01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
11.03.2009 № 30/351
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Шипка В.В.
суддів: Борисенко І.В.
Євсікова О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбізнесвіза"
на рішення Господарського суду м.Києва від 09.12.2008
у справі № 30/351 (суддя Ващенко Т.М.)
за позовом Комунального підприємства "Керуюча дирекція" Шевченківської районної у м. Києві ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбізнесвіза"
про зобов"язання привести нежиле приміщення у відповідність до поповерхового плану будинку
за участю представників:
від позивача Головіна О.І. - дов.№ 7/вих від 09.01.2009
від відповідача не з'явився
Комунальне підприємство «Керуюча дирекція» Шевченківської районної у м. Києві ради (надалі - позивач) звернулось до Господарського суду м. Києва з позовом (з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 24.10.2008) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбізнесвіза» (надалі - відповідач, апелянт) про зобов'язання відповідача привести нежитлове приміщення (в літ. А з № 1 по № 18) загальною площею 714,90 кв.м, яке розташоване на першому на підвальному поверхах п'ятиповерхового будинку № 53 по вул. Щербакова, у відповідність до затвердженої документації на будинок.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 09.12.2008р. у справі № 30/351 позов задоволено повністю; зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбізнесвіза» привести нежитлове приміщення (літ. А з № 1 по № 18), загальною площею 714,90 кв.м., яке розташоване на першому та підвальному поверхах п'ятиповерхового будинку № 53 по вул. Щербакова, у відповідність до затвердженої проектної документації на будинок № 53 по вул. Щербакова; стягнуто з ТОВ «Укрбізнесвіза» на користь КП «Керуюча дирекція» Шевченківської районної у м. Києві ради 85,00 грн. витрат по сплаті державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення суду мотивоване тим, що відповідачем самовільно, без проектно-дозвільної документації та з порушенням норм чинного законодавства України здійснені будівельні роботи в нежилому розміщенні по вул. Щербакові, 53, чим істотно порушуються права мешканців будинку № 53 по вул. Щербакова на безпечні й належні житлові умови, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбізнесвіза», не погоджуючись з вказаним рішенням суду, звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційної скаргою, у відповідності до якої просить скасувати рішення Господарського суду м. Києва від 09.12.2008р. у справі № 30/351 повністю та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом при прийнятті оскаржуваного рішення не враховано всіх обставин справи, зокрема, того, що на даний час роботи в нежилому приміщенні по вул. Щербакова, 53 не проводяться, оскільки відповідачем усі зусилля направлені на отримання необхідної документації, передбаченої чинним законодавством, по реконструкції нежитлового приміщення.
Від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він проти доводів апелянта заперечує та просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду м. Києва - без змін як законне та обгрунтоване.
Представник позивача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував та просив відмовити в її задоволенні.
Апелянт своїм правом на участь у засіданні апеляційної інстанції не скористався.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, перевіривши правильність застосування норм права місцевим господарським судом, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
У відповідності до рішення Київської міської ради № 208/1642 від 27.12.01. (п. 1191 додатку 11) «Про формування комунальної власності територіальних громад районів м. Києва» та рішення Шевченківської районної у м. Києві ради від 18.06.02. № 40 «Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва» будинок № 53 по вул. Щербакова належить до комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва.
Рішенням Шевченківської районної у м. Києві ради від 19.02.07. № 187 «Про вдосконалення системи управління житлово-комунальним господарством Шевченківського району м. Києва» позивачу передано на баланс та закріплено на праві господарського відання будинок № 53 по вул. Щербакова, що також підтверджується актом прийомки-передачі жилих фондів, які передаються КП «Керуюча дирекція» на праві господарського відання від 30.03.2007 (а.с. 46).
Відповідно до п. 2.1 Статуту КП «Керуюча дирекція» Шевченківської районної у м. Києві ради підприємство створене з метою забезпечення професійного управління комунальним житловим фондом, ефективної експлуатації жилих і нежилих приміщень, будинків, споруд, об'єктів благоустрою, іншого майна комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва, забезпечення задоволення потреб споживачів щодо надання їм житлово-комунальних послуг.
Предметом діяльності позивача є:
- здійснення функцій замовника по наданню послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (п. 2.2.2 статуту);
- здійснення функцій замовника послуг з управління будинком (п. 2.2.3 статуту);
- здійснення технічного нагляду за ремонтом, утриманням будинків та прибудинкових територій (п. 2.2.8. статуту).
До обов'язків позивача належить, зокрема, здійснення контролю за утриманням та збереженням комунального майна територіальної громади Шевченківського району м. Києва, що закріплено за позивачем на праві господарського відання (п. 5.2.1 статуту).
Все майно позивача належить до комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва і закріплюється за позивачем на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, позивач володіє, користується та розпоряджається закріпленим за ним майном, без права передачі під заставу та в оренду об'єктів жилого та нежилого фонду (п. 4.2 статуту).
Згідно договору купівлі-продажу нежилого приміщення від 22.06.2007, укладеного між Управлінням з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрбізнесвіза», останнє є власником нежитлового приміщення (в літ. А з № 1 по № 18) загальною площею 714,90 кв.м., яке розташоване на першому та підвальному поверхах п'ятиповерхового будинку № 53 по вул. Щербакові у м.Києві.
У листопаді 2007 при профілактичному огляді будинку № 53 по вул. Щербакова майстром технічної дільниці було зафіксовано самовільні, без належної проектно-дозвільної документації і ордеру на виконання робіт, будівельні роботи по переплануванню вказаного приміщення, які здійснювались відповідачем.
22.11.2007 та 07.12.2007 відділом контролю за благоустроєм Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації складено протоколи про адміністративне правопорушення № 1058-07 (а.с. 26) та № 1092-07 (а.с. 27) щодо порушення відповідачем ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення та п.п. 5.8, 6.3 Правил благоустрою території у м. Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 26.09.02. № 47/207, а саме - проведення по вул. Щербакова, 53 підземних та будівельних робіт без проектно-дозвільної документації.
Як вбачається з матеріалів справи, Комунальним підприємством «ЖЕК «Нивки» вручено відповідачу припис № 128 від 18.01.2008 (а.с. 29), відповідно до якого відповідача зобов'язано терміново відновити порушене електропостачання на 1-4 під'їзди житлового будинку № 53 по вул. Щербакова, що може призвести до замкнення та загорання проводки та поверхових розподільчих щитків та перегорання побутової техніки в квартирах.
Також Комунальним підприємством «ЖЕК «Нивки» було направлено відповідачу припис № 354 від 15.02.2008 (а.с. 30), в якому запропоновано негайно зупинити виконання робіт по демонтажу фундаментних блоків, які є цілісністю несучих конструкцій житлового будинку, та надати проектно-кошторисну документацію.
Вищевказані приписи відповідачем залишено без відповіді та виконання.
З листа Державного науково-дослідного та проектно-вишукувального інституту «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» № 210/03 від 07.03.2008 (а.с.31) щодо результатів попереднього обстеження технічного стану вбудованих і прибудованих приміщень, що знаходяться в стадії реконструкції, в житлових будинках по вул. Щербакова, 53 і вул. Желябова,10-А, вбачається, що обстеженням встановлено, що реконструкція проводиться з втручанням у несучі конструкції будинку, зі зміною його розрахункових схем, що може призвести до аварійної ситуації, та запропоновано призупинити будівельні роботи на об'єктах.
Матеріалами справи також підтверджено, що комісією КП «ЖЕК «Нивки» було проведено обстеження нежитлового приміщення за адресою вул. Щербакова, 53 (власником якого є відповідач) та складено відповідний акт від 25.03.2008 (а.с. 32), яким встановлено, що відповідачем самовільно, без дозвільних документів, зайнято земельну ділянку та проводиться самовільне будівництво прибудови з металевих конструкцій, які закріплені до несучих стін будинку і обтянуто плівкою. Загальна площа прибудови 564 кв. м. Паралельно на першому поверсі та в підвальному приміщенні ведуться роботи по переплануванню внутрішніх та зовнішніх стін з порушенням цілісності перекриття між першим поверхом та підвальним приміщенням, частково демонтовані фундаментні блоки. На пропозицію про надання дозвільних документів на проведення будівельних робіт відповідачем відмовлено.
Актом обстеження від 29.07.2008 (а.с.33) КП «ЖЕК «Нивки» зафіксовано, що відповідач самовільно, без надання дозвільних документів, зайняв земельну ділянку і проводить будівництво прибудови з металевих конструкцій, які закріплені до несучих стін житлового будинку. В прибудові встановлено склопакети та вхідні двері. Загальна площа прибудови 564 кв. м. На першому поверсі та в підвальному приміщенні ведуться будівельні роботи по заміні електропроводки, труб ХВП, ГВП та ЦО. Роботи, які були проведені на початку року, а саме перепланування внутрішніх та зовнішніх стін, порушення цілісності перекриттів між першим поверхом та підвальним приміщенням, демонтаж фундаментних блоків, на даний час не проводяться. Звернення КП «ЖЕК «Нивки» про надання дозвільних документів на проведення будівельних робіт, внесення змін до проекту житлового будинку, відповідачем залишено без відповіді та реагування.
При внесенні змін до по поверхового плану на спірне нежиле приміщення, які здійснюються за фактичним станом, Київським міським БТІ також зафіксовано, що відповідач не надав дозволу на добудову та реконструкцію спірного приміщення.
У плані за поверхами на спірне нежитлове приміщення, що складений Київським міським БТІ станом на 15.05.2008, зафіксовано результати незаконних будівельних робіт по реконструкції спірного приміщення відповідачем.
Судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції підставно та обґрунтовано задоволено позовні вимоги, оскільки відповідачем в порушення норм чинного законодавства, без наявності затвердженої проектно-кошторисної документації та згоди мешканців будинку, виконувались роботи по реконструкції належного йому нежитлового приміщення. При цьому колегія виходить з наступного.
Відповідно до п.2.2.11 договору № 68 від 30.08.2007 (а.с. 23-24) про відшкодування власником (орендарем) витрат по утриманню та обслуговуванню нерухомого майна, укладеного між ТОВ «Укрбізнесвіза» (як власником) та КП «ЖЕК «Нивки» (як виконавцем) власник зобов'язується проводити переобладнання та перепланування приміщення, санітарно-технічного та технічного обладнання тільки після отримання всього пакету проектно-дозвільної документації відповідно до Положення про перепланування квартир, нежитлових приміщень, влаштування балконів, окремої групи входу, затвердженого розпорядженням Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації від 07.12.2001 № 209, Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76, Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 № 572, Правил забудови м. Києва, затверджених рішенням Київської міської ради № 11/2587 від 27.01.2005.
Пунктом 1.2.1 Правил забудови м. Києва, які затверджені рішенням Київської міської ради від 27.01.2005 № 11/2587, визначено, що:
реконструкція - це перебудова існуючих об'єктів і споруд (будов) цивільного або виробничого призначення з метою поліпшення умов проживання, експлуатації, надання послуг, збільшення виробництва продукції та підвищення її якості та ін., пов'язана зі зміною геометричних розмірів, функціонального призначення, заміною окремих конструкцій та їх елементів, зміною основних техніко-економічних показників;
перепланування (переобладнання) нежилих приміщень - це ремонтно-будівельні роботи, що провадяться за відповідними проектами із зміною фізичних параметрів цих приміщень, знесенням або перенесенням внутрішніх легких некапітальних перегородок, улаштуванням нових елементів і деталей, прорізів без втручання у зовнішні стіни, міжповерхові перекриття та інші несучі конструкції житлового будинку з метою поліпшення благоустрою приміщення, його експлуатаційних теплотехнічних та інших показників без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у цьому будинку;
дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт, який надається управлінням державного архітектурно-будівельного контролю.
Розділом 10 Правил забудови м. Києва встановлено, що дозвіл на проектування та реконструкцію окремих частин будівлі, споруди (у разі змінні функцій житлового приміщення на нежитлові, виробничі або навпаки, зміни техніко - економічних показників), в т. ч. на реконструкцію горищ з влаштуванням мансард, технічного поверх), реконструкцію цокольного, першого поверхів, підвалів, і влаштування окремих власних входів з вулиці до нежилих приміщень, надається розпорядженням Київської міської державної адміністрації тільки після інформування власника існуючої будівлі, отримання його згоди на проведення таких робіт та оформлення відповідного протоколу.
Проектна документація на реконструкцію розробляється на підставі відповідного розпорядження Київської міської державної адміністрації про надання дозволу на проектування, реконструкцію, АПЗ, затвердженого та виданого Головкиївархітектурою, інших вихідних даних, наданих відповідно до вимог розділу З цих Правил.
До складу вихідних даних та висновків включаються також документи, що підтверджують згоду на передбачувану реконструкцію мешканців та власників квартир, інших нежилих приміщень будинку, законні інтереси яких мають бути враховані під час реконструкції вказаного буднику.
АПЗ на проектування реконструкції вищезазначених об'єктів готується, видається та затверджується Головкиївархітектурою.
Пунктом 1.4.1 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій (затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005) передбачено, що переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після отримання дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається. Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання (сіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається (п. 1.4.4 Правил).
Пунктом 1.4.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій встановлено, якщо власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до переднього стану.
Дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівлі, споруди, технічного переоснащення підприємства надається управлінням державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до вимог Положення про надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Держбуду України від 05.12.00 № 273 (п. 8.1.1 Правил забудови м. Києва).
Вищезазначене Положення встановлює порядок та умови надання дозволу на виконання будівельних робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації та капітального ремонту об'єктів. Положення обов'язкове для застосування усіма суб'єктами будівництва незалежно від форм власності, відомчої належності та джерел фінансування.
Пунктом 1.1 Положення про надання дозволу на виконання будівельних робіт встановлено, що дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будинків, споруд та інших об'єктів, розширення і технічного переоснащення є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) та генерального підрядника на виконання будівельних робіт, у відповідності до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж та споруд та надає право відповідним службам на видачу ордера на проведення земляних робіт. Виконання будівельних робіт без вищезазначеного дозволу забороняється.
Відповідно до п. 5.1 цього Положення виконання будівельних робіт на об'єктах без одержання дозволу або його завчасної перереєстрації, а також виконання не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним і тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.
Пунктом 5 Правил благоустрою території у м. Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 26.09.02. № 47/207, встановлено, що відповідальні посадові особи підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, а також громадяни зобов'язані: змінювати зовнішній вигляд фасадів будівель та споруд тільки на підставі затверджених у встановленому порядку проектів та за умови одержання ордера на виконання цих робіт у Головному управлінні контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном міста Києва (п. 5.5); проводити підземні та будівельні роботи, насипання, намивання ґрунту, піску, встановлення огорож, механізмів та обладнання, тимчасових споруд, побутових вагончиків, складування конструкцій і матеріалів, суворо дотримуючись вимог проекту організації будівництва і тільки на підставі ордера Головного управління контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном міста Києва (п. 5.8).
Відповідно до Правил благоустрою території у м. Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 26.09.02 № 47/207, відповідальним посадовим особам підприємств, установ, організацій, а також громадянам забороняється: проводити земляні, будівельні, монтажні та інші роботи без ордера Головного управління контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном міста Києва на їх виконання або з порушенням вимог проекту організації робіт, будівництва (п. 6.3).
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що лише при наявності зазначених вище дозвільних документів відповідач мав право розпочинати будівельні роботи в спірному нежитловому приміщення (в літ. А з № 1 по № 18) загальною площею 714,90 кв. м, яке розташоване на першому та підвальному поверхах п'ятиповерхового будинку № 53 по вул. Щербакова, 53.
За таких обставин судова колегія погоджується з висновком місцевого суду про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності здійснення будівельних робіт в спірному нежитловому приміщенні по вул. Щербакова, 53, відповідачем суду не надано.
Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, судовою колегією до уваги не приймаються, оскільки не спростовують вищевикладених висновків суду. Навпаки, апелянт у скарзі підтверджує, що на даний час усі зусилля відповідача направлені на отримання необхідної документації, передбаченої чинним законодавством, для реконструкції нежитлового приміщення.
Враховуючи усе вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Господарського суду м. Києва від 09.12.2008 у справі № 30/351 відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи, підстав для його скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст.ст. 99, 101, п.1 ст.103, ст.105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбізнесвіза» залишити без задоволення, а рішення Господарського суду м. Києва від 09.12.2008 по справі № 30/351 за позовом Комунального підприємства «Керуюча дирекція» Шевченківської районної у м. Києві ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбізнесвіза» - без змін.
2. Матеріали справи № 30/351 повернути до Господарського суду м. Києва.
Головуючий суддя Шипко В.В.
Судді Борисенко І.В.
Євсіков О.О.