Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
04 червня 2013 р. № 820/4078/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чудних С.О.,
при секретарі судового засідання Горшковій А.О.,
за участю представників сторін:
представник позивача - Шамрай М.М.,
представник відповідача - Гордус І.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Харківметробуд" до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про скасування рішень,-
Позивач, Публічне акціонерне товариство "Харківметробуд", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати рішення від 27.03.2013 року за №1322, №1321, №1320, №1319, №1318, №1317, №1316, №1315 про застосування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальну суму 15819,51 грн.
В обґрунтування позову позивач, що оскаржувані рішення відповідач прийняв із порушенням вимог частини четвертої статті 12 Закону України від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки штрафні санкції були застосовані до підприємства у період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, введеного ухвалою господарського суду Харківської області від 06.04.2009 року по справі № Б-24/51-09 про банкрутство позивача, прийнятою на підставі зазначеного Закону. У зв'язку із чим позивач просив позов задовольнити у повному обсязі та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі єдиний внесок. Також вказаним законом передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Позивач сплатив суми єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування несвоєчасно, тобто з порушенням законодавчо встановлених строків, що підтверджується даними картки особового рахунку позивача. Таким чином, управлінням було правомірно винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 1315-1322 від 27.03.2013 року. Також відповідач зазначив, що термін сплати зобов'язань по сплаті єдиного внеску настав після введення в дію мораторію, таким чином, так як зобов'язання виникли після введення в дію мораторію, то вони є поточним платежем. У зв'язку з чим представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30 квітня 2002 року одним з основних завдань управління є збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Публічне акціонерне товариство "Харківметробуд" зареєстровано як юридична особа та взято на облік як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. № 2464-VI Публічне акціонерне товариство "Харківметробуд" є страхувальником.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. № 2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. № 2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова були винесені рішення про застосування до ПАТ "Харківметробуд" штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 1322 від 27.03.2013 року на суму штрафу 56,80 грн. та пені в розмірі 1,41 грн. (а.с.41), № 1321 від 27.03.2013 року на суму штрафу 1723,84 грн. та пені в розмірі 137,91 грн. (а.с.42), № 1320 від 27.03.2013 року на суму штрафу 2604,31 грн. та пені в розмірі 926,46 грн. (а.с.43), № 1319 від 27.03.2013 року на суму штрафу 2754,76 грн. та пені в розмірі 900,78 грн. (а.с.44), № 1318 від 27.03.2013 року на суму штрафу 1680,43 грн. та пені в розмірі 319,06 грн. (а.с.45), № 1317 від 27.03.2013 року на суму штрафу 9,58 грн. та пені в розмірі 0,48 грн. (а.с.46), № 1316 від 27.03.2013 року на суму штрафу 1032,09 грн. та пені в розмірі 61,92 грн. (а.с.47), № 1315 від 27.03.2013 року на суму штрафу 2980,98 грн. та пені в розмірі 628,97 грн. (а.с.48).
Позивач скористався своїм правом та оскаржив вказані рішення в адміністративному порядку (а.с.49), однак рішенням Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 24.04.2013 року оскаржувані рішення від 27.03.2013 року № 1315-1322 залишені без змін, а скарга підприємства - без задоволення, у зв"язку з чим товариство звернулось до суду за захистом своїх прав про оскарження вказаних рішень (а.с. 50-51) та вважає, що оскільки відносно ПАТ "Харківметробуд" відкрито процедуру банкротства та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, відповідачем безпідставно застосовано штрафні санкції та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску в період дії мораторію.
Однак, таке посилання позивача є необґрунтованим виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду Харківської області від 06.04.2009 року порушено провадження у справі № б-24/51-09 про банкрутство ВАТ "Харківметробуд" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (а.с. 53).
Відповідно до статей 1, 12 Закону № 2343-ХІІ мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, а також припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення та введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Наведені норми регулюють правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у зв'язку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку існуючі зобов'язання і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідації з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів.
Отже, з порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання. З огляду на наведене можна зробити висновок про те, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.
Що стосується зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями, згідно із загальними правилами, нараховуються неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
За своєю правовою природою фінансові та економічні санкції є додатковими зобов'язаннями, які забезпечують належне виконання основного зобов'язання і є похідними від нього.
З огляду на наведене, оскільки мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, то, відповідно, і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення.
Невиконання таких зобов'язань є правопорушенням. Отже, нарахування санкцій, застосування заходів забезпечення за невиконання згаданих зобов'язань та примусове стягнення на підставі виконавчих документів коштів на виконання таких грошових зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також штрафних санкцій ґрунтується на законі.
Враховуючи те, що строк виконання зобов'язань зі сплати страхових внесків настав у позивача після порушення провадження у справі про банкрутство та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, то дія мораторію на виконання цих зобов'язань не розповсюджується.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення від 27.03.2013 року № 1315-1322 є обґрунтованими, прийнятими відповідно до вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для визнання їх протиправними та скасування, у зв"язуц з чим позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Харківметробуд" до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про скасування рішень - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.О. Чудних
Повний текст постанови виготовлено 10.06.2013р..