Справа № 2-а-66/09 року
11 лютого 2009 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області, в складі головуючого судді Гармаш Т.І., при секретарі Пересунько О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду м. Світловодська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської Ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною, -
Позивачка звернулася до суду із позовом про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання відповідача, суб'єкта владних повноважень, провести перерахунок та виплату недоплаченої суми матеріальної допомоги при народженні дитини та державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що вона є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження. У зв'язку з народженням дитини їй було призначено допомогу при народженні дитини в період з листопада 2007 року по листопад 2008 року у розмірі 8500 грн, а також з січня 2008 року по листопад 2008 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1396 грн.45 коп. Зазначені види допомоги їй були призначені відповідно до вимог Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік та Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік». Зазначає, що дані види допомоги були призначені їй у значно меншому розмірі ніж це передбачено законодавством, оскільки Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) окремі положення Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік» та Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік». Вважає, що дії відповідача є такими, що порушують її конституційне право на соціальний захист.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримала пославшись на обствини, якими їх обгрунтовує та на докази, які їх стверджують.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала у повному обсязі, вважає позовні вимоги незаконними та необгунтованими, оскільки після ухвалення рішення Конституним Судом України Кабінет Міністрів України, повинен був забезпечити відповідні витрати у Державному бюджеті, що не відбулось, а тому державні допомоги виплачуються у розмірі визначеному законодавством і підстав для їх перерахунку не має. Просить у позові відмовити.
Заслухавши доводи сторін, з'ясувавши обставини справи, перевіривши докази суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про народження (а.с. 14).
Відповідно до довідки про отримання допомоги (а.с.13) позивачці була призначена одноразова допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення трьох років.
Згідно із ст. 12 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції закону, яка діяла до набрання законної сили Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-Y від 19.12.2006 року допомога при народженні дитини відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами у таких розмірах: абзацом 2 частини 2 статті 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога при народженні дитини складає 8500 гривень і виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини у сумі 3400 гривень, а решта протягом 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп /2007 не було визнано неконституційним зазначене положення абз.2 ч.2 ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено розмір допомоги при народженні дитини. Відповідно до ч. 2 ст.95 Конституції України виключно законом “Про Державний бюджет України» визначаються будь які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Враховуючи, що розподіл доходів та видатків у країні визначається Законом України “Про Державний бюджет України» , який є основним та головним (окрім Конституції України) фінансовим нормативним актом на відповідний рік, а допомога при народженні дитини здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами, суд вважає, що при визначенні розміру допомоги при народженні дитини слід керуватися абз.2 ч.2 ст 56 Закону України “Про держаний бюджет України на 2007 рік», яким було визначено розмір та порядок нарахування допомоги при народженні дитини, а саме у сумі 8500 грн. з одноразовою виплатою при народженні 3400 гривень . а решта протягом 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином допомога при народженні дитини позивачці ОСОБА_1 була призначена правомірно, а тому підстав для задоволення її позовних вимог у цій частині суд не знаходить.
Судом встановлено, що позивачці призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років починаючи з 9 січня 2008 року відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у редакції Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI)
Пунктом 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме частину 1 статті 15 викладено в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень»; пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 не було визнано неконституційним зазначене положення пункту 23 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік», яким було встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
З огляду на це суд вважає, що при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися зазначеними нормами Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
В судовому засіданні було встановлено, що саме цими нормами закону правомірно керувався відповідач при призначенні та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Виходячи з цього суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо здійснення перерахунку зазначеної допомоги не грунтуються на законі та не підлягають задоволенню..
На підставі викладеного та абз. 2 ч. 2 ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік», ст.15, пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції у редакції Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI), керуючись ст. ст. 158-163 КАС України,-
У позові ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату суми матеріальної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Світловодського
міськрайонного суду Т.І. Гармаш