Постанова від 26.02.2009 по справі 2-а-245/09

2а-245/2009 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2009 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі :

головуючої судді Стахової Н.В.

при секретарі судового засідання Головіної А.В.

з участю представників

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання до проведення перерахунку і подальшої сплати у передбаченому законодавством розмірі та стягнення допомоги по догляду за дитиною, 3-я особа - Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з вищеназваним позовом, в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила доньку ОСОБА_3 з приводу чого перебуває на обліку у відповідача і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку, яка відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" повинна бути на рівні прожитковому мінімуму для дітей віком до 6-ти років.

Вказана допомога виплачується не у повному обсязі, у зв'язку з чим за період з 01 квітня 2007 року по 01 грудня 2008 року виникла заборгованість у сумі 7325 грн. 41 коп., яку просила стягнути з відповідача. Просила суд визнати дії відповідача по сплаті допомоги нижче передбаченого законом розміру неправомірними, стягнути недоплачену суму, зобов'язати надалі сплачувати її у передбаченому законодавством розмірі.

Позивачка у судовому засіданні позов підтримала, дала суду пояснення, аналогічні викладеному у позові.

Представник відповідача ОСОБА_1 позов не визнала, пояснила, усно та письмово, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» зупинено на 2007 рік. Цим же Законом встановлено, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяці та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. П.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункт 3 розділу 8 «Прикінцеві положення « Закону України «Про Державну допомогу сім»ям з дітьми» викладено у новій редакції, яка передбачає виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців , але не менш як 130 грн. Конституційний Суд України розглядав питання щодо відповідності Конституції України вищезазначеного пункту Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і відповідного рішення не виносив. Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради не є прибутковою організацією, а являються тільки розпорядником бюджетних коштів. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку фінансується виключно з Державного бюджету . Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Просила в позові відмовити та застосувати до спірних правовідносин щодо стягнення заборгованості з допомоги за 2007 рік строк звернення до суду.

Представник третьої особи ОСОБА_4 у судовому засідання надав письмову заяву про слухання справи за його відсутності.

Представник ВД ЛОВ ФССВП у судове засідання у судове засідання надав письмові пояснення, вказуючи, що згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 06.12.2006 року № 453 Головні управління праці та соціального захисту населення зобов'язані забезпечити з 01.01.2007 року призначення допомоги при народженні дитини та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі документів, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування по тимчасовій втраті працездатності та витратам, обумовленими народженням та похованням», у порядку встановленому Кабінетом Міністром України, своєчасне перерахування у І кварталі 2007 року засобів на рахунки страхувальників - роботодавців та робочих органів Фонду згідно поданих ними заявок. Таким чином, починаючи з 01.01.2007 року функції по призначенню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюють Управління праці та соціального захисту населення за рахунок коштів Державного бюджету України.

Судом досліджені наступні докази: довідка ЛКП «Паспортна служба», довідка з місця роботи позивача, довідка по доходи позивача, письмова відповідь відповідача, копія свідоцтва про народження дитини, копія свідоцтва та ідентифікаційного коду позивача, письмові пояснення третьої особи, письмові заперечення відповідача; довідка з місця роботи, копія витягу з положення про УПСЗН.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача та 3-ї особи, дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

У судовому засіданні встановлено, що позивачка є матір'ю Векленко тетни Сергіївни 19 серпня 2007 року народження, і з 01 квітня 2007 року отримує допомогу по догляду зп дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Таким чином, позивачка має право відповідно до ст.ст.1, 2, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" на отримання допомоги по догляду за дитиною у розмірі встановленого

- на 2007 рік ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в редакції від 15.03.07. прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 09 липня 2007 року, з якої до 31 грудня 2007 року недоотриманою є (463 грн./31х23 дні)=343,52 грн., 129,03 :31х23 = 95,73 343,52 - 95,73)= 247,78 грн., з 01.08.по 31.08.2007 року ( 463грн.- 132,64 грн.) =330,36 грн. ; з 01.09.2007 року по 30.09.2007 року ( 463грн.- 134,45 грн.) = 328,55 грн.; з 01.10.2007 по 31.10.2007 року (470грн.- 136,13) = 333,87 грн.; з 01.11.2007 по 30.11.2007 року (470 грн. - 140,05 грн.) = 329,95 грн. ; з 01.12.2007 року по 31.12.2007 року ( 470грн.- 144,10 грн.) = 325,90 грн., а всього 1896 грн. 41 коп.

Дії відповідача щодо виплати позивачу цієї допомоги в меншому розмірі є неправомірними, заборгованість підлягає перерахуванню і стягненню.

Суд частково задовольняє позов і не приймає доводи представника відповідача проти позову, бо рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року зміни, внесені до ст.15 ч.1 Закону п.14 ст.71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.06., були визнані неконституційними і втратили чинність з 09 липня 2007 року, тому недотримана допомога стягується з цієї дати.

Згідно до п.2 постанови КМУ №32 від 16 січня 2007 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення 3-річеного віку виплачується органами соціального захисту населення.

Що стосується позовних вимог за 2008 рік, суд зазначає наступне.

Пунктом 23 Розділу II Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік…" від 28.12.07. були внесені зміни до ст.13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (згідно з якими право на отримання допомоги було поширено і на осіб, застрахованих в системі загальнообов'язкового соціального страхування, тобто на працюючих осіб, якою на підставі ст.ст.1,2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" є позивачка.

Одночасно, до ст.14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" були внесені зміни шляхом додавання умов отримання допомоги особами, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання… На цей час вказана норма передбачає умови для отримання допомоги для усіх категорій осіб.

Виплата допомоги позивачці у 2008 році здійснюється на підставі п.п.17-32 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ №1751 від 27.12.01., в якому п.17 викладений у редакції постанови КМУ №57 від 22.02.08., тотожній діючій редакції ст.13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" Також, постановою КМУ №57 від 22.02.08. була скасована постанова КМУ №13 від 11.01.07., яка визначала порядок виплати допомоги по догляду за дитиною відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням"

Аналізуючи вказані положення законодавства щодо виплати допомоги по догляду за дитиною у 2008 році суд приходить до висновку, що норми Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальними відносно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", а тому саме вони регулюють спірні правовідносини.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року не були визнані неконституційними внесені п.23 Розділу II Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік…" від 28.12.07. зміни до ст.15 "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Також, у зв'язку з тим, що позивачкою не наведено доказів можливих порушень її прав з боку відповідача у майбутньому, всі виплати на час їх здійснення були проведені згідно діючого законодавства, яке було визнано неконституційним пізніше, вимоги про зобов'язання відповідача провадити виплату згідно діючому на цей час законодавству задоволенню не підлягають.

Позивачкою не пропущений строк звернення до суду, бо вона подала позов до закінчення річного строку після отримання відмови відповідача у доплаті недоотриманої допомоги.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст.1,2,43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", ст.15 ч.1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст. ст. 2, 11, 159-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання до проведення перерахунку і подальшої сплати у передбаченому законодавством розмірі та стягнення допомоги по догляду за дитиною, 3-я особа - Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради по сплаті ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною з 09 липня по 31 грудня 2007 року у розмірі, меншому за встановлений законодавством розмір прожиткового мінімуму для дитини віком до 6-ти років, неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради здійснити перерахунок ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною з 09 липня по 31 грудня 2007 року, виходячи з встановленого ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради на користь ОСОБА_2 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною з 09 липня по 31 грудня 2007 року в розмірі 1896 (одна тисячу вісімсот дев'яносто шість ) грн. 41 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України.

У задоволені позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання дій неправомірними і стягнення допомоги по догляду за дитиною за 2008 рік відмовити.

У задоволені позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про зобов'язання до подальшої сплати у передбаченому законодавством розмірі відмовити.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошені у нарадчій кімнаті 26 лютого 2009 року. Постанова виготовлена у повному обсязі 27 лютого 2009 року

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання такої заяви.

Суддя