Справа №2-а-605/11
Провадження №2-а/173/2/2013
03 червня 2013 р. м. Верхньодніпровськ
Суддя Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Трофимова Н.А. розглянувши в порядку скороченого провадження, відповідно до ст. 183-2 КАС України, адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень нарахувати і виплатити 30% надбавку до пенсії, як дитині війни, -
10.03.2011 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до Управління пенсійного фонду у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області посилаючись на те, що він є „дитиною війни" у розумінні Закону України „Про соціальний захист дітей війни", та має право на отримання щомісячної грошової допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Але відповідач не виплачує вищевказану допомогу. Просить суд визнати відмову Управління Пенсійного фонду Верхньодніпровського району Дніпропетровської області щодо нарахування і виплати несплаченої йому державної соціальної допомоги як дитині війни (30% надбавку до пенсії) з 01.01.2006р. по теперішній час - незаконною; зобов'язати відповідача нарахувати йому до виплати та виплатити у повному обсязі недоплачену йому як дитині війни щомісячну державну соціальну 30% надбавку, що передбачена ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", за період з 01.01.2006р. по 01.12.2010р.
Ухвалою від 14 грудня 2012 року відкрито скорочене провадження щодо вимог за період з 10 вересня 2010 року по 10 березня 2011 року; запропоновано відповідачу, в строк до 04 січня 2013 року, подати до суду письмові заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Відповідач надав заперечення проти позову, в яких вказував, що позивачем пропущений 6-ти місячний строк для пред'явлення позову, також не представлено доказів поважності причини пропущення строку для подачі позову. Судом не взято до уваги лист Вищого адміністративного суду України від 13.10.2010р. № 1425/11/13-10, яким судам надано роз'яснення, щодо чіткого дотримання 6-ти місячного строку для звернення до суду. Зобов'язання управління в подальшому робити перерахунок пенсії є безпідставним, оскільки встановлює обов'язки на майбутнє без урахування змін чинного законодавства, яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин. Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в редакції цього Закону від 01.01.08р. було передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. Але в самому Законі не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення розрахунку відповідного підвищення дітям війни. При розгляді справи, просять врахувати, що ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Розпорядником бюджетних коштів є Державне казначейство України. За конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення окремих положень Конституції України, Бюджетного кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України, Конституційним судом України 25.01.2012р. прийнято рішення, щодо правомірності регулювання Кабінетом Міністрів України порядку та розміру виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. На даний час, питання виплати підвищення дітям війни врегульовано постановою Кабінетів Міністрів України від 28.12.2011 р. № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» якою встановлено, що з 01.01.2012р. дітям війни підвищення до пенсії, яке встановлене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» проводиться у розмірі 7% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, а саме сума доплати складає 57.54 грн. Отже, пенсія ОСОБА_1 нарахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства, на підставі чого, просять в задоволенні позовних вимог позивачці, щодо перерахунку пенсії з урахуванням підвищення, відмовити в повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи сторін та дослідивши і оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що позивач є «дитиною війни» у розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що підтверджується відповідною відміткою в Пенсійному посвідченні НОМЕР_2 (а.с. 8).
Згідно з відомостями відповідача він сплачував позивачу, як «дитині війни», надбавку у розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (а.с. 31).
Згідно з ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI " Про Державний бюджет України на 2008 рік та про
внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та статтю 6 цього Закону викладено в наступній редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів". Зазначені зміни набрали чинності з 1 січня 2008 року.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни щодо розміру пенсії дітям війни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Враховуючи статтю 152 Конституції України, положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у редакції цього Закону від 18 листопада 2004 року № 2195-IV поновили свою дію з 22 травня 2008 року.
Одночасно з цим, згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає саме положення Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а не постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530.
Таким чином, відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу, як «дитині війни», надбавку у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", тобто 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком.
Вихідним критерієм обрахунку доплати до пенсії «дітям війни» виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Вимоги позивача розглядаються судом в межах нарахування та виплати допомоги за період з 10 вересня 2010 року по 10 березня 2011 року. За цей період відповідач виплатив позивачу надбавку до пенсії як «дитині війни» у розмірі 49 грн. 80 коп. щомісячно.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 р., прожитковий мінімум на особу, яка втратила працездатність встановлений: з 01 липня 2010 року у розмірі 709 грн.; 01 жовтня 2010 року у розмірі 723 грн. ; з 01 грудня 2010 року - 734 грн. Згідно з ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік», прожитковий мінімум на особу, яка втратила працездатність встановлений: з 01 січня 2011 року у розмірі 750 грн.
Таким чином, надбавка до пенсії, як «дитині війни», повинна була виплачена позивачу у наступних розмірах: з 10 по 30 вересня 2010 р. - 141 грн. 80 коп.; в жовтні 2010 р. - 216 грн. 90 коп.; в листопаді 2010 р.- 216 грн. 90 коп.; в грудні 2010 р - 220 грн. 20 коп.; в січні 2011 р.- 225 грн. 00 коп.; в лютому 2011 р.- 225 грн. 00 коп.; з 1 по 10 березня 2011 р. - 72 грн. 58 коп., а всього, за спірний період - 1318 грн. 38 коп., відповідачем виплачено тільки 298 грн. 80 коп., відповідно, недоплата складає 1019 грн. 58 коп. ( 1318.38 грн. - 298,80 грн.).
При таких обставинах позовні вимоги позивача, про визнання незаконною відмову Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області щодо нарахування і виплати несплаченої державної допомоги позивачу, як дитині війни, з 10 вересня 2010 року, а також про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щомісячну державну соціальну 30% надбавку, що передбачена ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", за період з 10.10.2010 року по 10.03.2011р., підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати, здійсненні позивачем, стягуються на його користь з Державного бюджету України.
Керуючись ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. ст. 6, 17-19, 94, 99-100, 105, 158, 161- 163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області, щодо вимог за період з 10.09.2010 року по 10.03.2011 року - задовольнити.
Визнати незаконною відмову Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 несплаченої державної допомоги позивачу, як дитині війни, з 10 вересня 2010 року по 10 березня 2011 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області (місцезнаходження: Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ, вул. Щербицького, 2) нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (зареєстрована: АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) недоплачену щомісячну державну соціальну 30% надбавку, що передбачена ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", за період з 10.09.2010 року по 10.03.2011 року, із урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (зареєстрована: АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати в сумі 3 (три) гривні 40 коп.
Постанову в межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.А. Трофимова