15 травня 2013 року о/об 12 год. 39 хв.Справа № 808/3386/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шаповаловій К.І., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Кам'янсько-Дніпровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області
до Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1
про визнання протиправним та скасування розпорядження,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Кам'янсько-Дніпровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області (надалі - позивач) до Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області (надалі - відповідач, Великобілозірська РДА) про визнання протиправним та скасування розпорядження Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області «Про передачу земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства» №07 від 09.01.2013.
У позовній заяві прокурором зазначено, що Розпорядженням першого заступника голови Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області №07 від 09.01.2013 «Про передачу земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 площею 2,0000 га (угіддя: рілля - 2,0000 га) кадастровий номер 2321180100:10:002:0762 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу, розташованих на території Великобілозерської сільської ради та передано безоплатно у власність зазначену земельну ділянку громадянину ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства. За результатами проведеної перевірки щодо законності розпоряджень у сфері земельних правовідносин, прийнятих Великобілозерською районною державною адміністрацією, прокуратурою встановлено, що розпорядження першого заступника голови Великобілозерської районної державної адміністрації №07 від 09.01.2013 прийнято з порушенням вимог чинного законодавства. З урахуванням змін, які відбулися у земельному законодавстві, з 01.01.2013 земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності уповноважений передавати у власність або у користування для всіх потреб центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи, крім випадків передбачених ч.8 ст.122 Земельного кодексу України (ч.4 ст.122 Земельного кодексу України). Відповідно до положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року №445 центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів є Державне агентство земельних ресурсів України, що входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України. Згідно зі ст.17 Земельного кодексу України, п.2 ст.21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» державна адміністрація розпоряджається землями державної власності в межах, визначених Земельним кодексом України. З огляду на викладене, з 01.01.2013 Великобілозерська районна державна адміністрація Запорізької області не мала повноважень передавати земельну ділянку державної власності сільськогосподарського призначення у власність та приймати відповідне розпорядження. За результатами перевірки, прокуратурою в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» внесено подання до Великобілозерської районної державної адміністрації про усунення порушень вимог Земельного кодексу України, причин цих порушень та умов, що їм сприяли. Оскільки, у поданні не ставилося питання про визнання протиправним розпорядження райдержадміністрації №07 від 09.01.2013, то згідно зі ст.16 ЦК України, ч.3 ст.152 Земельного кодексу України, ст.50 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження підлягає визнанню незаконним у судовому порядку.
Прокурором подано до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження, на задоволенні позову наполягає.
Позивачем подано до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника. Згідно даного клопотання позивач підтримує позов у повному обсязі.
Відповідачем подано до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника. Відповідач не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача повідомлена належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи у судове засідання - не прибула, причину суду не повідомила. Заяв та клопотань не подавала.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Пунктом 1 Розпорядження голови Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області №07 від 09.01.2013 «Про передачу земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства», підписаного першим заступником голови районної державної адміністрації ОСОБА_2, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 площею 2,0000 га (угіддя: рілля - 2,0000 га) кадастровий номер 2321180100:10:002:0762, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель запасу, розташованих на території Великобілозерської сільської ради Великобілозірського району Запорізької області.
Пунктом 2 вказаного Розпорядження №07 від 09.01.2013 передано громадянину ОСОБА_1 безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу, розташовану на території Великобілозерської сільської ради Великобілозірського району Запорізької області 2,0000 га (угіддя: рілля - 2,0000 га) кадастровий номер 2321180100:10:002:0762.
Наступні пункти зазначеного Розпорядження №07 від 09.01.2013 є похідними пунктів 1, 2 цього Розпорядження.
На вказане Розпорядження №07 від 09.01.2013 Кам'янсько-Дніпровським міжрайонним прокурором внесено подання від 22.02.2013 №106-630вих-13.
У відповіді, відповідач, за результатами розгляду подання, повідомив прокурора про те, що райдержадміністрацією проведено нараду з посадовими особами, притягнуто до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_2 (вих.№05-24/0203 від 07.03.2013).
Також, головою райдержадміністрації Бородай Т.Ж. повідомлено прокурора, що Розпорядження №07 від 09.01.2013 «Про передачу земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства» не скасоване та є дійсним по теперішній час (вих.№05-26/0465 від 11.04.2013).
Позов підлягає задоволенню виходячи з нижче зазначеного.
Законом України №5245-VI від 06.09.2012 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» до Земельного кодексу України внесено відповідні зміни. Зокрема, статтю 122 Земельного кодексу викладено у новій редакції.
Відповідно до п.1 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» цей Закон України набрав чинності з 1 січня 2013 року.
Відповідно до ч.3 ст.122 Земельного кодексу України (у редакції після 01.01.2013) районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (ч.4 ст.122 Земельного кодексу України).
Як зазначено у ст.17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно з п.2 ст.21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація: розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Як зазначено у п.1 «Положення про Державне агентство земельних ресурсів України», затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 №445 (в редакції, чинній на день виникнення спірних правовідносин), Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Відповідно до пп.6-1 п.4. «Положення про Державне агентство земельних ресурсів України», затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 №445, Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань: передає відповідно до закону безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб.
Згідно з ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Виходячи з вище наведеного, Розпорядження голови Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області №07 від 09.01.2013 «Про передачу земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства», підписане першим заступником голови Великобілозерської районної державної адміністрації ОСОБА_2, - не ґрунтується на законі.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, акти інших посадових осіб, які призначаються ними, можуть бути оскаржені в судовому порядку відповідно до закону (ст.50 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).
З огляду на викладене вище, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Розпорядження голови Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області №07 від 09.01.2013 «Про передачу земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства», підписаного першим заступником голови Великобілозерської районної державної адміністрації ОСОБА_2
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 15.05.2013.
Суддя О.О. Прасов