"05" червня 2013 р. м. Київ К/9991/7999/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
суддів - Мороз Л.Л.
Сороки М.О.
Мироненка О.В.
провівши письмовий розгляд справи за позовом ОСОБА_3 до Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії за касаційною скаргою представника Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2010 року,
У квітні 2009 року позивач звернувся в суд із позовом до Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області визнання незаконною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців на підставі наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року та зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01 вересня 2008 року з урахуванням посадового окладу в розмірі 1250 грн. Також позивач просив зобов'язати відповідача виплатити суму недоотриманої пенсії.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 01 липня 2009 року відмовлено в задоволенні позову.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся зі скаргою до суду апеляційної інстанції щодо скасування зазначеного вище рішення.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2010 року апеляційну скаргу позивача задоволено частково, постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нову постанову, якою позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язано провести перерахунок пенсії позивачу з 01 вересня 2008 року, виходячи з розміру посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України». В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись із постановою суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати судове рішення, залишивши постанову суду першої інстанції в силі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що наказом Міністра оборони України від 09 липня 1994 року № 417 підполковника ОСОБА_3 звільнено з посади викладача кафедри тактикоспеціальної підготовки Сімферопольського вищого військового будівельного училища в запас Збройних Сил України на підставі п. 65 «в» (за станом здоров'я) Тимчасового положення про проходження військової служби особами офіцерського складу.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні. Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною З названої статті Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 01 січня 2008 року було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 3 цієї постанови були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.
З метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України, відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністром оборони України видано наказ № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Даним наказом Міністр оборони України реалізував надане йому право установлювати посадові оклади військовослужбовцям, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 -23 за аналогічними посадами.
Ухвалюючи рішення, суд вірно зазначив про те, що зазначеним вище наказом Міністра оборони України встановлено нові посадові оклади для певної категорії військовослужбовців, в тому числі новий посадовий посадові оклади для певної категорії військовослужбовців, в тому числі новий посадовий оклад за посадою, з якої позивача звільнено з військової служби в запас з призначенням пенсії військовослужбовця, колегія суддів апеляційного суду на підставі наведених вище положень ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок з 01 вересня 2008 року пенсії, виходячи з розміру посадового окладу, обчисленого відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, при цьому, як прямо зазначено в Преамбулі названого наказу, цей наказ видано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», що згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям.
З огляду на викладене, постанова суду апеляційної інстанції відповідає обставинам справи наданим доказам та нормам процесуального права.
Доводи касаційної скарги висновки суду не спростовують.
Підстав для скасування судового рішення з мотивів, викладених в касаційні скарзі, не вбачається.
За правилами частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення-без змін.
Керуючись статтями 222, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів,-
Касаційну скаргу представника Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді