Справа №2-а-248
2009р.
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
" 24" лютого 2009р. Братський районний суд Миколаївської області
у складі: головуючого - судді Губанової В.М.
при секретарі: Тягнирядно І.Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні с-ща Братське
справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Братському районі Миколаївської області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та визнання неправомірності дій управління Пенсійного Фонду України в Братському районі щодо перерахунку недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Діти війни",
встановив:
ОСОБА_1 . звернувся до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що він ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, відповідно до статті 1 Закону України № 2195 - ІV від 18 листопада 2004 року "Про соціальний захист дітей війни" є дитиною війни. Згідно зі статтею 6 зазначеного Закону з першого січня 2006 року йому повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У 2006-2007 роках позивачу така допомога не виплачувалась.
Верховна Рада України своїм Законом України № 3235 - ІV від 20.12.2005 року "Про державний бюджет України на 2006 рік", стаття 77 та стаття 110 та Законом України № 489-V від 19.12.06 року "Про державний бюджет України на 2006 рік", стаття 71, пункт 12 призупинила дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Однак Конституційний Суд України своїм рішенням № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, керуючись статтями 147, 150, 152 Конституції України та статтями 45, 51, 61, 63, 65 Закону України "Про Конституційний Суд України", вирішив: пункт 1 Визначити таким, що не відповідають Конституції України і є неконституційним положенням Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" пункт 12 статті 71, яким зупинено дію статті 6 Закону України № 2195 - ІV від 18 листопада 2004 року "Про соціальний захист дітей війни", пункту 3 положення статті 71 Закону України "Про Державний Бюджет України на 2007 рік" № 489-V від 19.12.2006 року визнані неконституційними.
Пункт 5 Рішення Конституційного Суду в цій справі має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначених законів, що визнані неконституційним.
Пункт 6 Рішення Конституційного Суду є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене. Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Згідно частини 2 статті 19 та частини 3 статті 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у осіб, що передбачені Конституцією та законами України. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, зважаючи на вищевикладене, не виплата позивачу соціальної допомоги, передбаченої статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України.
Розмір соціальної допомоги відповідно до статті 6 "Про соціальний захист дітей війни" становить 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2007 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень.
Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2006 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня - 350 гривень, з 1 квітня - 359 гривень, з 1 жовтня - 366 гривень.
Таким чином, сума невиплаченої соціальної допомоги
за 2006 р. за 2007 р. становить
Сума мінімальних
пенсій всього за рік
4302 грн
4809 грн
4302+4809*30% = 2733 гривні 30 копійок
100
Відповідно до статі 99, 100 КАСУ України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачки законні права було обмежено шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, Законів України, крім того, про належні як дитині війни виплати їй повідомлено не було, тому про факт порушення прав позивачці стало відомо лише після висвітлення зазначених подій у пресі у зв'язку з ухваленням відповідного рішення Конституційним Судом України 9 липня 2007 року. Отже, про грубе порушення його прав, що на момент винесення рішення Конституційним судом тривало понад півтора року, позивачу стало відомо тільки після висвітлення зазначених подій у засобах масової інформації.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Начальник управління Пенсійного фонду України в Братському районі Миколаївської області згідно наданого листа просила справу розглянути у відсутність представника управління ПФ України, зазначивши про відмову задоволення позовних вимог на підставі раніше наданих заперечень.
Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Так, в судовому засіданні встановлено, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, відповідно до статті 1 Закону України № 2195 - ІV від 18 листопада 2004 року "Про соціальний захист дітей війни" є дитиною війни. Згідно зі статтею 6 зазначеного Закону з першого січня 2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У 2006-2007 роках позивачу така допомога не виплачувалась.
Верховна Рада України своїм Законом України № 3235 - ІV від 20.12.2005 року "Про державний бюджет України на 2006 рік", стаття 77 та стаття 110 та Законом України № 489-V від 19.12.06 року "Про державний бюджет України на 2006 рік", стаття 71, пункт 12 призупинила дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Більш того, ст. 111 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік" також призупинено дію ст. 6 вищезазначеного Закону, тому підстав визнання, що відповідач діяв незаконно, немає.
Однак , виходячи з того, що Конституційний Суд України своїм рішенням № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року по справі про соціальні гарантії громадян та відповідно до ст.. 152 Конституції України закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 09 липня 2007 року норма ст.. 6 ЗУ "про соціальний статус дітей війни" про підвищення пенсії дітям війни на 30% підлягає виконанню.
Пункт 5 Рішення Конституційного Суду в цій справі має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначених законів, що визнані неконституційним.
Пункт 6 Рішення Конституційного Суду є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене. Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Згідно частини 2 статті 19 та частини 3 статті 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у осіб, що передбачені Конституцією та законами України. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, зважаючи на вищевикладене, не виплата позивачу соціальної допомоги, передбаченої статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України. Розмір соціальної допомоги відповідно до статті 6 "Про соціальний захист дітей війни" становить 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України №6-рп від 09 липня 2007 року положення ст. 111 ЗУ "Про Державний бюджет в Україні на 2007 рік" визнано неконституційним.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 ЗУ "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2007 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень.
Таким чином, сума невиплаченої соціальної допомоги
За 6 місяців 2007 року становить
Місяць
2007 рік
Липень
406
Серпень
406
Вересень
406
Жовтень
411
Листопад
411
Грудень
411
Сума мінімальних
пенсій всього за 6 місяців
2451 грн
2451*30% = 735 гривень 30 копійок
Відповідно до статі 99, 100 КАСУ України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивача законні права було обмежено шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, Законів України, крім того, про належні як дитині війни виплати їй повідомлено не було, тому про факт порушення прав позивача стало відомо лише після висвітлення зазначених подій у пресі у зв'язку з ухваленням відповідного рішення Конституційним Судом України 9 липня 2007 року. Отже, про грубе порушення його прав, що на момент винесення рішення Конституційним судом тривало понад півтора року, позивачу стало відомо тільки після висвітлення зазначених подій у засобах масової інформації.
Позовні вимоги позивачки є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню. При вирішенні спору суд не враховував на пропущення строку звернення до адміністративного суду позивачем за захистом свого права, встановленого ст.. 99 ч. 2 КАСУ, оскільки на визнанні підставою відмови у задоволенні позову - пропущення строку звернення до суду, не наполягала сторона відповідача ( ст.. 100 ч. 1 КАСУ).
Керуючись ст.ст.122,038,058-163 України, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп\2007 року від 09 липня 2007 року, Закону України "Про соціальний захист дітей війни", суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Братському районі Миколаївської області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та визнання неправомірності дій управління Пенсійного Фонду України в Братському районі щодо перерахунку недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Діти війни", задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Братському районі Миколаївської області провести нарахування та виплату додаткової соціальної гарантії відповідно до ст.. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" ОСОБА_1 за період з 09 липня по 31 грудня (включно) 2007 року .
Постанова набирає законної сили, якщо не буде подана скарга про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
На рішення протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження може бути подана апеляційна скарга до адміністративного суду апеляційної інстанції через Братський районний суд, з подачею одночасно копії апеляційної скарги безпосередньо в адміністративний суд апеляційної інстанції.
Суддя - підпис
з оригіналом згідно
Суддя -