Ухвала від 23.04.2013 по справі 2а/1570/5274/2011

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2013 р.Справа № 2а/1570/5274/2011

Категорія: 8.2.6 Головуючий в 1 інстанції: Колесниченко О. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

Судді доповідача - Потапчука В.О.

суддів - Коваля М.П.

- Семенюка Г.В.

при секретарі - Алексєєвої Н.М.

за участю представника апелянта Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області Державної податкової служба - Смірнової А.В.

представника Приватного акціонерного товариства «Іллічівський паливний термінал» - Хмель Н.В., Ломиги І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області ДПС на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2012 року по адміністративній справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Іллічівський паливний термінал» до державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИЛА:

Приватне акціонерне товариство "Іллічівський паливний термінал" (надалі -ПАТ "Іллічівський паливний термінал") звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000282301 від 01.07.2011р., та часткового скасування податкового повідомлення-рішення № 0000292301 від 01.07.2011р.

Обгрутовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що спеціалістами державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області ДПС були незаконно прийняти оскаржувані податкові повідомлення-рішення № 0000282301 від 01.07.2011р. та повідомлення-рішення № 0000292301 від 01.07.2011р.. у зв'язку із тим, що з боку позивача відсутні будь-які факти порушення документального оформлення операцій з послуг, які здійснювались відповідно до вимог чинного законодавства.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2012 року позов задоволено повністю. Визнано неправомірним та скасоване податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області ДПС № 0000282301 від 01.07.2011 року. Визнано неправомірним та скасоване податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області ДПС № 0000292301 від 01.07.2011 року частині нарахування 10 660 056 грн.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, у якій зазначено, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та винести нову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, який доповів зміст рішення, яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка рішення, встановлюватися обставини і досліджуватися докази, вислухавши думку учасників процесу, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відхилити з наступних підстав.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що фахівцями ДПІ у м. Іллічівську Одеської області ДПС на підставі направлень від 26.04.2011 року №01-045/390, №01-045/391, №01-045/396. №01-045/389, №01-045/393, №01-045/392, №01-045/397 на підставі п. 82.2 ст.82 II розділу Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ та відповідно до затвердженого плану-графіку проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на 2 квартал 2011 року, проведена планова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності ПАТ «Іллічівський паливний термінал» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р.

Перевірка проводилась з 24.04.2011 року по 09.06.2011 року. Термін проведення перевірки продовжувався з 27.05.2010р. по 12.04.2010р. на підставі наказу ДПІ у м. Іллічівську від 26.03.2010р. №119.

За наслідками зазначеної перевірки був складений Акт № 1376/23-0301/31886323 від 17.06.2011 року.

В ході перевірки встановлено, порушення ПАТ "Іллічівський паливний термінал" п.4.1 ст.4, п.п. 11.3.1 п.11.3 ст.11, п.5.1. пп.5.2.1 п.5.2. пп. 5.3.9 п.5.3, п.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94р. №334/94-ВР в редакції Закону України від 22.05.97р. №283/97-ВР (із змінами та доповненнями), в результаті чого завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у сумі 10 867 009 грн., у тому числі: за 1 квартал 2010 року у сумі 632198 грн., за півріччя 2010 року у сумі 1020888 грн., за 3 квартали 2010 року у сумі 2464311 грн., за 2010 рік у сумі 10 867 009 грн.; п.1.3, п.1.7, п.1.8 ст. 1 пп. 7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97р. № 168/97 - ВР (зі змінами та доповненнями) в результаті чого підприємством занижено податок на додану вартість у сумі 17 352 грн., у тому числі: лютий 2010р. - 117,0 грн., березень 2010р. - 3307.0 грн.. квітень 2010р. - 6423,0 грн., червень 2010р.- 290,0 грн.. вересень 2010р.- 466,0 грн.. жовтень 2010р. - 3110,0 грн.. листопад 2010р. - 3639,0 грн.

На підставі акту перевірки № 1376/23-0301/31886323 від 17.06.2011 року Державною податковою інспекцією у м. Іллічівську Одеської області ДПС було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000282301 від 01.07.2011 року про визначення ПАТ "Іллічівський паливний термінал" суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 17 352,00 гривень та штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4 338.00 гривень, усього - 21 690 грн.00 коп.. та повідомлення-рішення № 0000292301 від 01.07.2011р. про визначення ПАТ "Іллічівський паливний термінал" суми податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 10 867 009 грн.

При вирішенні питання законності прийняття податкового повідомлення - рішення № 0000292301 від 01.07.2011 року суд першої інстанції дійшов до висновку, що ПАТ "Іллічівський паливний термінал" правомірно включило до складу валових витрати, витрати на придбання послуг ТехПД Одеської залізниці, та ТОВ «Юридичний департамент інституту стратегічних проблем економики», ТОВ «Юридична компанія «Класик». ПП «Юридична фірма «Анвальт», Аудиторсько-консалтінгової фірми «ЮгПлюс» за період 01.01.2010 року по 31.12.2010р.

Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.

З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що згідно акту перевірки, Державною податковою інспекцією у м. Іллічівську Одеської області ДПС було встановлено, що ПАТ «Іллічівський паливний термінал» в порушення п.5.3.9 п.5.3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» до складу валових витрат в 2010 році віднесені витрати на придбання послуг Одеського Технічного Центру по обробці документів (далі - Одеський Тех.ПД) у сумі 10 480 286 грн.. та інших послуг отриманих ПАТ "Іллічівський паливний термінал" на загальну суму 165 000 грн. за період 1-4 кварталу 2010 року, не підтверджені документами, які мають юридичну чинність і доказовість. На підставі вищевказаного податковою інспекцією було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000292301 від 01.07.2011р., яким зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 10 867 009 грн.

Так, згідно п. 4.1 ст. 4 України «Про оподаткування прибутку підприємств» валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.

Відповідно до пп. 5.2.1. п. 5.2. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці.

Відповідно до пп. 5.3.9. п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Також з матеріалів справи колегією суддів вбачається, що актом перевірки було встановлено крім цього, що підприємством включались до складу валових витрат витрати на отримання послуг Одеського Технічного Центру по обробці документів (далі - Одеський ТехПД) без наявності документів, які б підтверджували фактичне отримання послуг на загальну суму 10 867 009 грн.

Проаналізувавши надані до матеріалів справи документи, колегія суддів зазначає, що між ПАТ «Іллічівський паливний термінал» та Одеський ТехПД були укладені договори № 5061 від 01.08.2004 року про подачу та забирання вагонів між Одеською залізницею та ПАТ «Іллічівський паливний термінал» при станції Іллічівськ - Паромна. строком дії на п'ять років (т.І. а.с.74-79), та додаткові угоди до Договору №5061 від 28.01.2010 року (т.І, а.с.80), 09.06.2010 року (т.І, а.с.81), 21.06.2010 року (т.І, а.с.82). а також №1/78 про подачу та збирання вагонів, укладений між Одеською залізницею та ПАТ 'Іллічівський паливний термінал" від 01.09.2010 року, також з терміном виконання п'ять років (т.І. а.с.65-73).

Відповідно до умов зазначених договорів, підрядник зобов'язується виконати роботи у відповідності із погодженим із замовником кошторисом, яка є невід'ємною частиною договору, а саме: здійснюється подача, розставлення на місця вивантаження, навантаження і забирання вагонів з під'їзної колії, яка належить Підприємству та примикає стрілкою №8 Передпоромного парку станції Іллічівськ-Поромна і обслуговується локомотивом Залізниці.

На підтвердження факту виконання умов договору сторонами були підписані Відомості плати за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу за період січень, - лютий 2010 року (т. 1. а.с. 95-147).

Факт взаєморозрахунків між ПАТ "Іллічівський паливний термінал" та ТехПД Одеською залізницею згідно вищезазначених договорів документально підтверджується платіжними дорученнями (т.2 а.с. 23-40).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності дій позивача правомірно включило до складу валових витрат, витрати на придбання послуг ТехПД Одеської залізниці, та ТОВ «Юридичний департамент інституту стратегічних проблем економики», ТОВ «Юридична компанія «Класик», ПП «Юридична фірма «Анвальт», Аудиторсько - консалтінгової фірми «ЮгПлюс» за період 01.01.2010 року по 31.12.2010р. на загальну суму 10 660 056, 00 грн.

Стосовно податкового повідомлення-рішення № 0000282301 від 01.07.2011р. про визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 17 352,00 гривень та штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4 338.00 гривень колегія суддів зазначає наступне.

При вирішенні питання законності прийняття податкового повідомлення-рішення № 0000282301 від 01.07.2011 року суд першої інстанції дійшов до висновку, що вказане рішення підлягає скасуванню.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що в Акті перевірки зазначила, що під час перевірки достовірності нарахувань сум податкового кредиту за період 01.01.2010р. по31.12.2010р. ПАТ "Іллічівський паливний термінал" завищило податковий кредит на загальну суму 17 352 грн., чим порушило п.1.3. 1.8 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість».

Підставою для такого висновку інспекцією стало опрацювання відхилень, встановлених «Системою автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» між сумами податкових зобов'язань та/або податкового кредиту з податку на додану вартість ПАТ "Іллічівський паливний термінал" та його контрагентів.

Так згідно Акту перевірки, у лютому 2010р. ПАТ "Іллічівський паливний термінал" було віднесено до податкового кредиту ПДВ за операціями з Державною інспекцією з енергозбереження , стан 3 - прийнято рішення про припинення суму 117,0 грн. Суму ПДВ у розмірі 117,0 грн. в декларації з податку на додану вартість за лютий 2010р. Державною інспекцією з енергозбереження не було відображено.

В ході засідання суду першої інстанції не заперечувалося, що на час укладення вищезазначених договорів (за яким податкова інспекція не визнала обґрунтованим віднесення позивачем до податкового кредиту сум ПДВ) контрагенти позивача були включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також мали свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ.

Згідно з п. 1.3 ст.1 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) платник податку - особа , яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.

Згідно п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. №168/97-ВР. із змінами та доповненнями, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуги але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до пп. 7.2.3 п.7.2. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість» визначено, що податкова накладна складається в момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, а копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.

Виписка податкової накладної та її включення до реєстру повинні відбуватися одночасно. Податкова накладна, виписана та не включена до реєстру на дату її виписки, не може вважатися оформленою відповідно до «Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових неладних», затвердженого Наказом ДПА України 30.06.2005 р. за № 244, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції 18.07.2005 р за № 770/11050.

Відповідно до підпункту 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону N 168/97-ВР не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті робіт (послуг) - актом прийняття робіт (послуг) чи банківським документом, який засвідчує перерахування коштів в оплату вартості таких робіт (послуг). У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.

Згідно п.п. 7.2.6. п. 7.2 ст. 7 Закону № 168/97-ВР податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Як виняток з цього правила, підставою для нарахування податкового кредиту при поставці товарів (послуг) за готівку чи з розрахунками картками платіжних систем, банківськими або персональними чеками у межах граничної суми, встановленої Національним банком України для готівкових розрахунків, є належним чином оформлений товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий документ, що підтверджує прийняття платежу постачальником від отримувача таких товарів (послуг), з визначенням загальної суми такого платежу, суми податку та податкового номера постачальника.

У відповідності до п.п. 7.2.1 п.7.2. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість» платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, що має містити зазначені окремими рядками: а) порядковий номер податкової накладної; б) дату виписування податкової накладної; в) повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); д) місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; є) опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм); є) повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах отримувача; ж) ціну поставки без врахування податку; з) ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні; и) загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

Підпунктом 7.2.4 статті 7 даного Закону право на нарахування податку та складання податкових накладних надано виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону.

Відсутність документального підтвердження сплати податку на додану вартість контрагентом позивача не впливає на право позивача (покупця) на віднесення до складу податкового кредиту сплаченого податку на додану вартість при придбанні товару та заявлення до бюджетного відшкодування від'ємного значення з податку на додану вартість, оскільки Закон України "Про податок на додану вартість" не ставив таке право платника податку на додану вартість в залежність від отримання документального підтвердження щодо належного виконання контрагентами своїх податкових зобов'язань та сплати ними сум податків до державного бюджету.

Колегією суддів з матеріалів справи та пояснення сторін не вбачається жодного порушення вимог наведених норм законодавства, яке б позбавляло позивача права на формування податкового кредиту та права на заявлення до відшкодування від'ємного значення з податку на додану вартість.

Також колегією суддів не вбачає фактів порушення норм діючого законодавства, які б позбавляли позивача права на формування податкового кредиту та права на заявлення до відшкодування від'ємного значення з податку на додану вартість.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2012 року суд дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 200,206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області ДПС - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2012 року по адміністративній справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Іллічівський паливний термінал» до державної податкової інспекції у м. Іллічівську Одеської області про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Повний текст ухвали виготовлено 26 квітня 2013 року

Суддя-доповідач: Потапчук В.О.

Судді: Коваль М.П.

Семенюк Г.В.