03 квітня 2013 р.Справа № 2-а-12357/09/1570
Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: судді Домусчі С.Д.
суддів: Кравця О.О., Шеметенко Л.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 листопад 2010 року по справі за адміністративним позовом «Компанія АСК» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції в Малиновському районі м. Одеси про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
Державна податкова інспекція у Малиновському районі м. Одеси подала апеляційну скаргу на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 року, в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Постановою від 12 листопада 2010 року Одеській окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов «Компанія АСК» у вигляді ТОВ до Державної податкової інспекції в Малиновському районі м. Одеси, визнав неправомірним та скасував рішення відповідача від 01 грудня 2008 року № 0013332301 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5 100 грн.
Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права.
«Компанія АСК» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю письмових заперечень на апеляційну скаргу не надала.
Ухвалюючи постанову про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції встановив, що 13 листопада року ДПА в Одеській області проведена планова перевірка залу гральних автоматів, що належить ТОВ «Компанія «АСК», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Катерининська, 74, кв. 1, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.
За наслідками перевірки ДПА в Одеській області складено акт «Перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій» №0180/15/52/23/31094811 від 13 листопада 2008 року (а.с. 12-16), в якому зафіксовано порушення позивачем п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» оскільки у гральному залі надаються послуги у сфері грального бізнесу з використанням 15 гральних автоматів, які знаходяться у робочому стані, підключені до електромережі, нефіскалізовані, тобто не виконують функцію РРО, розрахункові документи не видаються, автомати не опломбовані.
На підставі акта перевірки №0180/15/52/23/31094811 від 13 листопада 2008 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси прийнято рішення №0013332301 від 01 грудня 2008 року (а.с. 11) про застосування до «Компанія «АСК» у вигляді ТОВ штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5 100 грн., у зв'язку з порушенням позивачем п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Суд першої інстанції встановив, що оскаржене позивачем рішення №0013332301 від 01 грудня 2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5 100 грн., є таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства України та не правомірно визначає суму штрафних (фінансових) санкцій, оскільки фактично до позивача застосовані санкції за використання 15 гральних автоматів, які знаходяться у робочому стані, але не переведені у фіскальний режим роботи, тоді як п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачає обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.
Заслухавши суддю доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не може бути задоволена.
Апеляційний суд встановив, що 13 листопада 2008 року ДПА в Одеській області проведена планова перевірка залу гральних автоматів, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Катерининська, 74, кв. 1, який належить «Компанії АСК» у вигляді ТОВ щодо дотримання суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої 13 листопада 2008 року складений акт перевірки за реєстраційним №0180/15/52/23/31094811 (а.с. 12-16).
З урахуванням положень ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. ст. 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України №327 від 10.08.2005 року, ДПА в Одеській області здійснило перевірку на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,
В акті перевірки зафіксовано, що під час перевірки в залі гральних автоматів знаходиться 15 гральних автоматів. Внесення або зняття ставки (виграшу) виконує оператор-касир за допомогою спеціальних ключів - кредитів.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року №265/95-ВР (із змінами та доповненнями) гральні автомати відносяться до реєстраторів розрахункових операцій. Вказані РРО не опломбовані, не зареєстровані згідно встановленого порядку. На всіх гральних автоматах проводяться азартні ігри та розрахунки. Відповідно до висновку акту позивачем порушено п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі акту перевірки ДПІ в Малиновському районі м. Одеси прийняло рішення від 01 грудня 2008 року № 0013332301 яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5 100 грн. за порушення п.1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Штрафна санкція застосована згідно п. 2 ст. 17 вказано Закону.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачена відповідальність у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» гральний автомат є реєстратором розрахункових операцій.
Внесення ставки (придбання кредиту) через РРО, не є розрахунковою операцією проведеною на гральному автоматі. В акті перевірки зафіксовано покупку кредитів, здійснену через РРО.
Розрахункова операції (розрахунок за послугу) здійснюється саме в момент використання кредиту (опускання жетону) в гральному автоматі.
Таким чином, при застосуванні РРО в залі гральних автоматів при обміну коштів на гральні замінники (електронний кредит, жетони) споживачем придбавається право на отримання послуги.
В акті перевірки зафіксований факт наявності в залі гральних автоматів, які перебувають у робочому стані та підключені до електромережі, на яких здійснюються азартні ігри.
Акт перевірки не містить відомостей про проведення розрахункових операцій на гральних автоматах (на скількох та на яких саме гральних автоматах проведена розрахункова операція, на яку суму проведена розрахункова операція), тобто відсутній факт надання ними послуг.
Зафіксований в акті перевірки факт не відповідає змісту порушення передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність правових підстав для скасування оскаржуваного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова - без змін.
Керуючись ст. 195, п. 2 ч. 1 ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, 1 ст. 200, ст. ст. 206, 212, ч. 5 ст. 254 КАС України, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2010 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя С.Д.Домусчі
суддя О.О.Кравець
суддя Л.П.Шеметенко