24 травня 2013 р. Справа № 804/7195/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіНіколайчук С.В.
при секретаріБринза О.В.
за участю представників:
від позивача від відповідача Підберезний О.А. (дов. у справі); не з'явився (належно повідомлений);
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Виконавчий комітету Дніпропетровської міської ради до Дніпропетровської міської організації ВО "Свобода" про обмеження права на проведення масового заходу, -
24.05.2013р. Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить прийняти рішення про обмеження Дніпропетровській міській організації ВО «Свобода» та іншим учасникам проведення пікету шляхом заборони в заявленому місці у м.Дніпропетровську, пр.К.Маркса, 75 біля будівлі Дніпропетровської міської ради з 26.05.13р. на 27.05.13р. час проведення з 22-00 до 09-00 години.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що на адресу позивача 22.05.2013р. №13/4594 надійшло повідомлення від відповідача про проведення пікету, який буде відбуватись в місці, яке не відповідає вимогам Положення про проведення масових заходів у м.Дніпропетровську, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №1966 від 10.07.2008 року. Крім того, проведення масового заходу, на думку позивача, буде перешкоджати діяльності органів влади, що розташовані поблизу, може перешкодити вільному проходу і безпеці людей, які опиняться в місці проведення масового заходу, не дасть змоги забезпечити належної охорони громадського порядку.
Ухвалою суду від 24.05.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі №804/7195/13-а та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 24.05.13 року о 17:30 год.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та крім того пояснив, що масовий захід не можливо провести в обраному відповідачем місці у відповідності до рішення позивача №1966.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце засідання суду повідомленний завчасно та належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає за необхідне позовні вимоги задоволити з наступних підстав:
22.05.2013р. на адресу позивача надійшло повідомлення (зареєстроване позивачем за №13/4594) від відповідача про проведення пікету. Заявлене місце проведення: м.Дніпропетровськ, пр.К.Маркса, 75 біля будівлі Дніпропетровської міської ради. Дата та час проведення: з 26.05.13р. на 27.05.13р., з 22-00 до 09-00 години. Заявлена кількість учасників: 300 чоловік. Відповідальний за акцію: ОСОБА_4
В зазначеному повідомленні заявлено мету проведення даного масового заходу: якщо під час виборів кандидатів в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №54 ОСОБА_4 зі сторони дільничних виборчих комісій, міської виборчої комісії відбудуться фальсифікації виборів, то ВО «Свобода» проведе пікетування 26.05.13р. з 22-00 по 09-00 27.05.13р. біля будівлі Дніпропетровської міської ради по пр.К.Маркса, 75.
Позивач заперечує проти проведення такого заходу в заявленому місці, про що повідомив відповідача листом від 23.05.13р. №8/10-1054 про проведення масового заходу, а також заявив даний позов.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Конституції України та ст. 11 Конвенції про основні права основоположні свободи людини, обмеження щодо проведення мирних зібрань можливо лише в інтересах національної та громадської безпеки, з метою запобігання злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей.
Згідно ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
На виконання вказаних норм 10.07.2008 року Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради було прийнято рішення №1966 про затвердження Положення про проведення масових заходів у м.Дніпропетровську (далі - Положення).
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання від 19 квітня 2001 року N 4-рп/2001 (справа N 1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12 вересня 1991 року № 1545-ХІІ "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" залишаються чинними нормативно-правові акти СРСР, які застосовуються у порядку правонаступництва, зокрема Указ Президії Верховної Ради СРСР від 28 липня 1988 року № 9306-Х1 "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР".
Згідно пунктів 1 та 2 Указу № 9306-ХІ про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації робиться заява у виконавчий комітет відповідної місцевої Ради народних депутатів. З заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації можуть звертатись особи, які досягли вісімнадцятирічного віку, - уповноважені трудових колективів підприємств, установ і організацій, органів кооперативних та, інших громадських організацій, органів громадської самодіяльності й окремих груп громадян. Заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подасться в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач направив повідомлення про проведення масового заходу в порядку передбаченому п.5 Положення, однак у строк, що є менший ніж 10 днів до дати проведення пікету (подано 22.05.13р., а час проведення 26-27.05.13р., тобто за 3 дні до часу проведення масового заходу), у зв'язку із чим можливі ускладнення для органів місцевого самоврядування в забезпечені безпеки та належної охорони громадського порядку.
Крім того, пунктом 23 цього ж Положення визначено перелік місць на території м.Дніпропетровськ, які відповідають вимогам забезпечення громадського порядку при проведенні зборів, мітингів, демонстрацій, походів, які проводяться відповідно до ст.39 Конституції України.
Як вже зазначалось вище, листом від 23.05.13р. №8/10-1054 позивач повідомив відповідача про невідповідність місця, зазначеного у повідомленні про проведення пікету, п.23 Положення та вказав, що вказане місце не дозволяє забезпечити відповідну охорону громадського порядку, безпеку дорожнього руху.
Право громадян збиратись мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, закріплене в ст.39 Конституції України, є їх невідчужуваним і непорушним правом, гарантованим Кнституцією.
Частиною 1 статті 182 КАС України визначено, що органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення).
Відповідно до ч.5 ст.182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населенню або правам і свободам інших людей.
Місце проведення масового заходу, таке як пр.Карла Маркса є місцем відпочинку, об'єктом суспільного призначення і проведення масового заходу може перешкоджати користуватись даними об'єктами іншим особам, в результаті чого їх права і свободи може бути порушено.
Також слід врахувати те, що місце проведення масового заходу - пр.Карла Маркса, 75 є однією з центральних вулиць м.Дніпропетровська, знаходиться в центральній частині міста, не пристосоване для проведення масових заходів, оскільки це може привести до виникнення загрози громадському порядку, санітарному благополуччю, перешкодити роботі установ, які знаходяться за вказаним адресом, ускладнити вільний рух транспортних засобів на прилеглих перехрестях і рух пішоходів.
Не виключеним є і той факт, що до участі у акції можуть приєднатись інші громадяни, які розділяють погляди учасників цих зборів, тому в певний період кількість учасників може збільшитись до невизначеної кількості, що також може створити загрозу безпеці громадян та руху транспорту.
Суд, з урахуванням необхідності забезпечення громадського правопорядку, здійснення інших організаційних заходів щодо захисту громадян, не можливості визначення остаточної кількості учасників масового заходу, з метою запобігання правопорушенням та злочинам, з врахуванням занадто короткого повідомлення позивача про пікет, вважає, що позов підлягає задоволенню шляхом обмеження проведення заявленого відповідачем масового заходу в частині місця та часу його проведення.
Керуючись ст.ст.158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради до Дніпропетровської міської організації ВО «Свобода» про обмеження права на проведення масового заходу - задоволити.
Обмежити Дніпропетровській міській організації ВО «Свобода» та іншим учасникам проведення пікету шляхом заборони в заявленому місці у м.Дніпропетровську, пр.К.Маркса, 75 біля будівлі Дніпропетровської міської ради з 26.05.13р. на 27.05.13р. час проведення з 22-00 до 09-00 години.
Відповідно до п.6. ч.1 ст.256 КАС України звернути постанову до негайного виконання.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.ст.186, 254 КАС України.
Постанова надсилається сторонам в порядку вимог ст.167 КАС України.
Суддя С.В. Ніколайчук