Постанова від 13.05.2013 по справі 804/5431/13-а

копія

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2013 р. Справа № 804/5431/13-а

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Парненко В.С.

при секретарі судового засідання Орлові О.В.,

за участю:

представник позивача Кучеренко І.А.

представник відповідача Пугачова І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до відділу освіти П'ятихатської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості в сумі 215436 грн. 50 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділу освіти П'ятихатської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості в сумі 215436 грн. 50 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач своєчасно не здійснює розрахунки з Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, внаслідок чого допустив недоїмку по страховим внескам на суму 215436,50 грн.

Представник Позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник Відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відділ освіти П'ятихатської районної державної адміністрації є платником страхових внесків (страхувальником) на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, та зареєстроване в Вільногірській міжрайонній виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Згідно з актом перевірки від 22 лютого 2007 року Відповідачем в період до 02.06.2006р. (дати набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 25.05.2006р. № 745, згідно з пунктом 3-2 якого «страхові внески на загальнообов 'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням на виплати не нараховуються»), тричі здійснено виплати заборгованості надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки без належного нараховування страхових внесків до Фонду в сумі 8100,12 грн. із загальної суми виплат 215436,50 грн., не відображено страхові внески у відповідних рядках «Звіту про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності» і не перераховано їх до бюджету Фонду.

За неповну сплату страхових внесків стосовно Відділу освіти П'ятихатської районної державної адміністрації Рішенням № 180/26 від 12.03.2007 р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті Ф4-ФСС з ТВП сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Рішення № 180/26) застосовано фінансові (штрафні) санкції на загальну суму 223536,62 грн., в т.ч.: нараховано внесків - 8100,12 грн., штраф - 215436,50 грн.

На виконання Рішення № 180/26 Відповідачем сплачено 22.06.2009 р. суму нарахованих внесків 8100,12 грн., що підтверджується платіжним дорученням, наявним в матеріалах справи.

На даний час сума штрафних санкцій 215436,50 грн. за Рішенням № 180/26, Відповідачем добровільно не сплачена.

Крім того, судом встановлено, що Рішення № 180/26 оскаржувалося Відповідачем в судовому порядку. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.05.2008р. Відповідачу в задоволенні позовних вимог про скасування рішення № 180/26 відмовлено повністю.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.09.2009р. постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.05.2008р. скасована, Рішення №180/26 в частині застосування до Відповідача сум штрафних санкцій у розмірі 215436,50грн. - скасовано.

Не погодившись з винесеним рішенням суду, Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - ДОВ ФСС з ТВП) подало касаційну скаргу на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.09.2009р. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18.08.2011р. постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.09.2009р. залишена без змін.

За результатами перегляду рішення суду касаційної інстанції на підставі п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, Постановою Верховного Суду України від 23.04.2012 р. скасовано ухвалу Вищого адміністративного суду України від 18.08.2011р. та направлено справу на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.02.2013 р. (К/9991/37558/12) залишено в силі Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.05.2008р.

Крім того, ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2009 р. позовні вимоги ДОВ ФСС з ТВП про стягнення заборгованості з Відділу освіти П'ятихатської районної державної адміністрації в частині стягнення штрафних санкцій 215436,50 грн. залишено без розгляду, оскільки особа, що підписала позов - директор Вільногірської МрВД Авдєєнко О.І. не наділена повноваженнями на звернення з позовом про стягнення штрафних санкцій.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до ст. 21 Закону України №2240-ІІІ (в редакції, чинній на час виникнення правовідносин) розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців і застрахованих осіб у відсотках: для роботодавців - до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб; для найманих працівників - до сум оплати праці, які включають основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб; для застрахованих осіб, зазначених у частинах другій і третій статті 6 цього Закону - до сум оподатковуваного доходу (прибутку).

Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється щороку на рівні п'ятнадцяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, та є розрахунковою величиною при обчисленні допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону №2240-ІІІ страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Відповідно до п.5.1 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів ФСС з ТВП № 16 від 26.06.2001р. не сплачені в строк страхові платежі стягуються в доход Фонду зі страхувальника, згідно з Порядком надіслання органам державної податкової служби подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків та інформації про скасування або зміну суми нарахованого податкового зобов'язання за рішенням суду (господарського суду) від інших контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2001р. №1387, та Угоди про інформаційне співробітництво між Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Державною податковою адміністрацією України від 25.04.2003р. Указані платежі можуть стягуватись із страхувальника також у судовому порядку.

Інструкцією про порядок надходження, обліку та витрачання коштів ФСС з ТВП №16 від 26.06.2001р. (яка діяла на час виникнення заборгованості) закріплено, що суми донарахованих платежів, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом №2240-ІІІ, які не перераховані на рахунок Фонду у визначений строк, вважаються недоїмкою.

Пунктом 9.1 вказаної Інструкції передбачено, що спори, які виникають з правовідносин за базовим Законом №2240-ІІІ та цією Інструкцією, вирішуються органами Фонду та в судовому порядку.

Згідно до ч. 7 п. 5.5 Статуту Фонду соціального страхування з тимчасової втрати і працездатності із змінами і доповненнями, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 05.06.2001 № 9 інтереси страховика в судових та інших органах представляє виконавча дирекція обласного відділення Фонду.

Відповідно до абз. 5 ч. 7 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Таким чином в зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених сум страхових внесків у встановлені законодавством терміни, у нього виникла прострочена заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 215436,50 грн.

На підставі п.4 ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем, підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем не сплачена, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до відділу освіти П'ятихатської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості в сумі 215436 грн. 50 коп. - задовольнити.

Стягнути з Відділу освіти П'ятихатської районної державної адміністрації на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності штраф в сумі 215436,50 грн. (двісті п'ятнадцять тисяч чотириста тридцять шість гривень 50 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Повний текст постанови виготовлено 17.05.2013.

Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили 17.05.2013 СуддяВ.С. Парненко В.С. Парненко