Постанова від 14.05.2013 по справі 826/3659/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

14 травня 2013 року справа № 826/3659/13-а

о 15 год. 10 хв.

приміщення суду за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 10

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі суддів:

головуючого судді Соколової О.А.,

суддів Вєкуа Н.Г.,

Васильченко І.П.,

при секретарі судового засідання Боронило К.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної служби України з надзвичайних ситуацій

до Державної виконавчої служби України

третя особа ОСОБА_2

про зобов'язання вчинити певні дії,

за участю сторін:

представників позивача Штогрін О.В., Ющенко А.І.,

представника відповідача Іванюк Д.С.,

третьої особи ОСОБА_2, -

встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Державна служба України з надзвичайних ситуацій до Державної виконавчої служби України про зобов'язання відповідача винести постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №27918563 з примусового виконання виконавчого листа №2357/11, виданого 18.07.2011 року Житомирським окружним адміністративним судом.

Ухвалою суду від 17.04.2013 року залучено до участі у справі ОСОБА_2 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Ухвалою суду від 17.04.2013 року замінено позивача Міністерство надзвичайних ситуацій України на його правоприємника Державну службу України з надзвичайних ситуацій.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 29.07.2011 року Державною виконавчою службою України відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2357/11, виданого 18.07.2011 року Житомирським окружним адміністративним судом, про зобов'язання МНС України перерахувати цільовим призначенням кошти на рахунок Черкаської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_2 відповідно до положень ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що прийнята постанова. Позивач зазначає, що на підставі виписки про відкриття асигнувань, наданої Державною казначейською службою України, Департамент фінансового забезпечення та інвестицій МНС України здійснив розподіл відкритих асигнувань від 08.12.2011 року № 989 у сумі 357 000грн. для Черкаської обласної державної адміністрації. Черкаська обласна державна адміністрація листом від 04.05.2012 року № 03.425/01 повідомила МНС України, що кошти у сумі 357 000грн., що надішли до них 28.12.2011 року для придбання житла ОСОБА_2 повернуто до МНС України через несвоєчасне надходження, у зв'язку із чим Головне управління з питань надзвичайних ситуацій та оборонної роботи не мало можливості здійснити придбання житла у 2011 році в установленому законом порядку. Крім того, вказує позивач, Державна казначейська служба України листом від 08.06.2012 року № 8-08/1500-8000 надала інформацію, згідно з якою 26.12.2011 року Головне управління державної казначейської служби України у Черкаській області отримало реєстр на відкриття асигнувань від 26.12.2011 року № 4573 на суму 20148026,00грн., у тому числі 357 000,00грн. на Черкаську обласну державну адміністрацію для придбання житла ОСОБА_2 Також у листі зазначено, що на кінець бюджетного періоду кошти у сумі 357 000,00грн. не використано. Позивач листом від 05.07.2012 № 02-6357/08 на доказ фактичного виконання в повному обсязі рішення суду першої інстанції згідно з виконавчим документом направило до Державної виконавчої служби України копію листа Державної казначейської служби від 08.06.2012 року № 8-08/1500-8000 та розподілу відкритих асигнувань з рахунку № 90738056000053 Черкаської обласної державної адміністрації від 28.12.2011 року №1, зміст яких підтверджує виконання Міністерством рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.01.2011 року з проханням закінчити виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2357/11. На думку позивача, ОСОБА_2 житлом не забезпечено, проте не з вини МНС України. До повноважень та компетенції МНС України не належить питання контролю здійснення повноважень Черкаською обласною державною адміністрацією. Відповідно до інформації, наданої Департаментом фінансового забезпечення та інвестицій у листі від 03.01.2012 року № 20/3-3, кошти у сумі 357 000грн. повернуто не до МНС України, а перераховано до Державного бюджету України. Позивач вважає, що МНС України надано достатньо доказів відповідачу, що слугує підставою для закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2357/11.

У судовому засіданні представники позивача надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві та просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову та просив у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити в повному обсязі, з посиланням на те, що у відповідача відсутнє документальне підтвердження виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду позивачем, а тому немає підстав для закінчення виконавчого провадження.

Третя особа - ОСОБА_2, у судовому проти задоволення позову заперечував, надав письмові заперечення по справі, в яких зазначив, що станом на 13.05.2013 року виконавче провадження виконано умовно, тобто гроші які були перераховані Черкаській облдержадміністрації для придбання йому житла в місті Черкаси повернуті назад до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, про що свідчать листи прокуратури Черкаської області та управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій Черкаської області. Тому, вважає третя особа, доводи позивача викладені в позовній заяві є надуманими, не обґрунтованими та такими, що суперечать дійсним обставинам справи та просив у задоволені позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач діє відповідно Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року №20/2013.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначені Законом України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року №606-ХІV зі змінами та доповненнями (далі - Закон №606).

Відповідно до статті 1 Закону №606, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб. (частина 1 статті 6 Закону №606)

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону №606, примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28 січня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25.05.2011 року, позовні вимоги ОСОБА_2. задоволені частково; визнано бездіяльність Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (далі - МНС України) щодо незабезпечення житлом ОСОБА_2 неправомірною та зобов'язано МНС України перерахувати цільовим призначенням кошти на рахунок Черкаської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_2 відповідно до ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». (т.1 а.с.10-14)

На примусовому виконанні в Державній виконавчій службі України перебуває виконавчий лист Житомирського окружного адміністративного суду №2357/11, виданий 18.07.2011 року, про зобов'язання боржника Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, правонаступником якого є позивач, перерахувати цільовим призначенням кошти на рахунок Черкаської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_2 відповідно до положень ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виконавче провадження ВП № 27918563, про відкриття якого винесена постанова від 29.07.2011 року. (т.1 а.с.39-41)

В постанові запропоновано боржнику виконати рішення в семиденний строк з моменту винесення постанови.

Копії зазначеної постанови разом із супровідним листом направлені сторонам виконавчого провадження та отримані МНС України 08.08.2011 року. (т.1 а.с.42-43)

Під час проведення виконавчих дій до Державної виконавчої сліжби України надійшов лист від 20.12.2011 року № 08-1234/01 від Міністерства надзвичайних ситуацій України (боржника) про виконання рішення суду, яким повідомлено, що згідно наказу МНС України № 1263 від 02.12.2011 року «Про розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з метою виконання рішень судів, що набрали законної сили, та недопущення накладення арешту на рахунки МНС при примусовому виконанні зазначених рішень судів прийнято рішення перерахувати 357 000,00грн. на рахунок Черкаської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_2 згідно з постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.01.2011 року № 2а-7873/10/0670. Крім того, позивач повідомив, що після перерахування зазначених вище коштів на виконання рішення суду, Міністерством будуть надані відповідні підтверджувальні документи із проханням закінчити виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2357/11 від 18.07.2011 року на підставі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно із вікарним виконавчим документом. Додатком до листа наданий наказ МНС України № 1263 від 02.12.2011 року «Про розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та помісячний розподіл зазначених коштів, із якого вбачається, що вищевказана сума 357000,00грн. повинна бути перерахована на рахунок Черкаської обласної державної адміністрації в жовтні 2011 року. (т.1 а.с.45-48)

20.01.2012 року листом № 08-53/01 позивач надав відповідачу наказ МНС України № 1263 від 02.12.2011 року та розподіл відкритих асигнувань з рахунку № 90711320000001 від 08.12.2011 року № 989 для Черкаської обласної державної адміністрації та просив закінчити виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2357/11 виданого 18.07.2011 року Житомирським окружним адміністративним судом. (т.1 а.с.49-51)

Листом від 08.06.2012 року № 8-08/1500-8000 Державна казначейська служба України повідомила позивача, що 26.12.2011 року Головне управління державної казначейської служби України у Черкаській області отримало реєстр на відкриття асигнувань від 26.12.2011 року № 4573 на суму 20 148 026,00грн., у тому числі 357 000,00грн. на Черкаську обласну державну адміністрацію по КПКВК 3201200, КЕКВ 2430 з приміткою «Пост. Житом. ОАС від 28.01.2011 року №2а-7873/10/0670». Черкаська ОДА розподілом відкритих асигнувань від 28.12.2011 року « 1 спрямувала асигнування в сумі 357 000,00грн. по КПКВК 3201200, КЕКВ 2430 з вказаною приміткою на Головне управління надзвичайних ситуацій та оборонної роботи Черкаської ОДА.» На кінець бюджетного періоду зазначені кошти Головним управлінням надзвичайних ситуацій та оборонної роботи Черкаської ОДА використані не були. (т.1 а.с.56-58)

Аналогічну відповідь від 01.08.2012 року № П-28/01-15/2 надано третій особі керівником Головним управлінням надзвичайних ситуацій та оборонної роботи Черкаської ОДА, а саме, у зв'язку з несвоєчасним перерахуванням коштів та завершенням 2011 бюджетного року Головне управління не мало можливості здійснити придбання йому житла в 2011 році у порядку, встановленому Законом України від 01.06.2010 року № 2289-VІ «Про здійснення державних закупівель», тому кошти з казначейського рахунку Головного управління були повернуті до Державного бюджету України. (т.1 а.с.61)

Пунктом 8 ч.1 ст.49 Закону №606 передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі: фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Державний виконавець вважав рішення суду таким що є не виконаним та керуючись ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» неодноразово, а саме 09.12.2011 року, 15.03.2012 року, 21.06.2012 року, вимагав від позивача виконати в повному обсязі виконавчий лист № 2357/11 від 18.07.2011 року та надати до відділу примусового виконання рішень ДВС України інформацію про виконання виконавчого документа та копії документів, які підтверджують факт виконання виконавчого документа в повному обсязі. (т.1 а.с.44, 52-55)

Отже, у судовому засіданні встановлено, що перераховані кошти для придбання житла ОСОБА_2 на виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 28 січня 2011 року на рахунок Черкаської обласної державної адміністрації повернуті до Державного бюджету України та житло за рішенням суду не придбано третій особі.

Відповідно ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

На думку суду позивачем не вжиті своєчасно належні від нього заходи щодо перерахування бюджетних коштів за цільовим призначенням на рахунок Черкаської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_2 відповідно до ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд зазначає, що позивач не позбавлений права повторно прийняти рішення про розподіл коштів, передбачених у Державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, де передбачити витрати по придбанню житла третій особі з метою повного та фактичного виконання рішення суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем фактично рішення суду не виконано, а тому у задоволенні адміністративного позову Державній службі України з надзвичайних ситуацій слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111,112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

У задоволенні позову Державної служби України з надзвичайних ситуацій до Державної виконавчої служби України, тертя особа ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача винести постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №27918563 з примусового виконання виконавчого листа №2357/11, виданого 18.07.2011 року Житомирським окружним адміністративним судом - відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 14 травня 2013 року.

Постанову у повному обсязі складено 21 травня 2013 року.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими ст.ст.185-187 цього Кодексу.

Головуючий суддя О.А. Соколова

Судді Н.Г. Вєкуа

І.П. Васильченко