02.03.09 р. № 19/3-62
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Дучал Н.М.,
розглянувши матеріали:
за позовом: Дзержинське комунальне підприємство «Дзержинськжитлосервіс», м.Дзержинськ Донецької області
до відповідача: Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, м.Донецьк
про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на загальну суму 18 720,48 грн. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» від 04 березня 2008 року №20.
Дзержинське комунальне підприємство «Дзержинськжитлосервіс», м.Дзержинськ Донецької області звернулось до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, м.Донецьк про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на загальну суму 18 720,48 грн. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» від 04 березня 2008 року №20.
Відповідачем у справі є Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області, м.Донецьк.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 13.12.2000 N 1819, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.
Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, Держцінінспекція відповідно до покладених на нього завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування
За приписами підпункту 5 пункту 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, Держцінінспекція має право приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).
З наведеного випливає, що Державні інспекції з контролю за цінами при прийнятті рішень діють як органи державної влади у здійсненні ними владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкти владних повноважень.
Маючи за законом функції органу владних повноважень, Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області, приймаючи рішення № 20 від 04.03.08 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, виступає в якості суб'єкта владних повноважень в розумінні ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття “суб'єкт владних повноважень» визначено статтею 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 статті 12 Господарського процесуального Кодексу України господарським судам підвідомчі: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції адміністративних судів.
Спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, віднесені до компетенції адміністративних судів.
Справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1пп. 1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України).
До компетенції ж господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції адміністративних судів.
З урахуванням наведеного, цей спір не підлягає розгляду в господарських судах України.
Крім того, відповідно до пункту 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України господарський суд Донецької області виконував функції окружного адміністративного суду лише до початку діяльності окружного адміністративного суду.
21 травня 2007 року почав роботу Донецький окружний адміністративний суд (83062, м.Донецьк, вул. Ткаченка, 140а), про що було розміщено оголошення в газеті Донецької обласної Ради «Життя» № 70 від 18 травня 2007 року.
З цієї ж дати припинились повноваження господарського суду Донецької області як окружного адміністративного суду.
Враховуючи наведене, позовна заява Дзержинського комунального підприємства «Дзержинськжитлосервіс», м.Дзержинськ Донецької області до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, м.Донецьк про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на загальну суму 18 720,48 грн. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» від 04 березня 2008 року №20 не підлягає розгляду в господарських судах України, що є підставою для відмови у прийнятті позовної заяви на підставі пункту 1 статті 62 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. 12, пунктом 1 статті 62, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, - суд,
Відмовити Дзержинському комунальному підприємству «Дзержинськжитлосервіс», м.Дзержинськ Донецької області у прийнятті позовної заяви до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, м.Донецьк про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на загальну суму 18 720,48 грн. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» від 04 березня 2008 року №20.
Додаток для позивача: позовна заява з доданими документами на 33 аркушах.
Суддя
Вик.Кононенко М.О.
Надруковано 3 екземпляри:
1 - позивачу;
1 - відповідачу;
1- господарському суду Донецької обл.