Постанова від 20.05.2013 по справі 826/4598/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20 травня 2013 року 09 год. 15 хв. № 826/4598/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомПідприємства з іноземними інвестиціями «Макдональдз Юкрейн Лтд»

доДержавної податкової інспекції у місті Сумах Сумської області Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01 лютого 2013 року № 0000291502/6291, -

ВСТАНОВИВ:

Підприємством з іноземними інвестиціями «Макдональдз Юкрейн Лтд» (далі - Підприємство «Макдональдз Юкрейн Лтд», позивач) заявлені позовні вимоги до Державної податкової інспекції у місті Сумах Сумської області Державної податкової служби (далі -ДПІ у м. Сумах, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01 лютого 2013 року № 0000291502/6291.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що у ДПІ у м. Сумах не було достатніх правових підстав для обрахунку на власний розсуд розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності спірним податковим повідомлення-рішенням. Позивач зазначає, що ним у відповідності до норм чинного законодавства України були задекларовані та сплачені суми орендної плати за земельні ділянки державної власності, що знаходяться за адресою: м. Суми, Червона площа, 15а, - у розмірах визначених відповідно до умов нотаріально посвідченого договору оренди земельної ділянки від 15.02.2001р., укладеного із Сумською міською радою (Орендодавець). Зокрема, орендна плата була визначена Сторонами цього Договору в розмірі, передбаченому нормативними актами, що діяли на час його укладення, а саме у розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому як зазначає позивач, жодних змін до вказаного Договору оренди земельної ділянки, зокрема, в частині розміру орендної плати з моменту його укладення та на час прийняття спірного податкового повідомлення-рішення Сторонами не вносилося. Нормами п. 288.1, п. 288.4 та п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України чітко визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, а розмір та умови внесення орендної плати встановлюються саме у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. В силу вказаних норм права позивач не може бути змушений сплачувати орендну плату в розмірі, що перевищує розмір орендної плати, передбачений у договорі оренди земельної ділянки (тобто у розмірі більше 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки), оскільки це прямо суперечитиме нормам цього ж Кодексу. З вищенаведеного виливає, що як у платника орендної плати (позивача), так і у податкового органу відсутні інші підстави для нарахування сум податку, ніж відповідний договір оренди земельної ділянки, положення якого в свою чергу регулюються нормами Цивільного кодексу України.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, та письмових заперечень проти позову до суду не подав.

26 квітня 2013 року в судовому засіданні судом було ухвалено перейти до письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що 15 лютого 2001 року між позивачем (Орендарем) та Сумською міською радою (Орендодавцем) було укладено нотаріально посвідчений договір оренди землі терміном до 05 квітня 2024 років (реєстраційний запис за № 371)(а.с. 19 - 25), відповідно до якого позивачу передавалась у строкове платне користування земельна ділянка загальною площею 3 456 м2, що розташована за адресою: м. Суми, Червона площа, 15а, - для несільськогосподарського використання під розміщення ресторану.

Відповідно до п. 1.2 цього Договору грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки № 324 від 12.12.2000р., виданої Сумським міським управлінням земельних ресурсів, становить 1 496 448, 00 грн.

Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати становить 1 870, 56 грн. на місяць. При цьому розмір орендної плати переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання або цілі використання орендованої земельної ділянки, визначеної цим Договором; підвищення цін, тарифів, тощо, в т.ч. внаслідок інфляційних процесів; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально; у разі невиконання Орендодавцем обов'язку повідомити Орендарю про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку; збільшення розмірів ставки земельного податку, в інших випадках, передбачених законодавством України (п. 2.3 цього Договору).

У відповідності до п. 4.1 Договору Орендодавець, зокрема, має право вимагати від Орендаря своєчасне внесення орендної плати, збільшення розміру орендної плати у випадках зміни умов господарювання або цілі використання орендованої земельної ділянки, визначеної цим Договором, підвищення цін, тарифів, тощо, збільшення відповідно до законодавства України розмірів земельного податку.

Пунктами 5.5 і 5.6 вказаного Договору передбачено, що будь-які зміни або доповнення до цього Договору здійснюються в письмовій формі та підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню. При цьому у випадках, коли будь-яке положення цього Договору втратило юридичну силу, сторони невідкладно розпочинають переговори для того, щоб змінити це положення таким чином, щоб у зміненому вигляді воно стало чинним та законним, і у максимально можливому обсязі відбивало початкові наміри сторін щодо суті зазначеного положення.

31 січня 2012 року Підприємство «Макдональдз Юкрейн Лтд» (ідентифікаційний код 23744453) подало до ДПІ у м. Сумах податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік (далі - Податкова декларація), в якій задекларувало суму податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної власності, що підлягає сплаті, у розмірі 67 031, 19 грн. за рік (в т.ч. 5 585, 93 грн. - щомісячно)(а.с. 110 - 114).

Згідно додатку 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» в користуванні Підприємства «Макдональдз Юкрейн Лтд» на підставі договору оренди земельної ділянки від 15.02.2001р. (терміном дії до 25 квітня 2024 року, дата державної реєстрації Договору - 10 квітня 2001 року) знаходиться земельна ділянка площею 3 456 м2, що розташована за адресою: м. Суми, Червона площа, 15а, - Орендодавець - Сумська міська рада, категорія земель, на яких розташована земельна ділянка та її цільове призначення - землі громадського призначення, будівництво та подальша експлуатація тимчасово літнього майданчика біля існуючого кафе, нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки з коефіцієнтом індексації - 12 930 400, 00 грн.

Протягом всього часу з моменту укладення згаданого Договору оренди земельної ділянки, в т.ч. за листопад 2012 року, позивачем сплачувались до державного бюджету суми орендної плати за вказану земельну ділянку у розмірах, передбачених цим Договорами.

18 січня 2013 року ДПІ у м. Сумах провела камеральну перевірку податкової звітності Підприємства «Макдональдз Юкрейн Лтд» (ідентифікаційний код 23744453) з плати за землю - податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік (вх. № 9002568666 від 31.01.2012р.) з додатком № 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» до неї (далі - Податкова декларація), за результатами якої складений Акт від 18.01.2013р. № 170/152/23744453 (а.с. 26 - 27).

В ході проведення вказаної перевірки перевіряючим встановлено, що річний розмір орендної плати за земельні державної та комунальної власності в Податковій декларації платника податків є меншим за мінімальний розмір такої плати, встановлений нормами чинного законодавства України. А самостійно визначене платником податків податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за листопад 2012 року становить 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки за квітень 2012 року на суму 5 585, 94 грн., чим порушено вимоги пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу, яким встановлено мінімальний річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, на рівні трикратного розміру відповідного земельного податку.

У відповідності до ст. 274 Податкового кодексу, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273,276 і 278 цього Кодексу.

Таким чином, на думку перевіряючого, мінімальний розмір орендної плати за використання земельної ділянки площею 3 456 м2 за адресою: м. Суми, Червона площа, 15а, - для Підприємства «Макдональдз Юкрейн Лтд» становить 3 відсотки від її нормативної грошової оцінки, яка станом на 01 січня 2012 року складає 4 468 746, 24 грн. Відповідно належна до нарахування та сплати сума орендної плати за зазначену земельну ділянку за листопад 2012 року складає 5 585, 94 грн.

На підставі вищевикладеного в Акті камеральної перевірки були зроблені висновки про те, що Підприємством «Макдональдз Юкрейн Лтд» занижено суму податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад 2012 року, заявлену платником податків у Податковій декларації за 2012 рік (вх. № 9002568666 від 31.01.2012р.) на суму 5 585, 94 грн.

01 лютого 2013 року ДПІ у м. Сумах на підставі вказаного Акта камеральної перевірки та згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій (а.с. 29) прийняла спірне податкове повідомлення-рішення № 0000291502/6291 (а.с. 28), яким згідно з підпунктом 54.3.2 п. 54.3.ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до п. 123.1 ст. 123 цього Кодексу за порушення вимог пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України визначила позивачу суму грошового зобов'язання за платежем «орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб» в розмір 8 378, 91 грн., в тому числі 5 585, 94 грн. - основного платежу, 2 792, 97 грн. - штрафних (фінансових) санкцій.

Згідно рішень ДПС у Сумській області від 20.02.2013р. № 1915/10/10-105-41/42ск та ДПС України від 21.03.2013р. № 4346/6/2215 первинна та повторна скарги Підприємства на спірне податкове повідомлення-рішення була залишена без задоволення у зв'язку з пропуском скаржником десятиденного строку на подання скарги (а.с. 34 - 37, 42 - 44).

При вирішення даного спору суд виходить з наступного.

Положеннями ст. 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - ПК України) плата за землю відноситься до загальнодержавних податків і зборів.

Справляння плати за землю здійснюється у відповідності до положень Податкового кодексу України з урахуванням критеріїв, визначених у розділі XIII «Плата за землю».

В силу норм п. 269.1 ст. 269 цього Кодексу платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності (п. 270.1 ст. 270 ПК України).

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (п. 271.1 ст. 271 ПК України).

Відповідно до п. 274.1 ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Згідно п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

У відповідності до п. 288.2, 288.3 і 288.4 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. № 161-XIV (в редакції, що діяла на момент укладення договорів оренди землі) визначено, що, однією з істотних умов договору є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно ст. 21 цього ж Закону (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) під орендною платою розуміється платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін (ст. 23 цього ж Закону).

Одночасно п. 288.7 ст. 288 зазначеного Кодексу визначено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

Зокрема, в силу норм п. 288.5 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХШ Кодексу.

Також у відповідності до п. 5.2 ст. 5 ПК України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

В контексті вищевикладеного судом вбачається, що орендна плата за землі державної або комунальної власності є загальнодержавним податком, встановлення розмірів якого (ставки) та порядку сплати починаючи з 01 січня 2011 року здійснюється відповідно до Податкового кодексу України.

При цьому в ході аналізу змісту Договору оренди земельної ділянки від 15.02.2001р. судом встановлено, що умовами цього Договору визначено обов'язок Орендаря сплачувати орендну плату в розмірах з урахуванням змін чинного законодавства України.

З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що податковий орган при визначенні позивачу суми податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за листопад 2012 року спірним податковим повідомлення-рішенням правомірно керувався нормами пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, а не положеннями п. 2.3 Договору оренди земельної ділянки.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, у зв'язку з чим адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову Підприємства з іноземними інвестиціями «Макдональдз Юкрейн Лтд» відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя О.В. Дегтярьова