Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 травня 2013 р. Справа № 805/3848/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі: судді - Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансінспекції у Донецькій області про скасування постанови про застосування фінансових санкцій №147480 від 08 січня 2013 року в сумі 1 700 грн., -
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління Укртрансінспекції у Донецькій області про скасування постанови про застосування фінансових санкцій №147480 від 08 січня 2013 року в сумі 1 700 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області винесено постанову про застосування фінансових санкцій №147480 від 08 січня 2013 року в сумі 1 700 грн. на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України " Про автомобільний транспорт ": якою передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Постанова про застосування фінансових санкцій №147480 від 08 січня 2013 року в сумі 1 700 грн. внесена без наявності підстав для застосування фінансових санкцій, оскільки транспортний засіб БАЗ А.079.23 номерний знак НОМЕР_1 знаходиться у володінні гр. ОСОБА_2, що підтверджується тимчасовим талоном ДАР НОМЕР_3. Ліцензійна картка НОМЕР_4 також видана на гр. ОСОБА_2.
Позивач до суду не прибув про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову та зазначила, що постанова про застосування фінансових санкцій №147480 від 08 січня 2013 року винесена на підставі, межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Просила у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_2) зареєстрований як фізична особа - підприємець Красноармійської районної державної адміністрації Донецької області 05.01.2005 року.
Як вбачається із ліцензії НОМЕР_5 від 02.02.2010 року ОСОБА_1 має право надавати послуги з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт». Строк дії ліцензії з 26.01.2010 по 25.01.2015 року.
Судом встановлено, що 23 листопада 2012 року державні інспектори територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області згідно завдання на перевірку № 082684 від 20 листопада 2012 року здійснювали рейдову перевірку м. Донецьк АВ Западний. Під час перевірки пасажирських перевезень було зупинено транспортний засіб БАЗ А.079.23 номерний знак НОМЕР_1, що належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про державну реєстрацію НОМЕР_6. За кермом вказаного транспортного засобу знаходився водій ОСОБА_3.
За результатами перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №070521 від 23.11.2012 року, згідно якого під час перевірки виявлено порушення: при здійсненні регулярних пасажирських перевезень не оформлені документи, а саме: ліцензійна картка, посвідчення водія відповідної категорії, витяг з паспорту маршруту, засвідчений печаткою замовника перевезень, квітково - касовий лист. В графі пояснення водія зазначено: «від пояснень та підпису відмовився».
На підставі акту перевірки, 08 січня 2013 року заступником голови комісії з ліквідації територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області прийнято постанову № 147480, якою на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону до ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у розмірі 1700 грн.
Відповідно до п. 1 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2004 року №1190, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується, тобто є суб'єктом владних повноважень у розумінні ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області згідно з п. 1 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 14 грудня 2005 року №888, є територіальним структурним підрозділом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті без права юридичної особи, має печатку зі своїм найменуванням і зображенням малого Державного Герба України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2011 року №346 ліквідовано Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті.
Відповідно до Положення затвердженого Указом Президента України
від 6 квітня 2011 року N 387/2011, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра інфраструктури України.
Укртрансінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування (далі - автомобільний, міський електричний, залізничний транспорт та ведення дорожнього господарства).
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 року №153 утворено юридичну особу публічного права Управління Укртрансінспекції у Донецькій області.
Згідно п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (далі - Порядок), територіальне управління є органом державного контролю на автомобільному транспорті.
Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Відповідно до п. 15 Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до п. 15 Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Згідно зі ст. 39 Закону автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;
для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка).
Таким чином, законодавством зобов'язано автомобільного перевізника забезпечити наявність у водія під час пасажирських перевезень документів, на підставі яких виконують перевезення, зокрема, водій, який здійснює регулярні пасажирські перевезення повинен мати при собі ліцензійну картку, квитково-касовий лист, схема маршруту та посвідчення водія відповідної категорії.
Відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 60 цього Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Посилання позивача на наявність тимчасового талону ДАР НОМЕР_3 та ліцензійної картки НОМЕР_4, виданих гр. ОСОБА_2 суд не приймає, оскільки як пояснив представник відповідача вказані документи не були надані інспекторам під час перевірки.
Також суд не вважає доказом по справі довідку ТОВ «Донецьке обласне підприємство автобусних станцій» від 26.02.2013 року у зв'язку з тим, що довідка не підписана відповідальною особою та не скріплена печаткою підприємства.
На підставі вищевикладеного суд вважає, що постанова заступника голови комісії з ліквідації Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області про застосування фінансових санкцій №147480 від 08 січня 2013 року в сумі 1 700 грн. прийнята з дотримання норм чинного законодавства.
Керуючись статтями 23, 94, 160, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансінспекції у Донецькій області про скасування постанови про застосування фінансових санкцій №147480 від 08 січня 2013 року в сумі 1 700 грн. - відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка подає, до апеляційного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дмитрієв В.С.