24 лютого 2009 р.
№ 45/208б
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого
Панової І.Ю.,
суддів
Заріцької А.О.,
Продаєвич Л.В.
розглянувши касаційну скаргу
державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва
на постанову
господарського суду Донецької області від
4 листопада 2008 року
у справі
господарського суду
№ 45/208б
Донецької області
за заявою
дочірнього підприємства "Паритет-АС"
про
ліквідатор
банкрутство
Голуб Є.М.
за участю представників : дочірнього підприємства "Паритет-АС" Бобриньова В.В., державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва Перепелюка О.В.,
Постановою господарського суду Донецької області від 4 листопада 2008 року (суддя Плотніцький Б.Д.) дочірнє підприємство "Паритет-АС" (далі -ДП "Паритет-АС") визнано банкрутом згідно з приписами ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі -Закон).
Державна податкова інспекція у Подільському районі м. Києва звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, провадження у справі припинити.
В обґрунтування касаційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, зокрема: ст.ст. 1, 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 105, 110, 111 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України), ст. 60 Господарського кодексу України (далі -ГК України).
Відповідно до розпорядження заступника Голови Вищого господарського суду України від 23 лютого 2009 року змінено склад колегії суддів та призначено колегію суддів у складі: судді Панової І.Ю. -головуючого, суддів Заріцької А.О., Продаєвич Л.В.
Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права дійшла висновку про часткове задоволення касаційної скарги з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що власником ДП "Паритет-АС" товариством з обмеженою відповідальністю "Агробудсервіс" 9 вересня 2008 року було прийнято рішення про ліквідацію підприємства та створення ліквідаційної комісії у складі Вітюк В.В. (а. с. 6)
Головою ліквідаційної комісії 16 жовтня 2008 року було подано заяву про порушення справи про банкрутство підприємства на підставі ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ".
Постановою господарського суду Донецької області від 4 листопада 2008 року ДП "Паритет-АС" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Голуб Є.М.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
За приписами ч. 4 ст. 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Після розміщення комісією з припинення юридичної особи в друкованих засобах масової інформації повідомлення про припинення юридичної особи, в порядку ч. 4 ст. 105 ЦК України, цей факт стає загальновідомим.
Згідно з ч. 1 ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (ч. 3 ст. 110 ЦК України).
Частиною 1 ст. 111 ЦК України передбачено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Зі змісту ч. 5 ст. 60 ГК України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
В заяві про порушення справи про банкрутство вказано, що єдиним кредитором боржника є приватне підприємство "НЕОН" із вимогами у розмірі 24 730 грн.
Постанова господарського суду Донецької області від 4 листопада 2008 року у справі № 45/208б мотивована тим, що підприємство немає дебіторської заборгованості, а кредиторська заборгованість, відповідно до даних балансу та аудиторського аналізу фінансово-господарської діяльності, не може бути погашена за рахунок майна ДП "Паритет-АС".
З матеріалів даної справи вбачається, що у заяві про банкрутство ДП "Паритет-АС" відсутні відомості про те, чи повідомлявся орган державної податкової служби про ліквідацію вказаного підприємства у встановленому законом порядку, а також відсутні докази розміщення в друкованих засобах масової інформації повідомлення про припинення даної юридичної особи відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України, складання проміжного ліквідаційного балансу підприємства.
Дослідження вказаних обставин має істотне значення для правильного вирішення справи, проте суд першої інстанції на них уваги не звернув і залишив без належної правової оцінки, тому постанова про визнання боржника банкрутом не може бути визнана як така, що винесена з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням вимог ст.ст. 104, 105, 110, 111 ЦК України, ст. 60 Господарського кодексу України, ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що суд не врахував, що тільки після оцінки вартості наявного майна боржника, в порядку ст. 60 ГК України, публікації комісією з припинення юридичної особи повідомлення в порядку ст. 105 ЦК України для виявлення кредиторів, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства, можливе звернення до господарського суду, після закінчення строку, який передбачений ст. 105 ЦК України, із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка передбачає спрощену процедуру банкрутства.
Постанова суду про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури є за своєю правовою природою судовим рішенням, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
За таких обставин, оскаржувана постанова господарського суду Донецької області підлягає скасуванню, а справа - передачі на розгляд до суду першої інстанції. При розгляді справи суду першої інстанції необхідно врахувати викладене та забезпечити неухильне дотримання норм матеріального та процесуального права.
Доводи касаційної скарги про порушення ліквідатором боржника п.п. 8.1 Порядку обліку платників податків, зборів, обов'язкових платежів, затвердженого наказом державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року № 80, колегією суддів не приймаються до уваги, оскільки відповідно до приписів ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" дії ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть бути оскаржені до господарського суду власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) банкрута; особою, яка відповідає за зобов'язаннями банкрута; кожним кредитором окремо або комітетом кредиторів; особою, яка, посилаючись на свої права власника або іншу підставу, передбачену законом чи договором, оспорює правомірність віднесення майнових активів або коштів до ліквідаційної маси.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119-11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва задовольнити частково.
Постанову господарського суду Донецької області від 4 листопада 2008 року у справі № 45/208б скасувати.
Справу направити на розгляд до господарського суду Донецької області.
Головуючий І. Панова
Судді А. Заріцька
Л. Продаєвич