Ухвала від 30.05.2013 по справі 815/4071/13-а

Справа № 815/4071/13-а

УХВАЛА

30 травня 2013 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши матеріали адміністративного позову Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області до Теплодарської міської ради Одеської області, третя особа - фізична особа - підприємець ОСОБА_1, про визнання протиправним та скасування рішення, -

встановив:

29 травня 2013 року Біляївський міжрайонний прокурор Одеської області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Теплодарської міської ради Одеської області, третя особа - фізична особа - підприємець ОСОБА_1, про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 25.08.2011 року № 119-VI про надання дозволу на продаж шляхом викупу частини об'єктів незавершеного будівництва газового господарства фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1.

Судом встановлено, що дану позовну заяву подано з порушенням строку звернення до адміністративного суду, з наступних підстав.

Частинами 1, 2 статті 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Як вбачається з позову та доданих до нього матеріалів, Біляївський міжрайонний прокурор Одеської області просить визнати протиправним та скасувати рішення Теплодарської міської ради Одеської області від 25.08.2011 року.

Відповідно до змісту позову, про існування оскарженого рішення органам прокуратури стало відомо 24.01.2013 року під час ознайомлення працівниками прокуратури Одеської області з матеріалами господарської справи № 5017/203/2012, в матеріалах якої виявлено вищевказане рішення міської ради. Проте, доказів на підтвердження вищенаведених обставин до позову не додано.

Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XII, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

За наявності підстав, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, з метою представництва громадянина або держави прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом, зокрема звертатися до суду з позовами (заявами, поданнями).

Частиною 2 статті 60 КАС України передбачено, що з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави. При цьому прокурор повинен надати адміністративному суду докази, які підтверджують неможливість громадянина самостійно здійснювати представництво своїх інтересів.

Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Судом з'ясовано, що в даній позовній заяві Біляївським міжрайонним прокурором Одеської області не зазначено: орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, та причини неподання цим органом відповідного адміністративного позову в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами; про обставини щодо відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду, в разі наявності яких прокурор набуває статусу позивача.

Виходячи із з'ясованих судом обставин та наведеного законодавства вбачається, що в даному випадку Біляївським міжрайонним прокурором Одеської області не доведено набуття ним статусу позивача.

Строк звернення до адміністративного суду з днем, коли представник позивача дізнався або повинен був дізнатися про порушення прав, свобод чи інтересів позивача або про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень, - законодавець не пов'язує.

На підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними судом не знайдено.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Виходячи та на підставі вищенаведеного, даний позов підлягає залишенню без розгляду, що не позбавляє особу, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява залишена без розгляду, права звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 155, 160, 165, 186 КАС України, суд -

ухвалив:

Позовну заяву Біляївсько?го міжрайонного прокурора Од?еської області до Теплодарсь?кої міської ради Одеської обл?асті, третя особа - фізична осо?ба - підприємець ОСОБА_2, про визнання протип?равним та скасування рішення?, - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Суддя М.Г. Цховребова