація, Кримський Республіканський професійно - технічний навчальний заклад «Прудовський професійний аграрний ліцей» про стягнення на користь ОСОБА_1 недоплаченої випускної грошової допомоги у розмірі 1951,50 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у період до 31.08.2011 року навчалася та виховувалася в Республіканському навчальному закладі «Лозовська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат І-ІІ ступеню МОНМС АР Крим», є дитиною позбавленою батьківського піклування, у зв'язку з чим перебуває на повному державному утриманні. З вересня 2011 року ОСОБА_1 навчається в Кримському Республіканському професійно - технічному навчальному закладі «Прудовський професійний аграрний ліцей».
31.08.2011 року неповнолітня ОСОБА_1 відрахована з Республіканського навчального закладу «Лозовська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат І-ІІ ступеню МОНМС АР Крим», яким відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №226 від 05.04.1994 року «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» нараховане та виплачено випускну грошову допомогу у розмірі 42,50 гривень, що є значно меншим ніж розмір, встановлений Законом.
Таким чином, зменшення відповідачем розміру грошової допомоги, виплаченої неповнолітній ОСОБА_1, призводить до порушення гарантованих державою майнових прав дитини - сироти. На підставі викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача - прокурор прокуратури Сімферопольського району АР Крим - Чернікова О.Є. позовні вимоги підтримала в повному обсязі по тих же підставах, просила позов задовольнити.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву з проханням про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує.
В судове засідання представник відповідача Республіканського навчального закладу «Лозовська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат І-ІІ ступені МОНМС АР Крим» не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлена належним чином, в письмовій заяві до суду просила розглянути справу за відсутності представника Республіканського навчального закладу «Лозовська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат І-ІІ ступені МОНМС АР Крим».
Представник третьої особи Міністерства освіти і науки, молоді та спорту АР Крим - міністр Міністерства освіти і науки, молоді та спорту АР Крим Гончарова Н.Г. в судове засідання не з'явилась, про дату, час і місце судового розгляду повідомлена належним чином, в письмових запереченнях до суду просила відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки ні Законом України «Про державний бюджет України на 2012 рік», ні Законом України «Про державний бюджет України на 2013 рік» не передбачено здійснення виплат вихідної допомоги дітям - сиротам у розмірі, що передбачений ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». Крім того, Міністерство освіти і науки, молоді та спорту АР Крим не є належним відповідачем за даною справою.
Представник третьої особи Сімферопольської районної державної адміністрації - Менумеров Н.А. в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, в письмовій заяві до суду від 15.05.2013 року просив розглянути справу за відсутності представника Сімферопольської районної державної адміністрації, позовні вимоги підтримав.
Представник третьої особи Кримського Республіканського професійно - технічного начального закладу «Прудовський професійний аграрний ліцей» в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав до суду заяву, в якій просить розглянути справу у його відсутність.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись статтею 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представників відповідача і третіх осіб.
Суд, заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, вважає за необхідне задовольнити позов з наступних підстав.
Згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 частини першої статті 3 КАС справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 ст.4 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлено інший порядок судового вирішення.
Згідно п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до ч.1 ст.104 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, має право на звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом.
Згідно наказу Республіканського навчального закладу «Лозовська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат І-ІІ ступені МОНМС АР Крим» від 30.08.2011 року №274 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відраховано у зв'язку із зарахуванням на навчання до Кримського Республіканського професійно - технічного навчального закладу «Прудовський професійний аграрний ліцей» (а.с.8).
Відповідно до інформації наданої Республіканським навчальним закладом «Лозовська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат І-ІІ ступені МОНМС АР Крим» від 04.02.2013 року, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 закінчила школу - інтернат 31.08.2011 року та їй була видана одноразова допомога у розмірі 42,50 гривень (а.с.9).
Відповідно до статті 4 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) (далі - Закон), заходи по соціальному захисту такої категорії дітей, а також осіб з їх числа, гарантуються, забезпечуються і охороняються державою.
Відповідно до статті 8 вказаного Закону випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи органів праці та соціального захисту населення одягом і взуттям.
Згідно частини 7 статті 8 Закону дана категорія дітей забезпечуються одноразовою грошовою допомогою в розмірі двох прожиткових мінімумів за рахунок навчального закладу, а саме школи-інтернату.
Таким чином, обов'язок провести перерахунок та виплату матеріальної допомоги дитині-сироті законом покладено на заклад освіти.
Відповідно до ст.39-9 Закону «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», заходи по соціальному захисту такої категорії дітей, а також осіб з їх числа, гарантуються, забезпечуються і охороняються державою. Матеріальне забезпечення такої категорії осіб регламентується постановою Кабінету Міністрів України №226 від 5 квітня 1994 року «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту і матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування».
Закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону (пункт 2 Прикінцевих положень Закону).
За таких обставин посилання відповідача на положення підпункту 1 пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 05.04.1994 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», яким передбачено виплату грошової допомоги в розмірі не менш як 2,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян не може бути прийнято до уваги, оскільки в цій частині приписи вказаної постанови Кабінету Міністрів України суперечать вимогам Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» встановлений прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років з 1 квітня по 1 жовтня у розмірі 997 гривень.
Щодо посилання третьої особи - Міністерства освіти і науки, молоді та спорту АР Крим на п.2 Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року у справі № 3рп/2012, яким встановлено, що саме Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, то згідно зі ст.152 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України набирають силу з дати його прийняття. Відповідно зазначене рішення Конституційного Суду України не поширюється на правовідносини, які виникли в 2011 році.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову поданого прокурором Сімферопольського району АР Крим в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 і стягнення з Республіканського навчального закладу «Лозовська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат І-ІІ ступені МОНМС АР Крим» на користь ОСОБА_1 підлягає недоплачена випускна грошова допомоги у розмірі 1951,50 гривень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд
Адміністративний позов прокурора Сімферопольського району АР Крим в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 до Республіканського навчального закладу «Лозовська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат І-ІІ ступені МОНМС АР Крим», треті особи - Міністерство освіти і науки, молоді та спорту АР Крим, Сімферопольська районна державна адміністрація, Кримський Республіканський професійно - технічний навчальний заклад «Прудовський професійний аграрний ліцей» про стягнення недоплаченої випускної грошової допомоги - задовольнити.
Стягнути з Республіканського навчального закладу «Лозовська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат І-ІІ ступені МОНМС АР Крим» на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с. Лугове Нижньогірського району АР Крим, громадянки України, індивідуальний ідентифікаційний номер платника податків: НОМЕР_1, недоплачену випускну грошову допомогу у розмірі 1951 (одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят одна) гривня 50 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: