Справа № 2270/6199/12
Головуючий у 1-й інстанції: Польовий О.Л.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
31 січня 2013 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Смілянця Е. С. Сторчака В. Ю.
секретар судового засідання: Бондаренко С.А.
за участю представників сторін:
Представників позивача: Степанюка Л.А., Лошатецького В.В., Печенюк Л.,Г.
Представника відповідача: Нєнова О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Славутського Управління водопровідного - каналізаційного господарства на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом Славутське Управління водопровідного- каналізаційного господарства до Івано- Франківська об"єднана державна фінансова інспекція про визнання нечинним акту індивідуальної дії , -
Славутське управління водопровідно-каналізаційного господарства звернулося в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківської об'єднаної державної фінансової інспекції, Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області, в якому просить визнати нечинною і скасувати вимогу від 31.08.2012 року.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
В судовому засіданні представники позивача підтримали доводи викладені в апеляційній скарзі та просили її задовольнити.
Представник відповідача проти доводів апеляційної скарги заперечив та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року - без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено з матеріалів справи, звертаючись до суду, позивач вказав, що працівниками Івано-Франківської об'єднаної державної фінансової інспекції проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Славутського управління водопровідно-каналізаційного господарства за 2010 - 2011 роки та завершений звітний період 2012 року. За результатами ревізії був складений акт № 810-21/18 від 02.08.2012 року. На підставі акту № 810-21/18 від 02.08.2012 року позивачу була виставлена Вимога "Про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності Славутського управління водопровідно-каналізаційного господарства" (далі - Вимога) від 31.08.2012 року № 09-06-14-14/7032. Позивач вважає, що при складанні Акту та винесенні Вимоги відповідачем порушено п.7 Розділу "Організація і проведення ревізій" Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, що затверджена Постановою № 550 Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р.; ч.2 ст.11 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", абзац 5 п.35 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами; ч.14 ст.11, п.7 ст.10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні".
Просив визнати нечинною та скасувати Вимогу "Про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності Славутського управління водопровідно-каналізаційного господарства" від 31.08.2012 року № 09-06-14-14/7032.
Судом ухвалою від 29.10.2012 року закрито провадження у частині позовних вимог щодо визнання неправомірними дій державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області, що відображені в Акті № 810-21/18 від 02.08.2012 року планової ревізії фінансово-господарської діяльності Славутського комунального підприємства Управління водопровідно-каналізаційного господарства за 2010-2011 роки та завершений звітний період 2012 року від 02.08.2012 року та зобов'язання державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області прийняти рішення про скасування Акту № 810-21/18 від 02.08.2012 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до ч. ч. 1,2,5 ст. 2 Закону України "Про контрольно-ревізійну службу в Україні" головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Івано-Франківською об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Славутського управління водопровідно-каналізаційного господарства за 2010 - 2011 роки та завершений звітний період 2012 року. За результатами ревізії був складений акт № 810-21/18 від 02.08.2012 року. На підставі акту № 810-21/18 від 02.08.2012 року позивачу була виставлена Вимога "Про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності Славутського управління водопровідно-каналізаційного господарства" від 31.08.2012 року № 09-06-14-14/7032.
Івано-Франківською об'єднаною державною фінансовою інспекцією зроблено висновок про порушення позивачем ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.91 № 1251-ХІІ; п.2.1, 3.1 Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, затверженої наказом Комітету України з питань геології та використання надр, Державної податкової адміністрації України від 23.06.1999 № 105/309, ст.323, ст.262 Податкового кодексу України; ст.65, п.8 ст.78, п.3 ст.179 Господарського кодексу України; ст.3, ст.5 Закону України "Про колективні договори та угоди" від 01.07.1993 № 3356-ХІІ; ст.15 Закону України "Про оплату праці"; п.3, п.4, п.6 ст.31 Закону України "Про житлово - комунальні послуги"; ст.ст.509, 610, 611 Цивільного кодексу України; п.п.1.2.2, 1.3.4 вимог пп.1.3.4.1, 3.2.7.8, 3.3.1.10, п.п.3.3.10, 3.3.10.1 ДБН Д.1.1.-1-2000 наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 № 174 № Про затвердження державних будівельних норм".
У відповідності до п. 7 ст. 10 вказаного Закону Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що п. 2 вимоги є обґрунтованим, оскільки зайво понесені витрати на суму 283022,27 грн. у вигляді сплачених грошових коштів за спожиту електроенергію, яка використовувалась для підняття не облікованої води із свердловин, встановлено при співставленні кількості піднятої води із свердловин, яку відображено в журналі обліку водоспоживання із кількістю відпрацьованих годин насосів для підняття води із свердловин, відображених в журналах прийому та здачі зміни машиністів водонасосних станцій, встановлено, що в журналах прийому та здачі зміни машиністів за січень-березень 2012 року зазначено роботу насосів для підняття води із свердловин №2, 5, 7, 8, 9, 10, 11 із зазначенням рівня води в резервуарах та засвідчено підписами машиністів водонасосних станцій. В журналах обліку водоспоживання відображено кількість піднятої води куб.м лише на свердловинах №7, 8, 9, 10. Проте, кількість піднятої води на свердловинах №2, 5, 11 в даному журналі не відображено. Визначення не облікованої води по свердловинах №2, 5, 11 за січень-березень 2012 року в кількості - 62 496,25 куб.м. та витрат електроенергії на підняття не облікованої води - 54590 кВт/год. здійснювалося відповідно до відпрацьованих годин насосами для підняття води із свердловин із врахуванням фактичної продуктивності роботи насосів, яка встановлена проведеним обстеженням (акт обстеження від 06.07.2012 підписано головним інженером Ковбою В.В., енергетиком Семенюком Ю.М., Слюсарем контрольно-вимірювальних приладів та апаратів Заєць Т.В.) та згідно, потужності електродвигунів насосів, зазначених у Паспортах насосів і агрегатів.
Розрахунки витрат електроенергії 54590 кВт/год. на суму 58710,10 грн., яка використана на підняття не облікованої води, підписано начальником Степанюком Л.А., головним інженером Ковбою В.В, енергетиком Семенюк Ю.М. та провідним економістом Гаврилюк О.В.
Кількість не облікованої води та витрат електроенергії, яка використана на підняття не облікованої води в 2010 році та в 2011 році працівниками Славутського УВКГ визначено відповідно до коефіцієнтів питомих витрат електроенергії на підняття води. Зазначений розрахунок підписано начальником Степанюком Л.А., головним інженером Ковбою В.В. та енергетиком Семенюком Ю.М.
Розрахунки витрат електроенергії за 2010 рік - 161452 кВт/год. на суму 130524,25 грн., яка використана на підняття не облікованої води в кількості 197398 куб.м. та витрат електроенергії за 2011 рік - 97903 кВт/год. на суму 93787,92 грн., яка використана на підняття не облікованої води в кількості 122748 куб.м. підписано начальником Степанюком Л.А., головним інженером Ковбою В.В, енергетиком Семенюк Ю.М. та провідним економістом Гаврилюк О.В.
Обов'язок ведення журналів прийому та здачі зміни машиністів із зазначенням рівня води в резервуарах передбачено Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України (далі - Правил), затверджених Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству №30 від 05.07.1995 року.
Відповідно до п. 5.1.1, п. 5.1.3 Правил основними завданнями експлуатації водозабірних споруд є - систематичний лабораторно-виробничий контроль за якістю води, станом джерел водопостачання і роботою водозабірних споруд і устаткування, а також облік показників, що контролюються; облік кількості води, що забирається з джерел. Результати спостережень за станом джерел водопостачання, дані аналізів якості води, контролю і обліку водозабірних споруд реєструються в експлуатаційних журналах.
Пунктом 5.1.7 Правил передбачено, що на водозабірних спорудах повинні зберігатися журнали обліку води, що відбирається з джерела водопостачання, журнал контролю і обліку роботи споруд і обладнання.
В пункті 7.1.2 зазначено, що у процесі експлуатації насосних станцій персонал зобов'язаний вести систематичний облік роботи насосної станції, вносячи відповідні записи до журналів, та відповідно до пункту 7.1.6 на насосних станціях повинна зберігатися документація - журнал контролю і обліку роботи устаткування, журнал обліку відбору з джерела води (для насосної станції першого підйому).
Відповідно до Звіту про роботу водопроводу за 2010 рік в розділі 2 рядок 16 зазначено про підняття води насосними станціями першого підйому в кількості 1498 тис.м.куб., витік води та невраховані витрати склали 335 тис.куб.м. (рядок 28). Воду в кількості 1163,0 тис.куб.м. відпущено всім споживачам, (рядок 23). При цьому, витрати електроенергії на водопостачання за рік склали 1930,2 тис.кВт год. (рядок 30). Таким чином, при співставленні даних звіту за 2010 рік із врахуванням затвердженого нормативу втрат та витрат води з фактичною подачею та реалізацією води розбіжностей не встановлено. Тобто, весь об'єм піднятої води за 2010 рік з врахуванням втрат повністю реалізовано споживачам.
Згідно проведених розрахунків працівниками Славутського УВКГ , електроенергію в кількості 1930 тис.кВт год. зменшено на 481,8 тис.кВт год. (спожито насосами 2-го підйому) фактично використано на підняття води в кількості 1770,63 тис.куб.м. Тоді, як обліковано піднятої води в кількості 1497,98 тис.куб.м. (менше на 272,65 тис.куб.м.). На підняття не облікованої води в кількості 272,65 тис.куб.м. використано електроенергії 223,00 тис.кВт год. та із врахуванням втрат та витрат води використано 161,45 тис.кВт.год. на суму 130524,25 грн.
У відповідності до Звіту про роботу водопроводу за 2011 рік в розділі 2 рядок 16 зазначено про підняття води насосними станціями першого підйому в кількості 1466 тис.м.куб., витік води та невраховані витрати склали 405 тис.куб.м.(рядок 28). Воду в кількості 1061,0 тис.куб.м. відпущено всім споживачам, (рядок 23). При цьому, витрати електроенергії на водопостачання за рік склали 1786,5 тис.кВт год. (рядок 30). Таким чином, при співставленні даних звіту за 2011 рік із врахуванням затвердженого нормативу втрат та витрат води з фактичною подачею та реалізацією води розбіжностей не встановлено. Тобто, весь об'єм піднятої води за 2011 рік з врахуванням втрат повністю реалізовано споживачам.
Згідно проведених розрахунків працівниками Славутського УВКГ, електроенергію в кількості 1786 тис.кВт год. зменшено на 481,8 тис.кВт год. (спожито насосами 2-го підйому) фактично використано на підняття води в кількості 1635,15 тис.куб.м. Тоді, як обліковано піднятої води в кількості 1465,61 тис.куб.м (менше на 169,54 тис.куб.м.). На підняття не облікованої води в кількості 169,54 тис.куб.м. води використано електроенергії 135,22 тис.кВт год. та із врахуванням втрат та витрат води використано 97,93 тис.кВт год. на суму 93787,92 грн.
Позивач не погоджується з висновками викладеними у п. 12 Вимоги в частині завищення об'ємів по реконструкції КНС № 2 по вул. Церковна м.Славута на суму 37,87 тис грн.
В акті №1 від 05.07.2012 року комісійного обстеження та обмірів фактично виконаних робіт з реконструкції КНС по вул. Церковна м.Славута, проведеного відповідальними особами КП УВКГ та Славутської міської ради в присутності працівників Державної фінансової інспекції, зафіксовано фактично виконані обсяги робіт в приймальному та машинному відділенні, тобто в тих приміщеннях об'єкту, які відображені в акті приймання виконаних робіт форми КБ-2В за грудень 2010 року, що засвідчено зокрема головним інженером Ковба В. В. та начальником технічного відділу Печенюк Л. Г. Славутського управління водопровідно-каналізаційного господарства.
Законність п. 12 в частині встановлення завищення об'ємів по реконструкції КНС № 2 по вул. Церковна м.Славута на суму 37,87 тис грн. в результаті порушення п.п. 3.3.10, 3.3.10.1 ДБН Д. 1.1-1-2000 наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 р. № 174 "Про затвердження державних будівельних норм" підрядником підтверджується Актом ревізії, актом №1 від 05.07.2012 року комісійного обстеження та обмірів фактично виконаних робіт підписаним уповноваженими особами позивача та доказами наявними в матеріалах справи.
Отже, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції в повному обсязі встановив обставини справи, що мають значення для її вирішення, відповідно визначив правове регулювання спірних правовідносин, постановив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. 1 статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд І інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм процесуального права, а відтак постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Славутського Управління водопровідного - каналізаційного господарства, - залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 05 лютого 2013 року .
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Смілянець Е. С.
Сторчак В. Ю.