ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
04 червня 2013 року № 826/6177/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Некомерційної організації "Юкрейніан Фемелі, Інк." в особі Філії в Україні
до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби
про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії
Некомерційна організація «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні (далі по тексту - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби (далі по тексту - відповідач) в якому просить суд: визнати незаконною бездіяльність Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби; зобов'язати Державну податкову інспекцію у Печерському районі м. Києва внести Філію Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» (місцезнаходження: м. Київ, вул. І. Кудрі, 13/2, код ЄДРПОУ 26617956) до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що невнесення відповідачем Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні до Реєстру неприбуткових установ та організацій є безпідставним, оскільки позивач зареєстрований Державною реєстраційною службою в Україні та внесений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України як відокремлений підрозділ без статусу юридичної особи, виключним видом діяльності якого є благодійна діяльність.
Позивач стверджує, що у відповідності до статті 157 Податкового кодексу України та Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24 січня 2013 року № 37, Некомерційна організація «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні підлягає внесенню до Реєстру неприбуткових установ та організацій, тому відмова податкового органу є неправомірною та підлягає скасуванню.
Представник відповідача у судове засідання 23 травня 2013 року не з'явився, заперечень проти позову не надав, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Враховуючи неявку представника відповідача у судове засідання, суд, враховуючи приписи частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши можливість присутнім учасникам судового розгляду у повній мірі реалізувати свої процесуальні права, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, завершив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд,
Некомерційна організація «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні 21 січня 2013 року подала до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби реєстраційну заяву платника податку з метою включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
За результатами розгляду реєстраційної заяви позивача Державна податкова інспекція у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби у листі від 21 лютого 2013 року № 8434/10/15.3-10 «Про надання інформації» повідомила про відсутність підстав для включення Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні до Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки відповідно до статті 157 Податкового кодексу України та наказу Державної податкової служби України від 24 січня 2011 року № 37 «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій», філії що не мають статусу юридичної особи, не підпадають під визначення неприбуткових установ та організацій, тому, враховуючи, що головним підприємством є компанія «ЮКРЕЙНІАН ФЕМІЛІ, ІНК» громадська (неурядова) організація зарубіжної держави Сполучені Штати Америки, яка не має статусу юридичної особи, здійснює свою діяльність згідно положень та законодавства США, Некомерційна організація «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні не може бути включена до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
При цьому, не погоджуючись із вищезазначеним листом Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби від 21 лютого 2013 року № 8434/10/15.3-10 «Про надання інформації», позивачем подано до податкового органу заяву про надання рішення про відмову у внесенні Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні до реєстру неприбуткових установ та організацій у відповідності до Додатку до Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 24 січня 2011 року № 37.
В свою чергу, листом Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби від 17 квітня 2013 року № 17723/10/15.3-10 повідомлено заявника, що лист контролюючого органу також є юридичною формою рішень та офіційним письмовим документом, який породжує певні правові наслідки та спрямований на регулювання тих чи інших суспільних правовідносин.
Позивач зазначає, що з боку відповідача має місце протиправна бездіяльність щодо не прийняття за результатами розгляду реєстраційної заяви позивача одного з рішень за формою, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 24 січня 2011 року № 37, та наголошує про необхідність віднесення Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні до неприбуткових організацій на підставі підпункту "г" пункту 157.1 статті 157 Податкового кодексу України.
З приводу викладеного, Окружний адміністративний суд міста Києва зазначає наступне.
Відповідно до пункту 157.1 статті 157 Податкового кодексу України ця стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є:
а) органами державної влади України, органами місцевого самоврядування, Національною академією наук України та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів;
б) благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для провадження благодійної діяльності; громадськими організаціями, створеними з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних для інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів, спілками громадських організацій інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно із відповідним законом; науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави; заповідниками, музеями та музеями-заповідниками;
в) кредитними спілками, пенсійними фондами, створеними в порядку, визначеному відповідними законами;
г) іншими, ніж визначені в підпункті "б" цього пункту, юридичними особами, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів;
ґ) спілками, асоціаціями та іншими об'єднаннями юридичних осіб, створеними для представлення інтересів засновників (членів, учасників), що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників (членів, учасників) та не провадять господарську діяльність, за винятком отримання пасивних доходів;
д) релігійними організаціями, зареєстрованими в порядку, передбаченому законом;
е) житлово-будівельними кооперативами та об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку;
є) професійними спілками, їх об'єднаннями та організаціями профспілок, утвореними в порядку, визначеному законом;
ж) організаціями роботодавців та їх об'єднаннями, утвореними в порядку, визначеному законом;
з) садівничими та гаражними кооперативами або товариствами, створеними в порядку, визначеному законом.
Згідно з пунктом 157.12 статті 157 Податкового кодексу України визначено, що з метою оподаткування центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр всіх неприбуткових організацій та їх відокремлених підрозділів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цього пункту.
Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби в порядку, встановленому законодавством.
Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється в порядку, передбаченому відповідним законодавством.
На підставі пункту 157.12 статті 157 Податкового кодексу України та статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" наказом Державної податкової адміністрації України від 24 січня 2011 року №37 затверджено Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій (далі по тексту - Положення).
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Положення включення неприбуткової установи та організації до Реєстру проводиться органом державної податкової служби за їх місцезнаходженням з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості згідно з пунктом 5 розділу I цього Положення.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Положення для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів.
Пунктом 4 розділу ІІ Положення передбачено, що за результатами розгляду заяви, установчих документів органом державної податкової служби за місцезнаходженням неприбуткової установи та організації приймається рішення про:
внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру;
відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру;
присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості.
Рішення за формою згідно з додатком 2 готується у двох примірниках - перший надається неприбутковій установі або організації, а другий залишається в органі державної податкової служби.
Аналіз наведених правових норм свідчить, що установа чи організація, яка відповідає ознакам пункту 157.1 статті 157 Податкового кодексу України, з метою внесення до Реєстру неприбуткових організацій та установ повинна подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до Положення, а також копії установчих документів; у свою чергу орган державної податкової служби, який отримав реєстраційну заяву, зобов'язаний прийняте одне з рішень, за формою згідно з додатком 2 до Положення.
При цьому ні норми Податкового кодексу України, ні норми Положення не передбачають можливості органу державної податкової служби утриматись від прийняття рішення за результатами розгляду реєстраційної заяви.
Матеріали справи підтверджують, що позивач, позиціонуючи себе організацією, яка відповідає ознакам пункту 157.1 статті 157 Податкового кодексу України, подав до ДПІ у Печерському районі м. Києва реєстраційну заяву у відповідності до пункту 2 розділу ІІ Положення.
Однак, Державна податкова інспекція у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби за результатами розгляду реєстраційної заяви та установчих документів Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні жодного з рішень, за формою згідно з додатком 2 до Положення, а саме про внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру, чи про відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру, чи про присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості, не прийняла.
Доказів на спростування зворотного, а саме копії відповідного рішення, відповідачем до суду не надано.
Таким чином, суд приходить до висновку, що неприйняття відповідачем відповідного рішення за результатами розгляду реєстраційної заяви Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні від 21 січня 2013 року є бездіяльністю всупереч пункту 4 розділу ІІ Положення, пункту 157.12 статті 157 Податкового кодексу України, тобто протиправною бездіяльністю.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, Державною податковою інспекцією у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби не доведена правомірність та обґрунтованість не прийняття рішення за результатами розгляду реєстраційної заяви Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні в частині визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття відповідачем рішення за результатами розгляду реєстраційної заяви підлягає задоволенню.
Разом з тим позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача, що виявилась у неприйнятті рішення про включення Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні до Реєстру неприбуткових установ та організацій та зобов'язання включити Некомерційну організацію «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні до Реєстру неприбуткових установ та організацій, на думку суду, є передчасними й не підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Неприйняття Державною податковою інспекцією у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби жодного з рішень, за формою згідно з додатком 2 до Положення, а саме: про внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру, чи про відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру, чи про присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості, свідчить, що відповідач не розглянув у встановленому порядку питання щодо включення Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а тому суд не може розглядати лист від 21 лютого 2013 року № 8434/10/15.3-10 «Про надання інформації» та надавати оцінку мотивам, що викладені у ньому.
Прийняття ж за результатами розгляду реєстраційної заяви позивача від 21 січня 2013 року того чи іншого рішення, передбаченого в пункті 4 розділу ІІ Положення, є дискреційними повноваженнями Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби, які у межах спірних правовідносин фактично ще не реалізовано.
Тому, належним способом захисту прав позивача в межах спірних правовідносин є зобов'язання відповідача прийняти на власний розсуд одне з рішень за наслідками розгляду реєстраційної заяви, що передбачене в пункті 4 розділу ІІ Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24 січня 2011 року №37, а не конкретно визначеного рішення.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2013 року у справі № 2а-14694/12/2670.
З огляду на викладене позовні вимоги Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Адміністративний позов Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби щодо не прийняття рішення за результатами розгляду реєстраційної заяви Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні від 21 січня 2013 року.
3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби прийняти рішення за результатами розгляду реєстраційної заяви Некомерційної організації «Юкрейніан Фемелі, Інк.» в особі Філії в Україні від 21 січня 2013 року.
4. В іншій частині адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Келеберда