про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
14.12.06р.
Справа № АВ13/8526-06
Суддя Рудь І.А., розглянувши матеріали
за позовом Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ
3-ї особи на стороні Позивача: Централізованої бухгалтерії відділу освіти виконавчого комітету Саксаганської районної ради, м. Кривий Ріг
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Брік", смт. Широке, Широківський район
про стягнення 19 291 грн. 00 коп.
Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області звернулося з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з Відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Брік" суму збитків у розмірі 19 291 грн. 00 коп., які виникли внаслідок завищення вартості виконаних робіт та завищення вартості будівельних матеріалів.
Розглянувши матеріали господарський суд вважає, що спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства з огляду на наступне.
Статтею 22 Закону України "Про судоустрій" (в редакції Закону України від 06.07.2005р. № 2747) передбачено, що місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають з господарських відносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності (ч.3); справи, пов'язані з правовідносинами у сфері державного управління розглядаються місцевими адміністративними судами (справи адміністративної юрисдикції) (ч.4).
З зазначеною нормою кореспондуються норми Господарського процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України.
Господарським судам підвідомчі справи, коли склад учасників спору відповідає ст. 1 ГПК України, а правовідносини, щодо яких виник спір, носять господарський характер.
Справою адміністративної юрисдикції, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України є справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до приписів зазначених норм до компетенції господарських судів відносяться приватно - правові спори, відповідно до компетенції адміністративних судів - публічно - правові спори.
Отже, зазначений спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
В прийнятті позовної заяви адміністративного судочинства слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч. 1, ч.ч. 2-5 ст. 109, ст.165, п. 6 Розділу VІІ Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Додаток на 79 аркушах.
Ухвала може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ч.ч. 4-6 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України; набирає законної сили у відповідності до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
І.А. Рудь