2-а-134/2009р.
16 лютого 2009 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючої судді Лизенко І.В.,
при секретарі судового засідання Паршиковій Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, треті особи Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, Виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності, про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
встановив:
Позивачка звернулася до суду з вищеназваним позовом, посилаючись на те, що 12 червня 2008 року вона народила дитину ОСОБА_2 та була поставлена на облік в Управлінні праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, де їй була призначена грошова допомога по догляду за дитиною в розмірі, яка відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повинна бути на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Вказана допомога виплачується не у повному обсязі, у зв'язку з чим за період з серпня 2008 року по 01 грудня 2008 року виникла заборгованість по допомозі у сумі 1851,39 грн. Просила суд визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнути з відповідача на її користь заборгованість по виплаті допомоги у сумі 1851,39 грн., зобов'язати відповідача виплачувати допомогу у відповідності з діючим законодавством.
Позивачка у судовому засідання позов підтримала, дала суду пояснення, аналогічні викладеному у позові. Доповнила, що працює у Центрі поштового зв'язку №11 ЛД УДППЗ «Укрпошта», на цей час перебуває у відпустці по догляду за дитиною.
Представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнала, усно та письмово пояснила, що п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункт 3 розділу 8 «Прикінцеві положення Закону України «Про Державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у новій редакції, яка передбачає виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш як 130 грн. Конституційний Суд України не розглядав питання щодо відповідності Конституції України вищезазначеного пункту Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і відповідного рішення не виносив. Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради не є прибутковою організацією, а являються тільки розпорядником бюджетних коштів. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку фінансується виключно з Державного бюджету. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Представник третьої особи - ГУДК України в Луганській області, у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову у зв'язку з тим, що в обов'язки Головного управління Державного казначейства не входить нарахування та виплата допомоги. Державне казначейство контролює цільове спрямування бюджетних коштів, а розпорядником цих коштів є відповідач, який провадить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань. Відповідальність за цільове використання коштів несе відповідач. Вважає, що відповідач діяв в межах компетенції та відповідно до бюджетного законодавства.
Представник ВД ЛОВ ФССзТВП у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу за його відсутності, надав письмові пояснення, зазначивши, що згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 06.12.2006 року № 453 Головні управління праці та соціального захисту населення зобов'язані забезпечити з 01.01.2007 року призначення допомоги при народженні дитини та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі документів, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування по тимчасовій втраті працездатності та витратам, обумовленими народженням та похованням», у порядку встановленому Кабінетом Міністром України, своєчасне перерахування у І кварталі 2007 року засобів на рахунки страхувальників - роботодавців та робочих органів Фонду згідно поданих ними заявок. Таким чином, починаючи з 01.01.2007 року функції по призначенню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюють Управління праці та соціального захисту населення за рахунок коштів Державного бюджету України.
Судом досліджені наступні докази: копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про народження дитини, заяви позивачки до відповідача від 12.11.2008р., відповідь відповідача на звернення позивачки від 17.11.2008р., довідка про отриману позивачкою допомогу, довідка про перебування дитини на утриманні позивачки, довідка про склад сім'ї, довідка з місця роботи, копія трудової книжки, копія паспорту позивачки, письмові пояснення відповідача, письмові пояснення ВД ЛОВ ФССзТВП.
Суд, вислухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
У судовому засіданні встановлено, що позивачка 12 червня 2008 року народила дитину ОСОБА_2 (а.с.5), з 12 серпня 2008 року перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за місцем роботи (а.с.12) та на обліку у відповідача, що не заперечується сторонами.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходить з наступного.
Пунктом 23 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.07р. були внесені зміни до ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якими право на отримання допомоги було поширено і на осіб, застрахованих в системі загальнообов'язкового соціального страхування, тобто на працюючих осіб, якою на підставі ст.ст.1,2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» є позивачка.
Одночасно, до ст.14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» були внесені зміни шляхом додавання умов отримання допомоги особами, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання… На цей час вказана норма передбачає умови для отримання допомоги для усіх категорій осіб.
Виплата допомоги позивачці у 2008 році здійснюється на підставі п.п.17-32 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ №1751 від 27.12.01р., в якому п.17 викладений у редакції постанови КМУ №57 від 22.02.08., тотожній діючій редакції ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Також, постановою КМУ №57 від 22.02.08. була скасована постанова КМУ №13 від 11.01.07р., яка визначала порядок виплати допомоги по догляду за дитиною відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Аналізуючи вказані положення законодавства щодо виплати допомоги по догляду за дитиною у 2008 році суд доходить висновку, що норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є спеціальними відносно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», а тому саме вони регулюють спірні правовідносини.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року вказані зміни до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, визнані неконституційними не були.
Також, у зв'язку з тим, що позивачкою не наведено доказів можливих порушень її прав з боку відповідача у майбутньому, всі виплати на час їх здійснення були проведені згідно діючого законодавства, вимоги про зобов'язання відповідача провадити у подальшому виплату згідно діючому законодавству задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись, ст.15 ч.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. ст. 2, 11, 159-163 КАС України, -
постановив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, треті особи Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, Виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності, про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відмовити за необґрунтованістю.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 16 лютого 2009 року, у повному обсязі складено 20 лютого 2009 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Лисичанського міського суду заяви про апеляційне оскарження протягом 10-ти днів з дня складення постанови у повному обсязі або подання апеляційної скарги у той самий строк. Апеляційна скарга подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Лисичанського міського суду Луганської області.
Суддя: