"12" грудня 2006 р.
10:40
Справа № 5/432/06
м. Миколаїв
За позовом
Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м.Миколаїв, вул.Нікольська, 46, під.2
до відповідача
Товариства з обмеженою відповідальністю «Вектор-С», смт.Ольшанське, Миколаївський район, Миколаївська область
про
стягнення 1025,97 грн. адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів
Суддя Міщенко В.І.
Від позивача Васильченко О.В., дов. від 17.01.06
Від відповідача Кліманова Л.М., дов. від 21.11.06
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 1025,97 грн. адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів.
Відповідач позов не визнав, оскільки робочі місця фактично були створені та працювали інваліди.
Враховуючи, що:
На підставі ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач повинен був створити робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, що складає у даному випадку 3 місця (загальна численність штатних працівників облікового складу 77 осіб).
Згідно наданого відповідачем звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік (форма 10-П1) на підприємстві працювало 3 інваліди.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша від установленої нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 зазначеного закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Середньорічна заробітна плата на підприємстві відповідача у 2005 році складала 1025,97 грн., тому сума штрафних санкцій, відповідно розрахунку позивача складає 1025,97 грн.
Згідно п. 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 р. № 1767, штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.
Позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Аналіз положень законодавства про соціальний захист інвалідів свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування. Такий обов'язок покладено на органи працевлаштування, перелічені в ч.1 ст.18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Як свідчать матеріали справи, відповідач створив робочі місця для інвалідів.
Згідно акту перевірки позивача від 17.03.2006 р. протягом 2005 року в трудових відносинах з відповідачем перебувало 4 інвалідів.
Відповідно до ч.1 ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Враховуючи наведене, відповідачем у 2005 році виконані вимоги передбачені Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» стосовно створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, тобто вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
На підставі викладеного, в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. 162 КАС України, - господарський суд
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення, апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя
В.І.Міщенко