Справа № 2-а-142/09
11 березня 2009 року Першотравенський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді Янжули С.А.
при секретарі Лиман Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Першотравенську Дніпропетровської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними,
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 - доньку ОСОБА_2 і, згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідачем виплачується їй допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Але щомісячний розмір цієї допомоги не відповідає вимогам вказаного Закону.
Так, згідно ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а, згідно абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З врахуванням цього відповідач виплачував їй допомогу по догляду за дитиною в розмірі не менше як 90 грн. і, згідно довідки відповідача, їй сплачено допомогу за період з 01 січня 2007 року до 01 січня 2009 року в розмірі 2785,62 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України /є неконституційними/ положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» :
- абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по огляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
- пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункті 3 розділу У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вважає, що відповідач при призначенні та проведенні розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку від дня призначення їй допомоги повинен був керуватися ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», така допомога їй повинна виплачуватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Оскільки розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановлений законом з 01 квітня 2007 року - 463 грн., з 01 жовтня 2007 року - 470 грн., з 01 січня 2008 року - 526 грн., з 01 квітня 2008 року - 538 грн., з 01 липня 2008 року - 540 грн., з 01 жовтня 2008 року - 557 грн. відповідач повинен був зробити перерахунок належної їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 січня 2007 року до 01 січня 2009 року і доплатити за вказаний період 8733,79 грн.
Відповідач в добровільному порядку відмовляється перерахувати та сплатити їй недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
З врахуванням викладеного позивачка просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо неправильного нарахування їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути на її користь з відповідача недоплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 8733,79 грн. та судові витрати по справі. Зобов'язати відповідача виплачувати її допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років.
Позивачки в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність в письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність в письмовому провадженні та заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якого він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивачкою пропущено строк позовної давності щодо виплати допомоги починаючи з 01.01.2007 року по 01.01.2008 року, наполягає на застосуванні п.2 ст. 99 КАС України.
Рішенням Конституційного Суду України набрало законної сили 09.07.2007 року, окрім того, його дія втратила свою силу 31.12.2007 року.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Виходячи з цього, Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» передбачений відповідний обсяг видатків.
Разом з тим, згідно ст.95 Конституції України виключно законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до частини другої статті 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» застосовуються лише у частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону про Державний бюджет України.
Відповідно до п. 5 статті 51 Бюджетного Кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, які затвердженні на відповідні виплати.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» були внесені зміни до деяких законодавчих актів України, у тому числі і до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в розділі 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункті 23, підпунктах 7,8.
Частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» :
«Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130гривень».
Пункт 3 розділ У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»:
«Допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50 відсотками , з 01 січня 2009 року-75 відсотками, з 01 січня 2010 року -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців» і саме вказане положення Закону не було визнано Конституційним Судом України неконституційним у своєму рішенні від 22 травня 2008 року, а отже до сьогодні є чинним і ніяких підстав для перерахунку цього виду допомоги на 2008 рік немає.
Вище зазначене вказує на те, що немає законних підстав на стягнення з Управління праці та соціального захисту населення в м.Першотравенську коштів на виплату допомоги по догляду за дитиною до трьох років у вказаних позивачем сумах.
З врахуванням викладеного просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, якими сторони обґрунтували свої позиції по справі, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню.
ІНФОРМАЦІЯ_1 - доньку ОСОБА_2 і, згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідачем виплачується їй допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Так, згідно ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а, згідно абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України /є неконституційними/ положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» :
- абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
- пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно вказаного рішення Конституційного Суду України Положення абзацу третього статті 56, пункту 14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09 липня 2007 року.
Це свідчить про те, що, починаючи з 09 липня 2007 року, відповідач невірно виплачує належну їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вказаному ним в довідці розмірі, оскільки згідно ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» така допомога їй повинна виплачуватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Оскільки позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав 28 січня 2009 року, а відповідач наполягає на застосуванні річного строку для такого звернення, даних про наявність поважних причин пропущення строку для звернення до суду позивачкою не зазначено та не надано, питання про поновлення пропущеного строку позивачкою не ставилось, суд вважає, що позивачка пропустила строк для звернення до суду за захистом свого порушеного права на отримання від відповідача допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2,4,6,8,9,19,69,94,104,159,160,163 КАС України, ст. ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», абзацем 2 частини 2 ст.56, ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», - суд
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними відмовити в зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Першотравенський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Першотравенський міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: С.А. Янжула