Постанова від 30.05.2013 по справі 812/4915/13-а

1.3.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 травня 2013 року Справа № 812/4915/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Прудника С.В.,

Суддів: Ірметової О.В.,

Яковлева Д.О.

при секретарі судового засідання: Якимчук В.В.

за участю сторін:

позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: ОСОБА_3

3-ої особи: ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом кандидата на посаду Алчевського міського голови ОСОБА_2 до Алчевської міської виборчої комісії Луганської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4, про визнання протиправними дій, скасування постанови Алчевської міської виборчої комісії Луганської області № 61 від 24 травня 2013 року про припинення повноважень голови ДВК № 01027 ОСОБА_4 та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

28 травня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата на посаду Алчевського міського голови ОСОБА_2 до Алчевської міської виборчої комісії Луганської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_4 про визнання протиправними дій, скасування постанови Алчевської міської виборчої комісії Луганської області № 61 від 24 травня 2013 року про припинення повноважень голови ДВК № 01027 ОСОБА_4 та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування адміністративного позову позивачем зазначено, що Алчевська міська виборча комісія терміново ухвалила постанову № 61 від 24.05.2013 року «Про дострокове припинення повноваження голови ДВК №01027 ОСОБА_4».

Позивач зазначає, що це рішення прийняте на підставі кулуарно, таємно від голови ОСОБА_4, в його відсутність зібраних заступником голови ОСОБА_5 і секретарем комісії ОСОБА_6 13 підписів членів ДВК. Поспішно розглянувши цю кляузу Алчевська міська виборча комісія постановила, що голова дільничної комісії №01027 грубо порушив законодавство про місцеві вибори, а саме: саботував скликання першого засідання ДВК, без поважних причин та без попередження не з'явився на друге засідання ДВК, не дотримувався строків виконання повноважень ДВК, спробував знищити виборчу документацію.

Алчевська міська виборча комісія дійшла висновку, що цими діями голова ДВК №01027 намагався зірвати роботу дільничної комісії, що в кінцевому результаті негативно вплинуло б на весь виборчий процес.

Згідно п.7 ч.4 ст.29 ЗУ «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів» систематичне невиконання покладених на члена комісії обов'язків засвідчується не менш як двома рішеннями (постановами) дільничної або міської виборчої комісії.

Жодного рішення (постанови) стосовно голови ОСОБА_4 на засіданнях комісії не приймалось і не могло було прийнято, тому що ОСОБА_4 систематично виконував свої обов'язки.

На підставі викладеного позивач просить суд визнати протиправними дії Алчевської міської виборчої комісії і скасувати оскаржувану постанову, зобов'язати Алчевську міську виборчу комісію поновити ОСОБА_4 на посаду голови ДВК виборчої дільниці №01027.

Під час судового засідання позивач адміністративний позов підтримав у повній мірі, просили суд його задовольнити.

Представники відповідача під час судового засідання надали суду письмові заперечення проти позову в якому зазначили, що перше засідання утвореної дільничної комісії повинно було відбутися не пізніше, як на другий день з дня її утворення. В іншому випадку це тягне за собою підстави визнати неправомірним утворення дільничної комісії. Третьою особою чинилися всілякі перешкоди для проведення першого засідання дільничної комісії №01027. Він не вважав порушенням скликання ДВК в інший строк. Також третя особа не була присутня на другому засіданні ДВК, ніяких виправдовуючи документів ним не було надано.

На підставі п.4 ч.2 ст.26 ЗУ «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» до повноважень ДВК входить завчасне вручення або надсилання кожному виборцю іменні запрошення із зазначенням дати проведення місцевих виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування. ЦВК пропонувала зробити це не пізніше як за 10 днів до дня виборів, тобто до 22.05.2013 року, тому що законом встановлено строки звернення до Державного реєстру виборців для виправлення помилок та внесення виборця до попереднього списку. Однак третя особа виявилася сама собі розпорядником, для якої вказівки ЦВК не є обов'язковими. Тому він призначив інший строк для здійснення цих повноважень. Цими діями він міг лишити виборців свого права обирати, встановленого Конституцією України.

22 травня 2013 року третя особа висловила свою незгоду з актом передавання попередніх списків на ДВК та зіпсувало його, покресливши все написане. Більш того, він намагався його знищити, однак члени виборчої комісії йому перешкодили в цьому.

Згідно з п.16 ст.27 ЗУ «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» кожен член виборчої комісії може висловити свою окрему думку в письмовій формі.

На підставі вищевикладеного відповідач дійшов висновку, що третя особа надалі не може виконувати повноваження голови ДВК, тому що його дії можуть негативно вплинути на підготовку виборчого процесу і на сам процес, бо можуть бути оскаржені будь-яким суб'єктом виборчого процесу.

Відповідач наголошує, що в діях третьої особи вбачається грубе порушення виборчого законодавства, тому відповідач дострокове припинив його повноваження саме на цій підставі, а не за систематичне невиконання своїх обов'язків.

Також відповідач зазначає, що на засіданні 24.05.2013 року була присутня довірена особа позивача, тому розгляд справи позивачу відомий. Крім того, довірена особа погодилася із тим, що псування виборчої документації є грубим порушенням законодавства про вибори.

На підставі вищевикладеного представники відповідача просили суд у задоволенні адміністративного позову відмовити в повній мірі.

3-я особа під час судового засідання адміністративний позов підтримала, просили суд задовольнити позовні вимоги в повній мірі. Пояснила, що згідно п.7 ч.4 ст.29 ЗУ «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» систематичне невиконання покладених на члена комісії обов'язків засвідчуються не менш як двома рішеннями (постановами) дільничної або міської виборчої комісії. Жодного такого рішення стосовного нього не засіданні комісії не приймалося. Також 3-я особа зазначила, що ним дійсно був помальований акт від 19 травня 2013 року про передачу дільничній виборчій комісії попереднього списку виборців для звичайної виборчої дільниці, так як він був складений з порушенням Закону.

У судовому засіданні були допитані свідки, ОСОБА_5, яка є заступником голови ДВК №01027, та ОСОБА_6, яка є секретарем ДВК №01027. Свідки надали пояснення, що голова ДВК №01027 ОСОБА_4 відсторонювався від виконання своїх повноважень та не провів перше засідання ДВК на другий день з дня формування її складу 18 травня 2013 року. На друге засідання ДВК №01027 взагалі не з'явився, пояснивши, що йому ніколи. На третьому засіданні ДВК №01027 намагався зірвати строки вручення іменних запрошень виборців у строк до 22 червня 2013 року включно. ОСОБА_4 намагався переконати комісію у тому, що запрошення можуть бути врученні 23 травня 2013 року.

Свідок ОСОБА_6 також надала свідчення, що ОСОБА_4 намагався знищити акт передачі дільничній виборчій комісії попереднього списку виборців, у зв'язку з чим нею було викликано членів Алчевської міської виборчої комісії та складено відповідний акт.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов до наступного.

В судовому засіданні встановлено наступні обставини, які не заперечувались сторонами, третьою особою та підтверджено належними доказами.

Постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року №355 було сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній республіці Крим), міських (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя), районних у місті Севастополі виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, та додатком №314 зазначено склад Алчевської виборчої комісії Луганської області (а.с.24-25).

Постановою Алчевською міською виборчою комісією Луганської області №36 від 17 травня 2013 року було створено дільничні виборчі комісії (а.с.34), та додатком №27 затверджено склад дільничної виборчої комісії №01027 (а.с.68), де зазначено, що голова комісії - ОСОБА_4, заступник голови - ОСОБА_5, секретар - Пивоварова K.О.

ОСОБА_2 зареєстрований в якості кандидата на посаду Алчевського міського голови (а.с.61).

23 травня 2013 року від членів ДВК №01027 до Алчевської міської виборчої комісії Луганської області надійшло подання, підписане 13 членами ДВК №01027 (а.с.64-65). В даному поданні зазначене про систематичне не виконання ОСОБА_4 покладених на нього обов'язків як голови ДВК та просили здійснити заміну голови ДВК №01027 на підставі п.8.ст.29 Закону.

Дане подання було предметом розгляду на засіданні Алчевської міської виборчої комісії Луганської області 24 травня 2013 року, про що зазначено в протоколі №12 від 24.05.2013 (а.с.41-51). Під час розгляду даного подання Алчевська міська виборча комісія дійшла висновку, що своїми діями голова ДВК №01027 ОСОБА_4 намагався зірвати роботу дільничної виборчої комісії, що в кінцевому результаті негативно вплинуло би на весь виборчій процес. На підставі п.8 ч.4, ч.5 ст.29 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів " від 10.07.2010 № 2487 відповідачем було прийнято постанову про дострокове припинення повноваження голови ДВК № 01027 ОСОБА_4 з моменту винесення рішення Алчевської міської виборчої комісії Луганської області, про що складено постанову №61 від 24.05.2013 (а.с.9-10).

Спірне питання полягає в наявності повноважень відповідача робити висновки щодо грубих порушень головою ДВК №01027 ОСОБА_4 закону, та перевищення відповідачем повноважень щодо відсторонення третьої особи від його права брати участь у виборчому процесі.

Організація і порядок виборів депутатів місцевих Рад визначені Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів " від 10.07.2010 № 2487 (далі - Закон України № 2487).

Згідно статті 1 Закон України № 2487 організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Згідно ч. 1 статті 11 Закону України № 2487 виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Статтею 12 вказаного Закону визначено коло суб'єктів виборчого процесу.

Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України № 2487 дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті.

Згідно ч.1 ст.25 Закону України № 2487 територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів в межах повноважень та у порядку, передбаченому цим та іншими законами України.

Повноваження дільничної виборчої комісії встановлені ст.26 Закону України №2487.

Згідно до п.4 ч.2 ст.26 Закону України № 2487 до повноважень ДВК входить завчасне вручення або надсилання кожному виборцю іменні запрошення із зазначенням дати проведення місцевих виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування.

Відповідно до ч.2 ст.27 Закону України № 2487 засідання виборчої комісії скликається головою виборчої комісії, а в разі його відсутності - заступником голови. У разі необхідності засідання виборчої комісії може бути скликане за рішенням виборчої комісії вищого рівня.

Згідно ч.3 ст.27 Закону України № 2487 перше засідання виборчої комісії скликається не пізніш як на другий день з дня формування її складу (утворення), а наступні - у разі необхідності. Таким чином день формування складу входить до двох днів, які надані законом для проведення першого засідання виборчої комісії.

Відповідно до ч.4 ст.27 Закону України №2487 засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів комісії від складу цієї комісії.

Відповідно до ч.5 ст.27 Закону України №2487 засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.

Відповідно до ч.11 ст.27 Закону України № 2487 на засіданні виборчої комісії ведеться протокол, який підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання, у разі відсутності секретаря комісії).

Частиною 7 ст.28 Закону України № 2487 встановлено, що член виборчої комісії зобов'язаний:1) додержуватися Конституції України та законів України, зокрема з питань підготовки і проведення місцевих виборів; 2) брати участь у засіданнях виборчої комісії; 3) виконувати рішення виборчої комісії та обов'язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії; 4) виконувати рішення виборчої комісії вищого рівня.

Відповідно до ч.2 ст. 31 Закону України № 2487 дільнична виборча комісія звичайної виборчої дільниці надсилає або доставляє в інший спосіб кожному виборцю іменне запрошення, яким повідомляє про включення його до попереднього списку виборців відповідної виборчої дільниці, назви всіх місцевих виборів, у яких йому пропонується голосувати, адресу дільничної виборчої комісії, її номер телефону і розпорядок роботи, а також про час і місце голосування. Виборцям, стосовно яких у списку виборців є відмітка про постійну нездатність пересуватися самостійно, одночасно повідомляється, що їм буде надана можливість проголосувати за місцем перебування. Такі іменні запрошення надсилаються (доставляються) виборцям не пізніш як за 10 днів до дня виборів.

Згідно ч.3 ст. 31 Закону України № 2487 кожний виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.

Згідно п.8 ч.4 ст.29 Закону України № 2487 повноваження члена відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії припиняються достроково у зв'язку з одноразовим грубим порушенням ним законодавства України про місцеві вибори, що встановлено рішенням суду або рішенням виборчої комісії, яка утворила відповідну комісію (сформувала її склад).

Відповідно до ч.5 ст.29 Закону України № 2487 у разі виникнення обставин, передбачених у пунктах 3-6, 10-13 частини четвертої цієї статті, повноваження члена виборчої комісії припиняються з моменту їх виникнення або виявлення, а обставин, передбачених у пунктах 1, 2, 7-9 частини четвертої цієї статті, - з моменту прийняття рішення про дострокове припинення його повноважень комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну або дільничну виборчу комісію.

Як надали пояснення позивач, третя особа та свідки, 18 травня 2013 року заступник голови ДВК №01027 ОСОБА_5 здійснила виклик всіх членів ДВК та голову ДВК №01027 ОСОБА_4, без його згоди.

19 травня 2013 року було проведено засідання членів ДВК №01027, про що свідчить протокол №2 засідання ДВК №01027 (а.с.29-31). Голова ДВК №01027 ОСОБА_4 не був присутній при засіданні комісії. Були вирішені питання про ознайомлення зі списком виборців (попереднім), складення графіку чергувань членів ДВК на дільниці та попередження членів ДВК про неявку на засідання. Члени комісії постановили розподілити списки для написання запрошень та розносу їх виборцям, між членами ДВК та рознести їх до 22 травня 2013 включно. За це рішення проголосувало за -13 членів ДВК №01027.

21 травня 2013 року було проведено засідання членів ДВК №01027, про що свідчить протокол №3 засідання ДВК №01027 (а.с.32-33).

З протоколу вбачається, що на засіданні були присутні: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 Було вирішено питання щодо вручення запрошень виборцям до 22 травня 2013 року, включно, та не скликати засідання голови ДВК ОСОБА_4 з однаковим порядком денним. За це рішення проголосувало за - 12 членів ДВК № 01027, проти -1 член ДВК №01027.

Відповідно ч.16 ст.27 Закону України №2487 член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні та не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право у письмовій формі висловити окрему думку, що додається до відповідного протоколу засідання виборчої комісії.

Ані позивачем, ані відповідачем не було надано будь-яких доказів щодо незгоди третьої особи, як голови виборчої комісії, з прийнятими під час проведення засідань ДВК рішень.

З огляду на вимоги ст.26, 27, 31 Закону України № 2487 суд вважає, що заступником голови ДВК №01027 ОСОБА_5 правомірно було здійснено дії щодо скликання першого засідання ДВК 18 травня 2013 року, оскільки склад дільничних комісій був затверджений Алчевською виборчою комісією 17.05.2013 року, що в свою чергу зобов'язує провести перше засідання ДВК саме у період з 17 травня 2013 року по 18 травня 2013 року включно, а голова комісії ДВК №01027 ОСОБА_4 мав намір провести його 19 травня 2013 року, про що він сам зазначив під час судового засідання.

22 травня 2013 року Алчевською міською виборчою комісією складено акт, який був підписаний заступником голови Алчевської міської комісії, членом Алчевської міської виборчої комісії та секретарем ДВК №01027 про те, що 19.05.2013 року Алчевською міською виборчою комісією по акту, форма якого встановлена ЦВК, здійснювалася передача на ДВК № 01027 попереднього списку виборців. 22.05.2013 року, в присутності вищевказаних осіб, голова ДВК ОСОБА_4 покреслив акт передачі та намагався його знищити (а.с.35), цей факт підтверджується покресленим актом від 19 травня 2013 року про передачу дільничній виборчій комісії попереднього списку виборців для звичайної виборчої комісії, який міститься в матеріалах справи (а.с.36-37) та в свою чергу не заперечується третьою особою.

Відповідно до ч.1, 2 ст.86 Закону України №2487 скарга до виборчої комісії може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності суб'єктом оскарження. Скарга, що стосується порушення, яке мало місце до дня голосування, може бути подана у строк, установлений частиною першою цієї статті, але не пізніше 22 години дня, що передує дню голосування.

Таким чином голова комісії ДВК №01027 ОСОБА_4 відповідно до зазначених норм мав право звернутися з відповідною скаргою до відповідача щодо виявлення ним невідповідностей, викладених у акті від 19 травня 2013 року про передачу дільничній виборчій комісії попереднього списку виборців для звичайної виборчої комісії.

Як не заперечувала третя особа, ним дійсно було внесено запис про кількість переданих аркушів та помилково зазначено кількість виборців - 38. Також ним було закреслено в графі «Голова (заступник голови, секретар) дільничної виборчої комісії» та прізвище в графі «Члени дільничної виборчої комісії». Таке виправлення не передбачене нормами Закону України №2487 та Порядком ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдуму, затвердженої постановою ЦВК від 15 вересня 2010 року за №350. Третя особа не скористався наданим ст. 86 Закону України №2487 правом оскаржити дії відповідача в частині не повного, не точного складання акту передачі, а самовільно вніс дані до акту передачі.

Враховуючи, що зазначений акт складається у двох примірниках, один з яких зберігається в територіальній виборчій комісії, а другий у дільничний виборчій комісії, суд вважає, що внесення третьою особою виправлень в примірник дільничної виборчої комісії, фактично приводить до втрати доказу передачі та отримання дільничною виборчою комісією попереднього списку виборців для звичайної виборчої дільниці.

Як було зазначено, 24 травня 2013 року було проведено засідання Алчевської міської виборчої комісії, що оформлено протоколом №12 засідання Алчевської міської виборчої комісії Луганської області, на якому, одним з пунктів порядку денного, було розглянуто подання членів ДВК №01027 щодо заміни голови комісії ОСОБА_4 Було встановлено, що головою дільничної комісії №01027 ОСОБА_4 грубо порушене законодавство про місце вибори, що в кінцевому результаті негативно вплинуло б на весь виборчий процес, у зв'язку з чим прийнято рішення про дострокове припинення повноважень голови ДВК №01027 ОСОБА_4 з моменту винесення рішення Алчевської міської виборчої комісії.

24.05.2013 року Алчевською міською виборчою комісією винесено постанову № 61 про дострокове припинення повноважень голови ДВК № 01027 ОСОБА_4, яке було підписано головою та секретарем Алчевської міської виборчої комісії.

Як вбачається із змісту зазначеної постанови, підставою для дострокового припинення повноважень голови ДВК №01027 ОСОБА_4 буле грубе порушенням ним законодавства України про місцеві вибори, що встановлено рішенням суду або рішенням виборчої комісії, яка утворила відповідну комісію (сформувала її склад).

В судовому засіданні позивач пояснив, що діюче виборче законодавство не передбачає і не дає повноважень ДВК робити висновки, що до грубих (чи не грубих) порушень закону головою ДВК.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Законом не дано визначення поняттю «грубе порушення законодавства України про вибори» та не встановлено чіткі критерії грубого порушення законодавства про вибори, однак закріплено право виборчої комісії приймати відповідне рішення про дострокове припинення повноважень члена виборчої комісії при виникненні обставин, передбачених ЗУ «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів».

Однак, грубим порушенням виборчого законодавства, слід вважати відверте, умисне вчинення членом комісії дій, які межують або становлять собою склад адміністративного чи кримінального правопорушення. При цьому ознакою грубого порушення є заподіяння останнім істотних для суб'єктів виборчого процесу порушень гарантованих Законом прав, що створюють суттєві перешкоди для участі у виборчому процесі в цілому чи ставлять під сумнів легітимність окремих стадій виборчого процесу.

Отже саме виборчою комісією в кожному окремому випадку встановлюються всі обставини скоєного порушення та більшістю голосів вирішується питання чи є воно грубим порушенням законодавства про вибори чи ні.

В судовому засіданні було встановлено, що третю особу було попереджено про розгляд подання членів ДВК №01027 від 23.05.2013, про що не заперечувала третя особа. Відповідачем було дотримано порядок розгляду подання членів ДВК №01027, подання було розглянуто у присутність довіреної особи позивача. Під час засідання головою Алчевської міської виборчої комісії Луганської області Тертичним Ю.О. з урахуванням вимог ч.6 ст.29 Закону України №2487 запропонував довіреній особі позивача ОСОБА_17 подати іншу кандидатуру до складу ДВК №01027 замість вибулої особи. Також у судовому засіданні було встановлено, що до повноважень територіальної виборчої комісії, яка утворила дільничну виборчу комісії входить прийняття рішення про дострокове припинення повноваження члена комісії з підстав одноразового грубого порушення виборчого законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Суд зазначає, що відповідачем не було порушено право позивача щодо заміни вибулого члену дільничної виборчої комісії №01027 з урахуванням вимог абз. 2 ч.6 ст.29 Закону України №2487. Сама оскаржувана постанова № 61 від 24 травня 2013 року стосується прав третьої особи, яка в свою чергу не скористалася правом на оскарження даної постанови.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність порушення з боку відповідача прав позивача, які підлягають відновленню.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що відповідачем було прийнято постанову №61 від 24 травня 2013 року на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже вимоги позивача про визнання протиправними дій Алчевської міської виборчої комісії не підлягають задоволенню.

Згідно частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу При цьому, згідно до частини другої названої статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні обставин та досліджених письмових доказів, суд приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду Алчевського міського голови ОСОБА_2 до Алчевської міської виборчої комісії Луганської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4 про визнання протиправними дій, скасування постанови Алчевської міської виборчої комісії Луганської області № 61 від 24 травня 2013 року про припинення повноважень голови ДВК № 01027 ОСОБА_4 та зобов'язання вчинити певні дії необхідно відмовити за необґрунтованістю.

Частиною 9 статті 172 КАС України визначено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Оскільки позивачем не сплачений судовий збір на час звернення до суду, а суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, а відтак судовий збір у розмірі 34,41грн. належить стягнути з позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 94, 163-165, 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду Алчевського міського голови ОСОБА_2 до Алчевської міської виборчої комісії Луганської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4 про визнання протиправними дій, скасування постанови Алчевської міської виборчої комісії Луганської області № 61 від 24 травня 2013 року про припинення повноважень голови ДВК № 01027 ОСОБА_4 та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Стягнути з кандидата на посаду Алчевського міського голови ОСОБА_2 в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні 41 коп.).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Луганський окружний адміністративний суд.

Головуючий суддя С.В. Прудник

суддя суддя О.В. Ірметова Д.О. Яковлев