83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
05.03.09 р. Справа № 29/56пд
Господарський суд Донецької області у складі судді Джарти В.В.
при секретарі судового засідання Перекрестній О.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
За позовом: Товариства з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта Новодзержинська» м. Дзержинськ
До відповідача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк
Предмет спору: визнання за позивачем наявність переважного права на укладення договору оренди.
За участю представників сторін:
від позивача: Калашніков А.Б., довір. від 16.02.09
від відповідача: Сорокіна В.В., довір. № 5 від 23.01.09
Товариство з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта Новодзержинська» м. Дзержинськ звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк про:
- визнання за позивачем наявності переважного перед іншими фізичними та юридичними особами права на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства “Шахта Новодзержинська» в зв'язку зі створенням такого товариства членами трудового колективу Державного підприємства “Шахта Новодзержинська» м. Дзержинськ;
- визнати за позивачем наявність права на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Шахта Новодзержинська» без отримання окремого акту Кабінету Міністрів України;
- зобов'язання відповідача укласти із створеним членами трудового колективу Державного підприємства «Шахта «Новодзержинська» - ТДВ «Орендне підприємство «Шахта «Новодзержинська» договір оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства “Шахта «Новодзержинська» без проведення конкурсу та без отримання окремого акту Кабінету міністрів України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на проект договору оренди цілісного майнового комплексу ДП «Ш-та «Новодзержинська», лист б/н від 15.01.2009 р., лист № 11-06-02-01244 від 07.02.09, лист № 58/01/02-02 від 23.01.09.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на положення Закону України “Про оренду державного та комунального майна» щодо наявності переважного права перед іншими особами на укладення договору оренди майна, того підприємства, структурного підрозділу, де створене це товариство.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, клопотання щодо фіксації судового процесу не заявляв, у зв'язку з чим, розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу у відповідності до статті 81-1 ГПК України.
Представник проти позову заперечує. У відзиві № 10-14-2279 від 05.03.2009 р. відповідач посилається на норми статті 73 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік» та на Постанову Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо удосконалення управління об'єктами державної власності» № 313 від 02.04.2008р., де зазначено, що передача майна здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Заслухавши у судовому засіданні представників сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд встановив:
Трудовим колективом Державного підприємства “Шахти «Путилівська» було прийнято рішення, оформлене протоколом від 06.08.2008 р., про взяття в оренду цілісного майнового комплексу підприємства.
Відповідно до вимог чинного законодавства було створене господарське товариство - Товариство з додатковою відповідальністю “Орендне підприємство “Шахта «Новодзержинська».
Листом б/н від 15.01.2009 р. позивач звернувся до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області з пропозицією укласти з Товариством з додатковою відповідальністю “Орендне підприємство “Шахта «Новодзержинська» договір оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства “Шахта «Новодзержинська». До цього листа був доданий пакет документів.
У відповіді № 11-06-02-01244 від 07.02.2009 р. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області повідомило, що незважаючи на відсутність заперечень з боку Міністерства вугільної промисловості України (лист № 58/01/02-02 від 23.01.2009 р.), з урахуванням статті 73 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009» реалізація переважного права заявника на укладення договору оренди не врегульована.
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено право особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За приписом статті 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно встановленої підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
За своїм загально правовим змістом вимоги позивача щодо визнання за ним права набуття земельної ділянки в оренду шляхом укладання прямого договору оренди - є засобами захисту цивільних права у вигляді визнання права, передбаченого статтею 16 Цивільного кодексу України, статтею 20 Господарського кодексу України.
Порядок надання в оренду цілісних майнових комплексів, визначений Законом України “Про оренду державного та комунального майна»№ 98/95-ВР від 14.03.1995 р. (із змінами та доповненнями).
З матеріалів справи вбачається, що спірне майно є державної власністю. Тому, суд, при розгляді цієї справи, користується, насамперед, Законом України “Про оренду державного та комунального майна»№ 98/95-ВР від 14.03.1995 р. (із змінами та доповненнями).
Стаття 7 вищезазначеного Закону встановлює, що ініціатива (пропозиція) щодо оренди майна, може виходити від фізичних та юридичних осіб які можуть бути орендарями відповідно до статті 6 Закону України “Про оренду державного та комунального майна» № 98/95-ВР від 14.03.1995 р. (із змінами та доповненнями).
За наявності ініціативи щодо оренди цілісного майнового комплексу орендодавець у триденний термін повинен повідомити про це трудовий колектив підприємства, його структурного підрозділу, щодо майна якого подано заяву про оренду.
Трудовий колектив протягом 15 днів, враховуючи день отримання повідомлення, має право прийняти рішення про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, утворити господарське товариство та подати орендодавцю у встановленому законом порядку заяву щодо оренди відповідного майна.
Згідно ст. 8 Закону України “Про оренду державного та комунального майна» № 98/95-ВР від 14.03.1995 р. (із змінами та доповненнями) рішення трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу про оренду цілісного майнового комплексу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини членів трудового колективу підприємства. Ініціативу щодо оренди структурного підрозділу повинно підтримати більш як половина складу трудового колективу цього підрозділу.
Після прийняття рішення про оренду цілісного майнового комплексу члени трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу засновують відповідно до чинного законодавства господарське товариство.
До реєстрації у встановленому порядку статуту господарського товариства кожен член трудового колективу підприємства або його структурного підрозділу, цілісний майновий комплекс якого передається в оренду, має право вступити у зазначене господарське товариство на підставі особистої заяви.
Створене членами трудового колективу господарське товариство має переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладання договору оренди майна того підприємства, структурного підрозділу, де створене це товариство.
Відповідно до статті 9 Закону України “Про оренду державного та комунального майна» № 98/95-ВР від 14.03.1995 р. (із змінами та доповненнями), фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України (далі - матеріали), відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону.
У разі надходження до орендодавця заяви про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), орендодавець у п'ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном, а у разі якщо:
- підприємство, його структурний підрозділ, щодо цілісного майнового комплексу якого надійшла заява про оренду, або ініціатор укладення договору оренди згідно із законодавством займають монопольне становище на ринку;
- внаслідок укладення договору оренди підприємець або група підприємців можуть зайняти монопольне становище на ринку;
- сумарна вартість активів або сумарний обсяг реалізації товарів (робіт, послуг), що належать об'єкту оренди та ініціаторові укладення договору оренди, перевищують показники, визначені законодавством, - також до органу Антимонопольного комітету України.
Орган Антимонопольного комітету України розглядає надіслані йому матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після їх надходження надсилає орендодавцеві висновки про можливість оренди та умови договору оренди.
Орган, уповноважений управляти державним майном, розглядає подані йому матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після їх надходження надсилає орендодавцеві висновки про можливість оренди та умови договору оренди.
Орендодавець протягом п'яти днів після закінчення терміну погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном, і органом Антимонопольного комітету України, а у випадках, коли заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом п'ятнадцяти днів після дати її реєстрації дає згоду або відмовляє в укладенні договору оренди майна і повідомляє про це заявника.
При цьому, Закон України “Про оренду державного та комунального майна» № 98/95-ВР від 14.03.1995 р. (із змінами та доповненнями) чітко визначає випадки, коли заявнику може бути відмовлено в передачі в оренду об'єктів, а саме:
- було прийнято рішення про приватизацію або передприватизаційну підготовку цих об'єктів;
- об'єкт включено до переліку підприємств, що потребують залучення іноземних інвестицій згідно з рішенням Кабінету Міністрів України чи місцевих органів влади;
- орган Антимонопольного комітету України не дає згоди з підстав, перелічених у абзацах другому-четвертому частини другої цієї статті;
- орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на виділення структурного підрозділу підприємства;
- з інших підстав, передбачених законами;
- орендодавець, зазначений в абзаці другому та третьому статті 5 цього Закону, прийняв рішення про укладення договору оренди нерухомого майна з бюджетною установою, організацією.
Пункт 8 статті 9 Закону України “Про оренду державного та комунального майна» № 98/95-ВР від 14.03.1995 р. (із змінами та доповненнями) передбачає, що у разі відмови в укладанні договору оренди, а також неодержання відповіді у встановлений термін заінтересовані особи мають право звернутися за захистом своїх інтересів до суду.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є господарським товариством, яке створене членами трудового колективу з метою взяття в оренду цілісного майнового комплексу структурного підрозділу державного підприємства, Позивачем виконані всі вимоги та здійснені всі дії, необхідні для підписання договору оренди.
Стаття 318 Цивільного кодексу України встановлює, що суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначених статті 2 Цивільного кодексу України. Усі суб'єкти права власності є рівними перед законом.
За приписами статті 324 Цивільного кодексу України від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Згідно частини 5 статті 319 Цивільного кодексу України, власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства.
Відповідно до частини 7 статті 319 Цивільного кодексу України діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відносно посилання відповідача на приписи статті 73 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009» № 835-VI від 26.12.2008 р. в якості підстав відмови в укладенні договору оренди, слід зазначити наступне.
Закон України “Про Державний бюджет України на 2009» не вносив зміни до статті 8 Закону України “Про оренду державного та комунального майна» № 98/95-ВР від 14.03.1995 р. (із змінами та доповненнями).
Закон України “Про оренду державного та комунального майна» № 98/95-ВР від 14.03.1995 р. (із змінами та доповненнями), в даному випадку, є спеціальною нормою законодавства, яке регулює спірні правовідношення.
Як зазначено в Рішенні Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. Конституція України у статті 92 визначила сфери, зокрема бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.
Положення частини другої статті 38 Бюджетного кодексу України щодо предметів правового регулювання дають підстави вважати, що законом про Державний бюджет України, в силу його специфіки, безпосередньо не можна змінювати інші закони, припиняти їх дію чи скасовувати їх.
Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
З огляду на вище викладене, суд задовольняє в повному обсязі позовні вимоги позивача.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Керуючись нормами Цивільного кодексу України, Закону України “Про оренду державного та комунального майна» № 98/95-ВР від 14.03.1995 р. (із змінами та доповненнями), ст.ст. 4-2, 4-3, 22, 32, 33, 34, 43, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги Товариства з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта «Ново дзержинська» м. Донецьк до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк - задовольнити.
Визнати за Товариством з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта «Новодзержинська» (85200, м. Донецька область, м. Дзержинськ, вул. Хижняка, 112; Ідентифікаційний код 36182252) наявність переважного перед іншими фізичними та юридичними особами права на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства “Шахта «Новодзержинська» в зв'язку зі створенням такого товариства членами трудового колективу Державного підприємства “Шахта «Новодзержинська» без отримання окремого акту Кабінету Міністрів України.
Зобов'язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 97, ЄДРПОУ 13511245) укласти із створеним членами трудового колективу Державного підприємства «Шахта «Новодзержинська» - Товариством з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта «Новодзержинська» (85200, Донецька область, м. Дзержинськ, вул. Хижняка, 112; Ідентифікаційний код 36182252) договір оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства “Шахта «Новодзержинська» без проведення конкурсу та без отримання окремого акту Кабінету міністрів України
Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 97, ЄДРПОУ 13511245) на користь Товариства з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта «Новодзержинська» (85200, Донецька область, м. Дзержинськ, вул. Хижняка, 112; Ідентифікаційний код 36182252) 85,00 грн. - державного мита, 118,00 грн. - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення. Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його підписання до Донецького апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення підписаний 05.03.09року.
Суддя