2-а-14/2009р.
25 лютого 2009 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючої судді Лизенко І.В.,
при секретарі судового засідання Паршиковій Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, треті особи Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, Виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності, про визнання дій протиправними, стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
встановив:
Позивачка звернулася до суду з вищеназваним позовом та з заявою про уточнення позовних вимог, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину ОСОБА_2 та була поставлена на облік в Управлінні праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, де їй була призначена грошова допомога по догляду за дитиною в розмірі, яка відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повинна бути на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Вказана допомога виплачується не у повному обсязі, у зв'язку з чим за період з 11.06.2008 року по жовтень 2008 року виникла заборгованість по допомозі у сумі 2026 грн. Просила суд, уточнивши позовні вимоги, визнати дії відповідача протиправними, стягнути з відповідача на її користь заборгованість по виплаті допомоги у сумі 2026 грн., зобов'язати відповідача виплачувати допомогу у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Позивачка у судовому засідання позов підтримала, дала суду пояснення, аналогічні викладеному у позові. Доповнила, що працює у Санаторії-профілакторії «Привілля», на цей час перебуває у відпустці по догляду за дитиною.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, суду усно та письмово пояснила, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено на 2007 рік. Цим же Законом встановлено, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяці та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. П.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункт 3 розділу 8 «Прикінцеві положення Закону України «Про Державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у новій редакції, яка передбачає виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш як 130 грн. Конституційний Суд України не розглядав питання щодо відповідності Конституції України вищезазначеного пункту Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і відповідного рішення не виносив. Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради не є прибутковою організацією, а являються тільки розпорядником бюджетних коштів. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку фінансується виключно з Державного бюджету. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Представник третьої особи - ГУДК України в Луганській області, у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову у зв'язку з тим, що в обов'язки Головного управління Державного казначейства не входить нарахування та виплата допомоги. Державне казначейство контролює цільове спрямування бюджетних коштів, а розпорядником цих коштів є відповідач, який провадить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань. Відповідальність за цільове використання коштів несе відповідач. Вважає, що відповідач діяв в межах компетенції та відповідно до бюджетного законодавства.
Представник ВД ЛОВ ФССзТВП у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу за його відсутності, надав письмові пояснення, зазначивши, що згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 06.12.2006 року № 453 Головні управління праці та соціального захисту населення зобов'язані забезпечити з 01.01.2007 року призначення допомоги при народженні дитини та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі документів, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування по тимчасовій втраті працездатності та витратам, обумовленими народженням та похованням», у порядку встановленому Кабінетом Міністром України, своєчасне перерахування у І кварталі 2007 року засобів на рахунки страхувальників - роботодавців та робочих органів Фонду згідно поданих ними заявок. Таким чином, починаючи з 01.01.2007 року функції по призначенню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюють Управління праці та соціального захисту населення за рахунок коштів Державного бюджету України.
Судом досліджені наступні докази: копія свідоцтва про народження дитини, відповідь відповідача на звернення позивачки від 20.10.2008р., довідка про отриману позивачкою допомогу, довідка про перебування на обліку в УПСЗН, довідка про склад сім'ї, довідка з місця роботи, письмові пояснення відповідача, письмові пояснення ВД ЛОВ ФССзТВП.
Суд, вислухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
У судовому засіданні встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину ОСОБА_2 (а.с.5), перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за місцем роботи та з 11 червня 2008 року на обліку у відповідача, що не заперечується сторонами.
Позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, 20.10.2008 року отримала відмову у перерахунку (а.с.6), яку суд вважає правомірною.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходить з наступного.
Пунктом 23 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.07р. були внесені зміни до ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якими право на отримання допомоги було поширено і на осіб, застрахованих в системі загальнообов'язкового соціального страхування, тобто на працюючих осіб, якою на підставі ст.ст.1,2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» є позивачка.
Одночасно, до ст.14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» були внесені зміни шляхом додавання умов отримання допомоги особами, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання… На цей час вказана норма передбачає умови для отримання допомоги для усіх категорій осіб.
Виплата допомоги позивачці у 2008 році здійснюється на підставі п.п.17-32 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ №1751 від 27.12.01р., в якому п.17 викладений у редакції постанови КМУ №57 від 22.02.08., тотожній діючій редакції ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Також, постановою КМУ №57 від 22.02.08. була скасована постанова КМУ №13 від 11.01.07р., яка визначала порядок виплати допомоги по догляду за дитиною відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Аналізуючи вказані положення законодавства щодо виплати допомоги по догляду за дитиною у 2008 році суд доходить висновку, що норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є спеціальними відносно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», а тому саме вони регулюють спірні правовідносини.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року вказані зміни до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, визнані неконституційними не були.
Посилання у позовній заяві на рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року щодо позовних вимог за 2008 рік суд вважає безпідставними, оскільки постановлюючи дане рішення, Конституційний Суд України розглядав відповідність Конституції України положень Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік». Дія Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» поширюється на бюджетний період, який згідно ст. 3 Бюджетного Кодексу України триває з 01 січня по 31 грудня кожного року. Отже, вказане рішення не застосовується до правовідносин по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році.
Також, у зв'язку з тим, що позивачкою не наведено доказів можливих порушень її прав з боку відповідача у майбутньому, враховуючи, що КАС України передбачає відновлення лише порушеного права, а не того, яке ймовірно може бути порушено в майбутньому, вимоги про зобов'язання відповідача здійснювати надалі виплату допомоги згідно діючому законодавству задоволенню не підлягають.
Отже, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 1, 2, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», ст.15 ч.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. ст. 2, 11, 159-163 КАС України, -
постановив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, треті особи Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, Виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності, про визнання дій протиправними, стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відмовити за необґрунтованістю.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 25 лютого 2009 року, у повному обсязі складено 02 березня 2009 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Лисичанського міського суду заяви про апеляційне оскарження протягом 10-ти днів з дня складення постанови у повному обсязі або подання апеляційної скарги у той самий строк. Апеляційна скарга подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Лисичанського міського суду Луганської області.
Суддя: