Справа № 296/1035/12-а
2-а/296/185/13
05 лютого 2013 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира у складі:
головуючого - судді Колупаєва В.В.,
при секретарі Четвертуха О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну надбавку до пенсії як дитині війни,-
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання бездіяльності та відмову в перерахунку пенсій відповідача протиправними та зобов'язання суб'єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії, як дитині війни з 31.01.2012 року по 31.03.2012 року, мотивуючи свої вимоги тим, що він є пенсіонером за віком та дитиною війни і відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання щомісячної грошової допомоги у вигляді надбавки до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.
Однак, зазначене підвищення спочатку взагалі не виплачувалось, а згодом, почало виплачуватися у значно меншому розмірі. Він звернувся з відповідною заявою до відповідача у якій просив перерахувати і виплатити йому щомісячне підвищення до пенсії, як дитині війни, виходячи з розміру 30 % мінімальної пенсії за віком, однак відповідач відмовив у задоволенні прохань, викладених у його заяві.
Вважаючи зазначену відмову такою, що порушує його права, позивач просить суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії, підвищивши її йому на 30% надбавку як дитині війни, що передбачена ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з 31.01.2012 по 31.03.2012 року та нараховувати і виплачувати в повному розмірі в подальшому.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених в позові.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце слухання справи повідомлений вчасно та належним чином, причини неявки суду невідомі.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність зазначених осіб на підставі наявних в справі документів відповідно до вимог ст. 128 КАС України.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач не погоджуючись із розміром надбавки, звернувся до Управлінні Пенсійного фонду України у м. Житомирі Житомирської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням 30% надбавки, встановленої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», однак листом від 15.03.2012 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії, з посиланням на Закони України «Про державний бюджет України на 2011 рік».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України у м.Житомирі Житомирської області і отримує пенсію за віком, яку призначено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Крім того, пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» передбачено, що у 2012 році норми і положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
На виконання п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» Кабінетом Міністрів України 28.12.2011 року прийнято постанову «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» №1381, якою установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадиться у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність. Ця постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності 01.01.2012 року.
Вказаний розмір доплати до пенсії виплачується позивачеві, про що зазначає у своїй відповіді відповідач на звернення позивача про здійснення перерахунку доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, та вказує відповідний розрахунок.
Оскільки Постанова Кабінету Міністрів України № 1381 була прийнята на виконання п.3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»- вона є чинною протягом усього бюджетного 2012 року.
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 «У справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України», роз'яснено, суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач нараховував та виплачував позивачу щомісячну державну соціальну допомогу до пенсії протягом періоду, що розглядається судом, правомірно, та приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату підвищеної пенсії на 30 % надбавку як дитині війни з 31.01.2012 року по 31.03.2012 року не підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Законом України «Про соціальний захист дітей війни», постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» №1381, ст.ст. 9, 69-71, 90, 94, 158-163 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання дій незаконними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни з 31.01.2012 по 31.03.2012 рік - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Cуддя В. В. Колупаєв