Ухвала від 14.06.2013 по справі 813/4573/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (0322)-61-58-10

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

14 червня 2013 року№ 813/4573/13-а

м.Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сасевич О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державної інспекції сільського господарства в Львівській області про визнання протиправними дій, скасування акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.2013 року, припису №488 від 25.04.2013 року, протоколу про адміністративне правопорушення від 25.04.2013 року та постанови про накладення адміністративного стягнення №43/2 від 07.05.2013 року,-

ВСТАНОВИВ:

12 червня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної інспекції сільського господарства в Львівській області, в якій просить:

-поновити строк оскарження акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.2013 року, припису №488 від 25.04.2013 року, протоколу про адміністративне правопорушення від 25.04.2013 року та постанови про накладення адміністративного стягнення №43/2 від 07.05.2013 року;

-визнати дії посадових осіб Державної інспекції сільського господарства в Львівській області щодо складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.2013 року, припису №488 від 25.04.2013 року, протоколу про адміністративне правопорушення від 25.04.2013 року та постанови про накладення адміністративного стягнення №43/2 від 07.05.2013 року відносно ОСОБА_1 неправомірними;

-скасувати акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.2013 року, припис №488 від 25.04.2013 року, протокол про адміністративне правопорушення від 25.04.2013 року та постанову про накладення адміністративного стягнення №43/2 від 07.05.2013 року Державної інспекції сільського господарства в Львівській області.

Право на звернення до адміністративного суду з позовом є складовою права на судовий захист передбаченого статтею 55 Конституції України, відповідно до якої, права і свободи людини і громадянина захищаються судом і кожному гарантується право на оскарження в суді рішень дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Із наведеними нормами Конституції України кореспондуються норми, закріплені у ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), відповідно до яких, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. При цьому, у відповідності до ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч.1 ст.17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.

Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя, відповідно до ч.4 ст.107 КАС України, вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви до адміністративного суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків позовної заяви, у разі залишення позовної заяви без руху.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі згідно із ч.2 ст.107 КАС України, на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи, підвідомчі адміністративним судам, у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. Відповідно до ст.ст.18, 19, 20 КАС України, встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність.

Предметна підсудність адміністративних справ визначена ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, відповідно до п.2 ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Водночас, згідно ч.2 ст.18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Позивач у даному випадку оскаржує акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.2013 року, припис №488 від 25.04.2013 року, протокол про адміністративне правопорушення від 25.04.2013 року та постанову про накладення адміністративного стягнення №43/2 від 07.05.2013 року Державної інспекції сільського господарства в Львівській області, тобто відносини позивача з відповідачем виникли з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, розгляд яких предметно віднесений до компетенції місцевого загального суду як адміністративного суду.

Слід звернути увагу, що у відповідності до норми п.2 ст.3, ст.20 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд - це суд загальної юрисдикції, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ; місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції.

Згідно п.6 ч.3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява підлягає поверненню позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Оскільки суддею при вирішенні питання про відкриття провадження в адміністративній справі встановлено порушення позивачем правил предметної підсудності, позовну заяву слід повернути позивачеві з огляду на те, що така справа згідно визначеної ч.2 ст.18 КАС України предметної підсудності підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, а не окружному адміністративному суду.

Враховуючи наведене, а також те, що відповідно до ч.6 ст.108 КАС України, повернення позовної заяви, не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом, а отже, суддя за відсутності перешкод вирішуватиме питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі як за новою позовною заявою.

Керуючись ст.ст.18, 21, 106, 107, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної інспекції сільського господарства в Львівській області про визнання протиправними дій, скасування акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.2013 року, припису №488 від 25.04.2013 року, протоколу про адміністративне правопорушення від 25.04.2013 року та постанови про накладення адміністративного стягнення №43/2 від 07.05.2013 року повернути позивачу.

Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 КАС України.

Суддя Сасевич О.М.