Постанова від 23.05.2013 по справі 818/2939/13-а

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2013 р. справа № 818/2939/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Мамонтової К.В.

представника позивача - Хомінич М.І.

представника відповідача - Горох Г.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2939/13-a за позовом Шосткинсього дочірнього агролісогосподарського підприємства "Шосткинський агролісгосп" до Шосткинської об"єднаної державної податкової інспекції Сумської області, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "ТВП "Ліон" про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Шосткинське дочірнє агролісогосподарське підприємство "Шосткинський агролісгосп" (далі по тексту - ШДАП «Шосткинський агролісгосп») звернулося до суду з адміністративним позовом до Шосткинської об"єднаної державної податкової інспекції Сумської області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень: №0000232347/0 від 08.04.2009року, №0000232347/1 від 22.06.2009року, №0000232347/2 від 25.08.2009року, №0000232347/3 від 06.11.2009року. Свої вимоги мотивує тим, що податковий орган дійшов помилкового висновку про нікчемність правочину №27 від 17 січня 2008 року, укладеного позивачем з ТОВ «Ліон» на здійснення вантажних перевезень. На думку позивача у податкового органу взагалі відсутні повноваження щодо визнання угод нікчемними. Крім того, відсутність у перевізника відповідної ліцензії на вантажні перевезення не є підставою визнання правочину нікчемним.

Шосткинська об"єднана державна податкова інспекція Сумської області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що з 5 по 20 лютого 2009 року Шосткинською ДПІ було проведено виїзну планову перевірку ШДАП «Шосткинський агролісгосп" з питань дотримання вимог податкового, валютою та іншого законодавства за період з 01.07.2007р. по 31.12.2008р. За результатами перевірки встановлено, що підприємством ШДАП «Шосткинський агролісгосп" завищено валові витрати на суму 70638грн., податковий кредит на суму 13274 грн. Вказані завищення відбулися за рахунок віднесення до складу валових витрат вартості придбаних транспортних послуг від ТОВ ТВП «Ліон» внаслідок порушень абз.4 п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", оскільки ТОВ ТВП «Ліон» не мало ліцензії на вантажні перевезення. Так як, ТОВ ТВП «Ліон» не мало ліцензії на вантажні перевезення, то і укладена угода між позивачем та цим товариством є нікчемною.

Представник позивача Хомінич М.І. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача Горох Г.Г. позов не визнала, з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що з 5 по 20 лютого 2009 року Шосткинською ДПІ було проведено виїзну планову перевірку ШДАП «Шосткинський агролісгосп" з питань дотримання вимог податкового, валютою та іншого законодавства за період з 01.07.2007р. по 31.12.2008 р., за результатами якої складено акт від 25.03.2009р. (т.1 а.с.14-28).

На підставі акту перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №000232347/0 від 08.04.2009р. (т.1 а.с.8) в якому визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності, за основним платежем - 17660,0грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 7448,0 грн.

Не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач скористався процедурою адміністративного оскарження, передбаченою Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", але на всіх етапах процедури в задоволенні скарг було відмовлено.

За результатами розгляду скарг позивачу надсилались податкові повідомлення - рішення №0000232347/1 від 22.06.09р. (а.с.9), №0000232347/2 від 25.07.2009 р. (а.с.10), №0000232347/3 від 06.11.2009 р. (т.1 а.с. 13).

Як зазначено в акті перевірки, позивачем були завищені валові витрати за рахунок віднесення до складу валових витрат сум, сплачених за придбані транспортні послуги від ТОВ "ТВП "Ліон".

Так, ШДАП "Шосткинський агролісгосп" 01.08.2007 року та 17.01.2008 року були укладені з ТОВ "ТВП "Ліон" договори № 87 та №27 на виконання автоперевезень (т.1 а.с. 29-32).

Згідно умов договорів, "Виконавець" (ТОВ "ТВП "Ліон") зобов'язується виконувати автоперевезення автомобілем "Урал - 4320", а "замовник" (ДП "Шосткинський агролісгосп") зобов'язаний надавати паливно-мастильні матеріали та оплатити вартість послуг з автоперевезення.

Вартість придбаних транспортних послуг від ТОВ "ТВП "Ліон" відносилась до складу валових витрат за звітний період : за 3-й квартал 2007р. - на 7365.0 грн., за 4-й квартал 2007р. на 10106 грн., за 1-й квартал 2008р. на 12324 грн., за 2-й квартал 2008р. на 13416грн., за 3-квартал 2008р. на суму 15584грн., за 4кв.2008р. на суму 11843 грн.

Розрахунки між ДП "Шосткинський агролісгосп" та ТОВ "ТВП "Ліон" за отримані послуги проводились у безготівковій формі, підприємством перераховувались грошових коштів на розрахунковий рахунок ТОВ "Ліон", що підтверджується довідкою підприємства від 06.05.03.2009р.(т.1 а.с. 41) та платіжними дорученнями (т.1 а.с. 130-134).

Одночасно з проведенням планової перевірки дочірнього підприємства "Шосткинський агролісгосп" Шосткинською міжрайонною державною податковою інспекцією проводилась планова виїзна перевірка ТОВ "ТВП "Ліон", за результати якої було складено акт перевірки від 03.03.2009 р. № 220/2300/23047783 (т.1 а.с. 162 - 166).

В ході перевірки встановлено, що на підприємстві працює 1 особа, а саме керівник Іванченко В.В., податок з власників транспортних засобів, ін. самохідних машин та механізмів, збір за забруднення навколишнього природного середовища не сплачуються; ліцензія на надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом у ТОВ "ТВП "Ліон" відсутня.

Крім того, автомобіль УРАЛ 43203 державний номер НОМЕР_3 належить громадянину ОСОБА_4, який є суб'єктом господарювання з 1995 року і має ліцензію від 20.08.2008р. на надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом. Громадянин ОСОБА_4 надав пояснення що продав цей автомобіль за дорученням іншій особі (ОСОБА_5) (т.1 а.с. 150).

19.02.2009 року ОСОБА_4 укладає договір позички з ТОВ "ТВП "Ліон" про передачу у безоплатне користування автомобіля марки УРАЛ 43203, товариству з обмеженою відповідальністю "ТВП "Ліон" в особі директора ОСОБА_3 Цього ж дня громадянином ОСОБА_4 було надано довіреність громадянину ОСОБА_5 представляти його інтереси в усіх без винятку питань, пов'язаних із вчиненням право чинів щодо користування, експлуатації, оренди та продажу вищевказаного автомобіля (т.1 а.с.151-152).

Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" валові витрати виробництва та обігу - це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Згідно пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 вказаного Закону до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.

Підпунктом 5.3.9 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачено, що не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

За приписами ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до ч.1 ст.9 вказаного Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Отже, за змістом наведених правових норм транспортні послуги для віднесення їх вартості до складу валових витрат мають бути фактично здійснені та підтверджені належним чином оформленими первинними документами, що відображають реальність здійснення відповідної господарської операції.

Згідно п.11.1 розділу 11 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363, (далі - Правила) основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля.

При цьому, розділом 1 Правил передбачено, що товарно-транспортною документацією є комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу.

Товарно-транспортна накладна - це єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи. Подорожнім листом є первинний документ про облік вантажних автомобільних перевезень, що всебічно характеризує роботу автомобіля і водія з моменту їх виїзду з автотранспортного підприємства і до повернення на підприємство.

Згідно наданих позивачем товарно-транспортних накладних за 2008 рік лісопродукція дійсно перевозилася автомобілем марки УРАЛ держ. № НОМЕР_2, яким керував водій ОСОБА_6 (т.2 а.с.20-230, т.3 а.с.4-60).

Проте, у вказаних товарно-транспортних накладних за 2008 рік автопідприємством значиться Шосткинський Агролісгосп.

Тобто, ТОВ "ТВП "Ліон", яке нібито надавало послуги з перевезення вантажів позивачу вказаним автомобілем, жодного відношення до автоперевезень вантажів позивачу не має, оскільки таких послуг автомобілем УРАЛ держ. № НОМЕР_2, (водій ОСОБА_6) позивачу не надавало.

Підтвердженням такого висновку суду є і надані позивачем подорожні листи на автомобіль УРАЛ держ. № НОМЕР_2, (водій ОСОБА_6), які також виписані ШДАП «Шосткинський агролісгосп», а не ТОВ "ТВП "Ліон".

Отже, суд приходить до висновку, що за відсутності у ТОВ "ТВП "Ліон" ліцензії на вантажні перевезення, відсутності автомобіля, відсутності водіїв, а також враховуючи, що у товарно-транспортних накладних автопідприємством (перевізником) значиться Шосткинський Агролісгосп (Агролісгосп), а подорожні листи виписані ШДАП «Шосткинський агролісгосп», то ТОВ "ТВП "Ліон" не виконувало і не мало можливості виконувати умови договорів, №87 від 01.08.2007 року та №27 від 17.01.2008 року на виконання автоперевезень.

Таким чином, в судовому засіданні не було доведено реальності надання позивачу послуг - вантажних перевезень, товариством "ТВП "Ліон", а тому витрати на оплату цих послуг віднесені позивачем до складу валових витрат безпідставно.

Крім того, суд зазначає, що податкові повідомлення - рішення №0000232347/1 від 22.06.2009р., №0000232347/2 від 25.07.2009р., № 0000232347/3 від 06.11.2009р. є похідними і формуються на підставі рішень про результати розгляду скарги платника податків, і не є актами нормативного характеру. Правова природа таких повідомлень - рішень визначена, діючим на той час, Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій затвердженого наказом ДПА України від 21.06.01р. №253, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції 06.07.01р. за №5758. Так, пп. 5.3. п.5 зазначеного Порядку встановлено, що з метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобов'язання, зазначеного в раніше надісланому податковому повідомленні (у разі, якщо податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги збільшується або залишаєте змін, а раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається), податковим органом складається та надсилається (вручається) платнику податків податкове повідомлення, де номер первинного податкового повідомлення, при цьому через дріб проставляється скарги, щодо якої воно складене (1 - для першої, 2 - для другої тощо). Крім того податкове повідомлення містить новий граничний термін сплати податкового зобов'язання. Аналогічні дії здійснюються у разі подання платником податків повторної скарги. Отже, похідні повідомлення - рішення формуються на підставі рішень про розгляд скарги платника податків і призначені лише для доведення нових термінів сплати раніше встановленого зобов'язання. За таких обставин неможливо визначити такі повідомлення як акти ненормативного характеру, що породжують права та обов'язки платника.

Також, позивач просить суд визнати податкові повідомлення - рішення нечинними, але такий спосіб захисту (вимога про визнання акту нечинним), як випливає з аналізу ст.ст. 105, 162, 171 КАС України, може стосуватися лише випадків оскарження нормативно - правових актів, проте податкові повідомлення-рішення не є нормативно-правовими актами.

Таким чином, суд вважає за необхідне в задоволенні адміністративного позову Шосткинського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Шосткинський агролісгосп" до Шосткинської об"єднаної державної податкової інспекції Сумської області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень: №0000232347/0 від 08.04.2009року, №0000232347/1 від 22.06.2009року, №0000232347/2 від 25.08.2009року, №0000232347/3 від 06.11.2009року - відмовити.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Шосткинського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Шосткинський агролісгосп" до Шосткинської об"єднаної державної податкової інспекції Сумської області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень: №0000232347/0 від 08.04.2009року, №0000232347/1 від 22.06.2009року, №0000232347/2 від 25.08.2009року, №0000232347/3 від 06.11.2009року - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови виготовлений 27 травня 2013року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О. Бондар