Справа № 815/2311/13-а
м. Одеса
27 травня 2013 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Білостоцького О.В.
При секретарі: Солдатової О.С.
За участю сторін:
Представника позивача: Тодорової Л.М.
Представник відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» Міністерства охорони здоров'я України про стягнення штрафу у розмірі 5 270,00 грн.,-
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі ДП «НЕК «Укренерго») звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» Міністерства охорони здоров'я України (далі ДЗ «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» МОЗ України) про стягнення штрафу у розмірі 5 270,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, у зв'язку з ухиленням відповідача - ДЗ «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» МОЗ України - від виконання вимог Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, викладених у приписі №05/11-09-0003 від 03.10.2012 року, на нього згідно постанови № 05/10-01-0005 від 05.02.2013 року було накладено штраф у розмірі 5 270,00 грн. Однак зазначений штраф ДЗ «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» МОЗ України в доход державного бюджету сплачено не було.
Представник позивача у судовому засіданні, посилаючись на обґрунтування, викладені у позовній заяві, підтримала позовні вимоги у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, його повноважний представник про дату, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином та своєчасно, а тому на підставі положень ст.ст. 33, 35, 128 КАС України справа слухалась за його відсутності за наявними в справі доказами.
Судом під час офіційного з'ясування обставин у справі встановлено наступне:
28.09.2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду Бондаренком Д.Ю. відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання - інженера-енергетика ОСОБА_3 - проведено перевірку виконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду на енергетичному об'єкті - ДЗ «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» МОЗ України.
За результатами обстеження складено акт № 05/11-09-0003 від 28.09.2012 року, в якому зазначено ухилення від виконання вимог припису від 27.06.2012 року № 05/11-09-0021ПР в частині невиконання пунктів 1-4 (а.с. 12).
На підставі зазначеного акту обстеження Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області було внесено головному лікарю ДЗ «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» МОЗ України припис від 03.10.2012 року № 05/11-09-0003 про здійснення заходів щодо усунення виявлених під час обстеження порушень чинного законодавства, який був отриманий відповідачем 06.11.2012 року (а.с. 10-11).
30.01.2013 року старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду Плєшко М.А. та ОСОБА_5 в присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання - інженера-енергетика ОСОБА_3 - проведено позаплановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичному об'єкті - ДЗ «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» МОЗ України, предмет державного нагляду: перевірка виконання вимог припису від 03.10.2012 року № 05/11-09-0003.
За результатами перевірки Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області складено акт перевірки № 05/11-02-0005 від 30.01.2013 року, яким встановлено не виконання вимог припису від 03.10.2012 року № 05/11-09-0003 в частині п.п. 1-4 (а.с. 8-9).
На підставі вказаного акту перевірки, 05.02.2013 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду в Одеській області Левчуком М.М. винесено постанову № 05/10-01-0005 про накладення на ДЗ «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» МОЗ України штрафу у розмірі 5 270,00 грн. за порушення законодавства про електроенергетику, а саме: за ухилення від виконання вимог припису від 03.10.2012 року №05/11-09-0003 в частині п.п. 1-4 (а.с. 5).
Зазначену постанову було надіслано відповідачеві 05.02.2013 року за вихідним №11/10-196 та отримано ним 15.02.2013 року, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 6, 7).
Станом на момент вирішення справи постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області від 05.02.2013 року № 05/10-01-0005 відповідачем не виконано.
Заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в справі письмові докази, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог ДП «НЕК «Укренерго» з наступних підстав.
У відповідності до ст. 8 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року № 575/97-ВР (далі Закон України № 575/97-ВР) державне управління в електроенергетиці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в електроенергетичному комплексі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі.
Указом Президента України «Про Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України» від 06.04.2011 року № 382/2011 затверджене зазначене положення, згідно п.1 якого Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс).
Згідно наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.06.2012 року № 405 382/2011 Національна енергетична компанія «Укренерго» належить до сфери управління Міненерговугілля України.
Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України - державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України, підрозділом якої у Південному регіоні є відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному регіоні». Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному регіоні» здійснює свою діяльність відповідно до «Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному регіоні» та на підставі довіреності, яку видає ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Згідно ст. 9 Закону України № 575/97-ВР, державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду. Центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, електричного обладнання споживачів енергії і суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.
Відповідно до п.1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до п. 1 Наказу Міністерства палива та енергетики України № 422 від 03.11.2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Споживачами енергії, відповідно положень статті 1 Закону України № 575/97-ВР, є суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Згідно ч. 5 ст. 9 Закону України № 575/97-ВР, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Частиною 4 ст. 26 Закону України № 575/97-ВР передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України № 877-V невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
Згідно п.п. 7, 8 Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Пунктом 10 Положення № 1312 передбачено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області від 05.02.2013 року № 05/10-01-0005 про накладення на ДЗ «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» МОЗ України штрафу у розмірі 5 270,00 грн., відповідачем ні в адміністративному ні в судовому порядку оскаржено не було. Однак накладений зазначеною постановою штраф відповідачем до Державного бюджету України не сплачено.
Таким чином, станом на час розгляду справи постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про накладення на ДЗ «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» МОЗ України штрафу у розмірі 5 270,00 грн. від 05.02.2013 року № 05/10-01-0005 є чинною, а тому суд вважає, що є всі підстави для стягнення з відповідача штрафу за вказаною постановою.
Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Враховуючи викладене, а також те, що відповідачем у встановлений чинним законодавством термін не сплачено до Державного бюджету штраф у розмірі 5 270,00 грн., суд вважає, що позовні вимоги державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в частині стягнення з ДЗ «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» МОЗ України штрафу у вищезазначеному розмірі є законними і обґрунтованими, заснованими на діючому законодавстві, підтверджуються доданими до позову документами, а тому підлягають задоволенню.
Судові витрати суд вважає за необхідне розподілити відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 7-14, 122, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» Міністерства охорони здоров'я України про стягнення штрафу у розмірі 5 270,00 грн. - задовольнити частково.
Стягнути з державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Люстдорф» Міністерства охорони здоров'я України, код ЄДРПОУ 01982057, штраф у розмірі 5 270,00 грн. (п'ять тисяч двісті сімдесят гривень) на р/р 31112106700005 ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 828011.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на постанову, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 29 травня 2013 року.
Суддядпис/ Білостоцький О.В.
.