ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
05 червня 2013 року № 2а-9050/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого - судді Гулкевич І.З.,
за участю секретаря - Капустинскої Н.М.,
за участю представника позивача Стефака Т.В.
представника відповідача Юрченко Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Нафтопереробний комплекс-Галичина» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби про визнання нечинним та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000840802/534/4221 від 13.06.2012 року, № 0001020802/9099 від 04.09.2012 року та № 0000510808/9100 від 04.09.2012 року,-
Відкрите акціонерне товариство «Нафтопереробний комплекс-Галичина» (далі - позивач, ВАТ «НПК-Галичина») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративний позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великим платниками податків у м. Львові Державної податкової служби (далі - відповідач, СДПІ), в якому просить визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення: № 0000840802/534/4221 від 13.06.2012 року, яким збільшено грошове зобов'язання за платежем: частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій на суму 585 984,38 грн., в т.ч. за основним платежем 468 787,50 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 117 196,88 грн.; № 0001020802/9099 від 04.09.2012 року, яким визначено грошове зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств (основний платіж) на суму 117 196,88 грн.; № 0000510808/9100 від 04.09.2012 року, яким визначено грошове зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств (штрафні (фінансові) санкції) в сумі 29 299,22 грн. При цьому, податкові повідомлення-рішення № 0001020802/9099 від 04.09.2012 року та № 0000510808/9100 від 04.09.2012 року були винесені з урахуванням рішення ДПС у Львівській області від 30.08.2012 року № 18456/10/10-2005/1522, прийнятого за результами розгляду первинної скарги ВАТ «НПК-Галичина», згідно з яким податкове повідомлення-рішення № 0000840802/534/4221 від 13.06.2012 року залишено без змін; скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000830802/535/4223 від 13.06.2012 року в частині штрафної санкції у розмірі 29 299,22 грн., застосованої з посиланням на п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін; застосовано штрафну (фінансову) санкцію з податку на прибуток у розмірі 29 299,22 грн. відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що висновки органу державної податкової служби щодо виявлених порушень з боку ВАТ «НПК-Галичина», які містяться акті № 175/08-20/00152388 від 24.05.2012 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ВАТ «НПК-Галичина» (ЄДРПОУ 00152388)», на підставі якого було винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, не грунтуються на вимогах податкового законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив повністю, надав пояснення суть яких зводиться до наступного.
Перевіркою правильності визначення, повноти нарахування частини чистого прибутку встановлено, що: в порушення ст. 59, 60 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» (із внесеними змінами та доповненнями) та Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2009 року «Про затвердження базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави», ВАТ «НПК-Галичина» не нараховано і не сплачено у встановлений законодавством термін частину чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету господарськими організаціями на суму 468 787,50 грн.; в порушення п.п. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції від 22.05.1997 року (із внесеними змінами та доповненнями) ВАТ «НПК-Галичина» занижено авансовий внесок з податку на прибуток за 2008 рік в сумі 117 196,88 грн.
Згідно із ст.ст. 3, 4 Закону України від 21.09.2006 року № 185-V «Про управління об'єктами державної власності», об'єктами управління державної власності є, зокрема, корпоративні права, що належать державі у статутних фондах господарських організацій, а суб'єктами управління є Кабінет Міністрів України, Фонд державного майна та інші, визначені цим законом, особи.
До компетенції Кабінету Міністрів України (КМУ) належить визначення порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними підприємствами, а також господарськими структурами (ст. 5 Закону України від 21.09.2006 року № 185-V «Про управління об'єктами державної власності»).
Щодо корпоративних прав держави, Фонд державного майна Ураїни здійснює разом з центральним органом виконавчої влади з питань економіки та Міністерства фінансів України, формування дивідендної політики та забезпечує її реалізацію в порядку, встановленому КМУ (п.п. «ж » п. 3 ст. 7 Закону України від 21.09.2006 року № 185-V «Про управління об»єктами державної власності»).
Відповідно до п. 5 ст. 11 Закону України від 21.09.2006 року № 185-V «Про управління об'єктами державної власності», господарська оргінізація, у статутному фонді якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов'язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів.
Згідно із п. 3 Порядку формування та реалізації дивідендної політики держави, затвердженого Постановою КМУ від 12.05.2007 року № 702, прийнятим у відповідності до ст. 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», з урахуванням галузевих особливостей, виду господарської діяльності та обсягу прибутку, одержаного господарськими організаціями у минулих роках, на підставі показників передбачених державним бюджетом і основними напрямками бюджетної політики на наступний бюджетний період, Мінфін та Мінекономіки до 20 березня року, що передує плановому, готують і подають Фондові державного майна пропозиції щодо встановлення базових нормативів частини прибутку, який спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарської організації у поточному фінансовому році. Базові нормативи частини прибутку, яка спрямовується на виплату дивідендів, щороку затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 8 ст. 59 Закону України від 26.12.2008 року № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (із змінами та доповненнями) (надалі Закон № 835-VI) установлено, що господарські товариства, у статутному фонді яких є корпоративні права держави (крім Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"), сплачують до 1 червня 2009 року до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 рік, пропорційно розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.
Порядок відрахування частини чистого прибутку(доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 2 ст. 59 Закону № 835-VI).
Водночас, статтею 60 Закону № 835-VI встановлено, що у разі неприйняття господарськими товариствами, у статутному фонді яких є корпоративні права держави, та господарськими товариствами, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, частка держави яких складає не менше 50 відсотків (крім закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго"), рішення про нарахування дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006, 2007 та 2008 роки до 1 червня 2009 року, такі господарські товариства сплачують частину чистого прибутку до державного бюджету у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, до 1 червня 2009 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2009 року № 315 «Про затвердження базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, у 2008 році» затверджено базові нормативи, розмір яких вказано в додатку до цієї постанови. Так, для господарських товариств, що провадять діяльність у галузях, реалізацію державної політики в яких забезпечує Мінпаливенерго, частка прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств у 2008 році, становить 15 відсотків.
З аналізу вищеназваних норм випливає, що законодавство встановлює особливості регулювання розподілу чистого прибутку, порядку та строків виплати дивідендів господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави. Такі товариства, в силу закону, у разі прийняття рішення про виплату дивідендів за підсумками календарного року, повинні спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів у розмірі базових нормативів, встановленому Кабінетом Міністрів України на відповідний рік, до 1 червня 2009 року.
У разі ж неприйняття господарськими товариствами, у статутному фонді яких є корпоративні права держави, рішення про нарахування дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 рік, такі господарські товариства також сплачують частину чистого прибутку до державного бюджету у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, до 1 червня 2009 року.
Отже, на виконання Закону № 835-VI, за підсумками роботи за 2008 рік, господарські товариства, що провадили діяльність у галузях, реалізацію державної політики в яких забезпечує Мінпаливенерго, зобов'язані були спрямувати на виплату дивідендів 15 відсотків чистого прибутку і сплатити належні державі дивіденди пропорційно розміру державної частки у статутному фонді товариства - до 01.06.2009 року.
Згідно даних виписки з реєстру власників цінних паперів Фонду державного майна України належить 217 668 739 штук простих іменних акцій ВАТ "НПК-Галичина", що становить 25 відсотків акцій товариства.
Під час перевірки документально підтверджено, що ВАТ «НПК-Галичина», у статутному фонді якого є корпоративні права держави, провадить діяльність у галузі, реалізацію державної політики в якій забезпечує Мінпаливенерго, а для таких підприємств встановлений базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2008 році в розмірі 15 відсотків.
Відповідно до наданого до перевірки Звіту про фінансові результати ВАТ "НПК-Галичина" за 2008 рік, чистий прибуток підприємства (рядок 220) за звітний період становить 12 501 000,00 грн.
Відтак, позивач був зобов'язаний спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів до державного бюджету України в сумі 468 787,50 грн. (12 501 000,00 грн. *25%*15% = 468 787,50 грн.) в термін до 01.06.2009 року.
Крім того, 03.04.2009 року, тобто до встановлення компетентним органом базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, загальними зборами акціонерів ВАТ «НПК-Галичина» було прийнято рішення про відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2008 році в розмірі 5 відсотків та про виплату дивідендів з 05.05.2009 року по 05.05.2010 року.
У 2009 році Фонд Державного майна України, як акціонер ВАТ «НПК-Галичина», у зв'язку з тим, що ВАТ «НПК-Галичина» не було сплачено у встановлений законодавством України термін дивіденди (частину прибутку (доходу) до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 рік в сумі 468 787,50 грн, звернувся з позовом до суду про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «НПК - Галичина» від 03.04.2009 року, в частині затвердження порядку розподілу чистого прибутку та виплати дивідендів за результатами господарської діяльності товариства у 2008 році.
Рішенням Господарського Суду Львівської області від 15.10.2009 року у справі № 24/122 визнано недійсним рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «НПК-Галичина» від 03.04.2009 року, оформлені протоколом загальних зборів акціонерів від 03.04.2009 року № 1/2009 в частині затвердження порядку розподілу чистого прибутку та виплати дивідендів за результатами господарської діяльності товариства у 2008 році.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2010 року у справі № 24/122 задоволено апеляційну скаргу ВАТ "НПК-Галичина", а рішення Господарського Суду Львівської області від 15.10.2009 року у справі № 24/122 скасовано.
Постановою Вищого Господарського суду України від 08.04.10 № 24/122 задоволено касаційну скаргу Фонду державного майна України на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2010 року по справі №24/122, постанову Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2010 року по справі № 24/122 скасовано, рішення Господарського Суду Львівської області від 15.10.2009 року у справі № 24/122 про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «НПК - Галичина» від 03.04.2009 року, оформлені протоколом загальних зборів акціонерів від 03.04.2009 року № 1/2009 в частині затвердження порядку розподілу чистого прибутку та виплати дивідендів за результатами господарської діяльності товариства у 2008 році, залишено в силі.
Відповідно до пункту 1.9 ст. 1 Закону України від 28.12.94 № 334/94-ВР (надалі Закон № 334/94-ВР) «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції від 22.05.1997 року № 283/97-ВР (із змінами та доповненнями) під дивідендом розуміється платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Порядок оподаткування дивідендів визначений пунктом 7.8 ст. 7 Закону №334/94-ВР.
Підпунктом 7.8.2 пунктом 7.8 ст. 7 Закону № 334/94-ВР встановлено, що емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої пунктом 10.1 статті 10 цього Закону, нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку.
Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів.
Зобов'язання із нарахування та сплати авансового внеску з цього податку за визначеною пунктом 10.1 статті 10 цього Закону ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав, що є резидентом, незалежно від того, чи такий емітент або отримувач дивідендів є платником податку на прибуток або має пільги зі сплати податку на прибуток, надані цим Законом або іншими законодавчими актами, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена пунктом 10.1 статті 10 цього Закону.
Отже, в порушення п.п. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону № 334/94-ВР підприємством ВАТ «НПК-Галичина» занижено авансовий внесок з податку на прибуток за 2008 рік в сумі 117 196,88 грн. (468 787,50 * 25% = 117 196,88).
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, заперечення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та дослідивши їх у судовому засіданні, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі виходячи з наступного.
ВАТ «НПК-Галичина» (код ЄДРПОУ 00152388) зареєстроване 25.04.1994 року Виконавчим комітетом Дрогобицької міської Ради, свідоцтво про державну реєстрацію від 25.04.1994 року № 450188.
ВАТ «НПК-Галичина» створено на виконання Указу Президента України від 15.06.1993 року № 210/93 «Про корпоратизацію підприємств» і відповідно до Положення про порядок корпоратизації підприємств, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.1993 року № 508 на базі державного підприємства «Дрогобицький нафтопереробний завод», зареєстровано виконавчим комітетом Дрогобицької міської Ради народних депутатів 25.04.1994 року, реєстраційний номер 67-р.
Нова редакція статуту ВАТ «НПК Галичина» зареєстрована виконкомом Дрогобицької Міської Ради від 28.04.2009 року, код форми власності 10, підпорядковане - без підпорядкування.
Місцезнаходження ВАТ «НПК-Галичина» відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію: 82100, м. Дрогобич вул. Бориславська, буд.82.
ВАТ "НПК-Галичина" взято на податковий облік в органах державної податкової служби 25.04.1994 року за № 145 в ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області. З 12.01.2011 року перебуває на обліку в СДПІ ВПП у м.Львові за № 02-213.
Згідно даних виписки з реєстру власників цінних паперів Фонду державного майна України належить 217 668 739 штук простих іменних акцій ВАТ «НПК-Галичина», що становить 25 відсотків акцій товариства.
У період з 10.05.2012 року по 23.05.2012 року посадовою особою СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові ДПС проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ВАТ «НПК-Галичина» з питань достовірності обчислення та повноти сплати частини чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідентів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств, у статутному фонді яких є корпоративні права держави, за 2008 рік, а також, авансового внеску з податку на прибуток, нарахованого на суму дивідентів, призначених для виплати.
За результатами перевірки складений акт № 175/08-20/00152388 від 24.05.2012 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ВАТ «НПК-Галичина» (ЄДРПОУ 00152388)» (далі - Акт перевірки).
Перевіркою встановлено, зокрема, порушення ВАТ «НПК-Галичина» ст. 59, 60 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» (із внесеними змінами та доповненнями) та Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2009 року «Про затвердження базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави», п.п. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції від 22.05.1997 року (із внесеними змінами та доповненнями). ВАТ «НПК-Галичина» не нараховано і не сплачено у встановлений законодавством термін частину чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету господарськими організаціями на суму 468 787,50 грн., авансовий внесок з податку на прибуток за 2008 рік в сумі 117 196,88 грн.
На підставі Акта перевірки, СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові ДПС винесено податкові повідомлення-рішення: № 0000840802/534/4221 від 13.06.2012 року, яким ВАТ «НПК-Галичина» визначено до сплати 468 787,50 грн. частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій і 117 196,88 грн. штрафних (фінансових) санкцій; № 0001020802/9099 від 04.09.2012 року, яким ВАТ «НПК-Галичина» визначено до сплати 117 196,88 грн. податку на прибуток приватних підприємств; № 0000510808/9100 від 04.09.2012 року, яким визначено грошове зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств 29 299,22 грн. штрафної (фінансової) санкції.
При вирішенні даного спору по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 5 ст. 11 Закону України від 21.09.2006 року № 185-V «Про управління об'єктами державної власності», господарська оргінізація, у статутному фонді якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов'язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів.
Порядок відрахування частини чистого прибутку (доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 2 ст. 59 Закону № 835-VI).
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2009 року № 315 «Про затвердження базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, у 2008 році» затверджено базові нормативи, розмір яких вказано в додатку до цієї постанови. Так, для господарських товариств, що провадять діяльність у галузях, реалізацію державної політики в яких забезпечує Мінпаливенерго, частка прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств у 2008 році, становить 15 відсотків.
Згідно з наданим до перевірки державному податковому органу Звіту про фінансові результати ВАТ «НПК-Галичина» за 2008 рік, чистий прибуток підприємства (рядок 220) за звітний період становить 12 501 000,00 грн.
Відповідно до преамбули Закону України «Про систему оподаткування» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), зазначений Закон визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов"язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов"язки і відповідальність платників. Згідно з абз.7 ст.1 Закону України "Про систему оподаткування", податки і збори (обов"язкові платежі), спрявляння яких не передбачено цим законом, сплаті не підлягають. У відповідності до ст. 13 Закону України «Про систему оподаткування», в Україні справляються загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) та місцеві податки і збори (обов'язкові платежі).
Нормами ст. 14 та ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування» визначено вичерпний перелік загальнодержавних і місцевих податків і зборів.
До загальнодержавних належать такі податки та збори: податок на додану вартість; акцизний збір; податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами; податок на доходи фізичних осіб; мито; державне мито; податок на нерухоме майно (нерухомість); плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності); рентні платежі; податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів; податок на промисел; збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; збір за спеціальне використання природних ресурсів; збір за забруднення навколишнього природного середовища; збір до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення; збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; збір до Державного інноваційного фонду; плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності; фіксований сільськогосподарський податок; збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства; гербовий збір (застосовується до 1 січня 2000 року); єдиний збір, що справляється у пунктах пропуску через державний кордон України; збір за використання радіочастотного ресурсу України; збори до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (початковий, регулярний, спеціальний); збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками; збір за проведення гастрольних заходів; судовий збір; збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.
До місцевих податків та зборів належать: податок з реклами; комунальний податок; збір за припаркування автотранспорту; ринковий збір; збір за видачу ордера на квартиру; курортний збір; збір за участь у бігах на іподромі; збір за виграш на бігах на іподромі; збір з
осіб, які беруть участь у грі на тоталізаторі та іподромі; збір за право використання місцевої символіки; збір за право проведення кіно- і телезйомок; збір за проведення місцевого аукціону, конкурсного розпродажу і лотерей; збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг; збір з власників собак;
З 01.01.2011 року вступив в силу Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає їх вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У відповідності до п.8.1 ст. 8 Податкового кодексу України встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
Нормами ст. 9 та ст. 10 Податкового кодексу України визначено вичерпний перелік загальнодержавних і місцевих податків і зборів.
До загальнодержавних належать такі податки та збори: податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб; податок на додану вартість; акцизний податок; збір за першу реєстрацію транспортного засобу; екологічний податок; рентна плата за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України; плата за користування надрами; плата за землю; збір за користування радіочастотним ресурсом України; збір за спеціальне використання води; збір за спеціальне використання лісових ресурсів; фіксований сільськогосподарський податок; збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства; мито; збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками; збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності (ст. 9 Податкового кодексу України).
До місцевих податків та зборів належать: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; єдиний податок; збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності; збір за місця для паркування транспортних засобів; туристичний збір (ст. 10 Податкового кодексу України).
З аналізу вказаних вище норм вбачається, що в переліку податків (зборів), встановлених у статтях 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування» та статях 9, 10 Податкового кодексу України, відсутній такий податок (збір) як «частина чистого прибутку (доходу)».
Отже, в умовах дії Закону України «Про систему оподаткування» та Податкового кодексу України «частина чистого прибутку (доходу)» не є податковим платежем.
З огляду на те, що Закон України «Про систему оподаткування» та Податковий кодекс України не містять норм, які б регулювали порядок сплати підприємствами частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності, тому, суд вважає безпідставним притягнення до відповідальності позивача за порушення правил сплати (перерахування) податків.
За таких обставин, суд вважає, що прийняті СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові ДПС податкові повідомлення-рішення № 0000840802/534/4221 від 13.06.2012 року, № 0001020802/9099 від 04.09.2012 року та № 0000510808/9100 від 04.09.2012 року є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задоволити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби № 0000840802/534/4221 від 13.06.2012 року, № 0001020802/9099 від 04.09.2012 року та № 0000510808/9100 від 04.09.2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Нафтопереробний комплекс-Галичина» (Львівська область, м. Дрогобич, вул. Бориславська 82, ЄДРПОУ 00152388) судовий збір в сумі 2146 (дві тисячі сто сорок шість) грн.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 12 червня 2013 року.
Суддя Гулкевич І.З.