2-а/754/246/13
Справа № 754/6918/13-а
Іменем України
28.05.2013 року Суддя Деснянського районного суду м. Києва Клочко І.В., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - 2001грн. 20коп. з 16 серпня 2012 року.
Свої позовні вимоги позивач ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 03 квітня 2012 року. До цього часу отримував пенсію як військовослужбовець.
При призначенні пенсії за віком Управління Пенсійного фонду Укераїни в Деснянському районі м. Києва було застосовано показник середньої заробітної плати в розмірі 928грн. 81 коп., а не середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії в розмірі 2001,20 грн., що суперечить вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ст.. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звяльнених з військової служби, та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Також ОСОБА_1 вказує на те, що раніше він отримував пенсію, розрахунок якої проводився за вислугою років, де для обчислення береться грошове забезпечення, а не за страховий стаж, де для обчислення застосовується заробітна плата (дохід) за період страхового стажу.
Як зазначає позивач ОСОБА_1, у випадку призначення йому пенсії неможливо застосовувати п.3 ст. 45 Закону України «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки розрахунок раніше отримуваної ним пенсії проводився не на підставі даного Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
У відповідності до ч.2 ст. 152 Конституції України, закони та інші нормативно правові акти, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно зі ст.. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст та спрямованість діяльності держави.
Згідно зі ст..17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику суду як джерело права.
Зокрема, Європейський Суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через принцип юридичної визначеності, згідно якого остаточне рішення суду у справі не може піддаватися сумніву, навіть у разі зміни законодавства (п.п.51-52 рішення у справі «Рябих проти Росії» від 24 липня 2003 року). Крім цього, відповідно до роз'яснення Верховного Суду України №1-5/400 від 14 липня 2006 року, наданого на підставі листа Урядового Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини у справі «Качко проти України», реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, на може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань.
Утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ч.2 ст. 6, ч.2 ст. 19, ч.1 ст.68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань, щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.
Пенсійний фонду України є центральним органом виконавчої влади і у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної ради України, прийнятими відповідно до законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженому Постановою КМ України від 24.10.2007р. №1261 та організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією.
Управління Пенсійного фонду України у районних, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Суд вважає вказані доводи ОСОБА_1 обґрунтованими, оскільки відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у відновленій редакції у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії зазначено, що показник Зс- середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком у 2012 році, відповідачем було неправомірно застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2006 рік в розмірі 928грн. 81 коп.
При цьому, суд вважає, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, неможливо застосовувати п. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на який посилається відповідач в своїх запереченнях, та як розрахунок раніше отримуваної позивачкою пенсії проводився не на підставі вказаного Закону, а згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що встановлені обмеження слід розцінювати як порушення категоричного імперативу, закріпленого ст.. 22 Конституції України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів.
За таких обставин, суд вважає, що дії суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва при здійсненні ним владних управлінських функцій призвели до порушення законних прав та інтересів позивача ОСОБА_1 на отримання ним правильно нарахованого пенсійного забезпечення за рахунок держави.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 19, 21-22, 46, 53, 55, 58, 60, 152 Конституції України, ст.ст. 2, 5-6, 14, 17-19, 49, 51, 60-72, 76, 79, 93, 99-100, 104, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та виплатити пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії в розмірі 2001грн. 20коп. з 16 серпня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення або отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги.
Головуючий: