вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
17 травня 2013 р. (10:26) Справа №801/4554/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки КримСуворова С.В., за участю секретаря судового засідання Жилич О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
за позовом ОСОБА_1
до Реєстраційної служби Сімферопольського районного управління юстиції АР Крим
про спонукання до виконання певних дій,
за участю:
позивача - ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1 від 21.06.1998 року, виданий Алуштинським МВ ГУ МВС України у Криму;
представника позивача - ОСОБА_2, довіреність №632 від 15.04.2013 року;
представника відповідача - Цвітков Є.Є., посвідчення РК №598 від 18.01.2013 року, довіреність №02/3-12/248 від 15.05.2013 року
Суть спору: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 23.04.2013 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим та з урахуванням уточнених позовних вимог позивач просить:
- визнати дії Реєстраційної служби Сімферопольського районного управління юстиції АР Крим незаконними в частині прийняття рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №1767760 від 18 квітня 2013 року;
- зобов'язати Реєстраційну службу Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим скасувати запис внесений до державного реєстру речових прав на нерухоме майно про заборону на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 25 квітня 2013 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 15.05.2013 року.
У судове засідання 15.05.2013 року сторони прибули, ухвалою суду закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Відповідачем було надано до суду відгук на позов, згідно до якого він просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Судом оголошено перерву до 17.05.2013 року.
У судовому засіданні 17.05.2013 року позивач та його представник просили позов задовольнити та заявили клопотання про забезпечення доказів в порядку ст. 74 КАС України.
Суд ухвалою відмовив у задоволенні вказаного клопотання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, суд, -
Рішенням Місцевого суду Сімферопольського району, Республіки Крим від 04.04.2003 року визнано право власності за ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_1, визнано договір купівлі-продажу цієї квартири між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 дійсним (а.с.9).
В рішенні суду вказано, що 09.10.2002 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 в нотаріальній конторі був оформлений договір застави, згідно до умов якого позивач - ОСОБА_1 сплатила відповідачу - ОСОБА_4 12 190,00 грн., проте договір остаточно сторонами не був оформлений.
Раніше, 28 квітня 2002 року при примусовому виконанні рішення суду від 07.11.2001 року про стягнення 9 790,00 грн. з власника квартири ОСОБА_4, Відділом державної виконавчої служби Сімферопольського районного управління юстиції АР Крим прийнята постанова про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, якою накладено арешт на Ѕ частини квартири АДРЕСА_1 (а.с.7).
З копії постанови про зняття арешту з квартири від 09.10.2002 року вбачається, що державним виконавцем ВДВС Сімферопольського району знятий арешт з Ѕ квартири АДРЕСА_1, у зв'язку з виконанням рішення суду (а.с.8).
Згідно до Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, 08.06.2003 року Сімферопольським районним бюро технічної інвентаризації зареєстровано право приватної власності на вищевказану квартиру за позивачем (а.с.10-11).
В судовому засіданні позивач стверджувала про свою обізнаність наявності арешту на квартиру АДРЕСА_1, під час оформлення договору дарування квартири. На підтвердження вказаних обставин позивач надала Витяг з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №37151859 від 31.07.2012 року (а.с.12).
В записі 1 Витягу вказано на реєстрацію арешту квартири Сімферопольською районною державною нотаріальною конторою 12.06.2008 року на підставі постанови ВДВС про накладення арешту б/н від 28.04.2002 року.
Не погодившись з цим записом, 18.04.2013 року ОСОБА_2, що діє на підставі довіреності, виданої позивачем, подав до Реєстраційної служби Сімферопольського районного управління юстиції АР Крим заяву про реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо припинення обтяження речового права на квартиру АДРЕСА_1).
Рішенням Реєстраційної служби Сімферопольського районного управління юстиції АР Крим №1767760 від 18.04.2013 року на підставі ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації обтяження відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач звернулася із позовом до суду.
Встановивши фактичні обставини справи та відповідні правовідносини, надавши оцінку доказам, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, з огляду на наступне.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 01.07.2004 року (далі Закон №1952).
Згідно із ч.8 ст.16 Закону №1952, державна реєстрація обтяжень проводиться на підставі заяви органу або посадової особи, якими встановлено обтяження, особи, в інтересах якої встановлено обтяження, уповноваженої ними особи.
На виконання Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» прийнято Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою КМУ від 22.06.2011 року №703 (далі - Порядок).
Згідно до п.7 Порядку встановлено, що для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
У разі проведення державної реєстрації обтяжень речових прав на нерухоме майно заінтересованою особою є орган державної влади, орган місцевого самоврядування або їх посадові особи, якими встановлено обтяження речових прав на нерухоме майно, а також особа, в інтересах якої встановлено обтяження (обтяжувач).
У відповідності з п.9 Порядку, заявник під час подання заяви про державну реєстрацію пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу.
Для проведення державної реєстрації обтяжень речових прав на нерухоме майно заявник, крім документів, що зазначені у пункті 67 цього Порядку, подає копії документів, що зазначені в пункті 9 цього Порядку (крім документа, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування).
У разі подання документів заінтересованою особою особисто така особа, крім документів, що зазначені в абзаці першому цього пункту, подає копію реєстраційного номера облікової картки платника податку, крім випадків, коли фізична особа через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України.
У разі подання заяви про державну реєстрацію уповноваженою особою, яка діє від імені фізичної особи, така особа, крім документів, що зазначені в абзаці першому цього пункту, подає копію документа, що посвідчує особу, яку вона представляє, та копію реєстраційного номера облікової картки платника податку такої фізичної особи, крім випадків, коли фізична особа через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України. (п.68 Порядку).
Частиною 3 ст.17 Закону №1952 визначено, що документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Для проведення реєстрації припинення обтяжень на нерухоме майно відповідачу надані:
- заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.04.2013 року, підписана ОСОБА_2, довіреною особою ОСОБА_1
- квитанція про сплату за державну реєстрацію речового права ПАТ «ЧБРР» від 18.04.2013 року, №ПН3240;
- квитанція про сплату за Витяг з державного реєстру речових прав ПАТ «ЧБРР» від 18.04.2013 року, №ПН3245;
- ксерокопія паспорта ОСОБА_2, НОМЕР_2, виданий Центральним РВ Сімферопольського МУГУ МВС України в Криму від 17.01.1997 року;
- фотокопія довіреності, завіреної приватним нотаріусом Сімферопольського міського нотаріального округу АР Крим ОСОБА_5, зареєстрованого в реєстрі за №537 від 18.04.2013 року, видана приватним нотаріусом Сімферопольського нотаріального округу, зареєстрованого в реєстрі за №632 від 15.04.2013 року;
- ксерокопія паспорту ОСОБА_1, НОМЕР_3, виданий Алуштинським МВ ГУ МВС України у Криму, від 21.06.1998 року;
- ксерокопія постанови про зняття арешту з квартири ВДВС Сімферопольського району від 09.10.2002 року;
- ксерокопія «довідки» адресованої до суду Сімферопольського району від відділу Державної виконавчої служби Сімферопольського районного управління юстиції АР Крим за №3226 від 03.02.2003 року.
Відмова відповідача в державній реєстрації прав та їх обтяжень, оформлена рішенням №1767760 від 18.04.2013 року, обґрунтована тим, що подані представником позивача ОСОБА_2 документи не відповідають вимогам чинного законодавства та не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують (а.с.14).
З представлених документів вбачається, що довіреністю за №632 від 15.04.2013 року, наданою ОСОБА_2 від ОСОБА_1, представник не уповноважений на здійснення дій, пов'язаних з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зокрема на подання до Реєстраційної служби Сімферопольського районного управління юстиції заяви щодо припинення обтяження речового права на квартиру АДРЕСА_1.
Крім того, до заяви була надана копія постанови ВДВС Сімферопольського району від 09.10.2002 року про зняття арешту з квартири АДРЕСА_1 без її посвідчення в установленому законом порядку.
На підставі таких документів відповідачем прийнято рішення в силу п. 16 Порядку, згідно якого, за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.
Державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (п.23 Порядку).
Відповідно до ст.24 Закону №1952, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Враховуючи, що заяву про припинення обтяження речового права на квартиру АДРЕСА_1 було подано не уповноваженою особою, тобто неналежним суб'єктом, а подані документи не посвідчені належним чином, рішення Реєстраційної служби Сімферопольського районного управління юстиції АР Крим про відмову у держаній реєстрації прав та їх обтяжень за №1767760 від 18.04.2013 року є правомірним.
Крім того, в судовому засіданні ОСОБА_1 зазначила, що з відповідним позовом до Відділу державної виконавчої служби Сімферопольського районного управління юстиції АР Крим вона не зверталась.
В матеріалах справи лише міститься відповідь на звернення позивача, надана ВДВС Сімферопольського районного управління юстиції АР Крим щодо неможливості надання інформації стосовно постанови про накладення арешту на майно від 28.04.2002 року.
Перевіряючи рішення суб'єкта владних повноважень, адміністративний суд у справі щодо їх оскарження на підставі ч.3 ст.2 КАС України перевіряє чи прийнято (вчинено) воно:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржуване позивачем рішення, суд встановив його правомірність та відповідність Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Сімферопольського районного управління юстиції АР Крим є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частини постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів від дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя Суворова С.В.