Рішення від 13.05.2013 по справі 462/1039/13-ц

Справа № 462/1039/13-ц

РІШЕННЯ

Іменем України

13 травня 2013 року

Залізничний районний суд м. Львова в складі:

головуючої-судді ОСОБА_1

при секретарі Дятловій І.М.

за участю представника позивача ОСОБА_2

відповідачки ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові цивільну справу за позовом ПАТ Комерційний банк “Приватбанк” до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості з відповідача в розмірі 96875,91 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що 30.09.2005 року між позивачем та відповідачем укладено договір № DNH4KS71410007, відповідно до якого відповідач ОСОБА_3 отримала кредит у розмірі 7275,06 грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 25.08 %на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення 30.09.2008 року. Однак відповідач зобов'язання за вказаним договором належним чином не виконала, що призвело до утворення заборгованості, яка станом на 14.01.2013 року становить 96875,91 грн., тому просить позов задоволити, стягнути з відповідача на його користь заборгованість у розмірі 96875,91 грн., а також судові витрати по справі.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити його в повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні позов заперечила та дала пояснення аналогічні викладеним в запереченні на позов.

Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив та додатково пояснив, що відповідач уклала кредитний договір під впливом обману ОСОБА_5, про що подала відповідну заяву в правоохоронні органи. Просив відмовити в позові у зв'язку із пропуском строків позовної давності.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та її представника, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до переконання, що позовні вимоги , належить частково задоволити з наступних підстав.

Ст. 11 ч. 2 ЦК України передбачає, що підставами виникнення цивільних прав і обов'язків є у тому числі договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Судом встановлено, що згідно договору № DNH4KS71410007 від 30.09.2005 року ОСОБА_3 отримала кредит у розмірі 7275,06 грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 25.08 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення 30.09.2008 року.

Відповідач підтвердила свою згоду на те, що підписана заява разом з Умовами надання кредиту фізичним особам („Розстрочка”) (Стандарт) складає між нею та Банком Договір, про що свідчить підпис відповідача у заяві, яка міститься в матеріалах справи.

Відповідно до умов договору погашення заборгованості здійснюється в наступному порядку: щомісяця в період сплати, за який приймається період з „21” по „28” число, Позичальник повинен надавати Банку грошові кошти (щомісячний платіж) у сумі 290,91 грн. для погашення заборгованості за Кредитом, яка складається із заборгованості за кредитом, відсотками, комісією, а також інші витрати згідно Умов. Згідно п. 5.3. Умов надання споживчого кредиту фізичним особам („Розстрочка”) (Стандарт) при порушенні Позичальником строків платежів по будь-якому з грошових зобов'язань, передбачених Договором більш ніж на 30 днів, Позичальник зобов?язаний сплатити Банку штраф у розмірі 500 грн.+ 5 % від суми заборгованості.

Відповідач належним чином зобов'язання за даним договором не виконала, що призвело до того, що станом на 14.01.2013 року відповідач має перед банком заборгованість в сумі, що становить 96875,91 грн.

Розрахунком заборгованості по договору № DNH4KS71410007 від 30.09.2005 року станом на 14.01.2013 року встановлено, що загальна сума заборгованості відповідача становить 96875,91 грн. та складається із:

- заборгованість за кредитом -7075,40 грн.;

- заборгованість за відсотками 31539,39 грн.;

- погашена пеня - 1021,37 грн;

- заборгованість з пені - 53171,79 грн.;

- штраф (фіксована частина) 500 грн.;

- штраф (відсоток від суми заборгованості) 4589,33 грн.

Відповідач порушила умови договору, зобов'язання перед банком належним чином не виконала.

Відповідно до ч.1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язань або не виконав його у строк, встановлений договором.

Відповідно до ст. 551 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення

боржником зобов'язання. Розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення. Крім того, згідно п.1 ч. 2 ст. 258 ЦК України позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).

Як вбачається із розрахунку заборгованості за договором, розмір пені за період з 28.03.2012 р. по 14.01.2013 року становить 12902,97 грн.

За таких обставин, суд приходить до переконання, що з відповідача підлягає стягненню пеня в розмірі 12902,97 грн.

Суд не бере до уваги покликання представника відповідача на пропущення позивачем з-річного строку позовної давності, так як п. 5.5. Умов надання споживчого кредиту фізичним особам («Розстрочка») (Стандарт) встановлено, що терміни позовної давності по вимогам про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів за даним Договором встановлюється сторонами тривалістю 5 років.

Згідно п.5.3. Умов надання споживчого кредиту фізичним особам («Розстрочка») (Стандарт) при порушенні Позичальником строків платежів по будь-якому з грошових зобов'язань, передбачених Договором більш ніж на 30 днів, Позичальник зобв?язаний сплатити Банку штраф у розмірі 500 грн.+ 5% від суми заборгованості.

У ст. 61 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме порушення.

Штраф (фіксована частина) і штраф (відсоток від суми заборгованості) відносяться до одного виду юридичної відповідальності.

Отже, договором передбачено подвійну відповідальність позичальника за порушення строків погашення кредиту та сплати відсотків, що суперечить Конституції України.

Відтак, суд приходить до висновку, що з відповідача слід стягнути штраф в розмірі 5 % від суми боргу за виключенням 500 грн.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, а саме з відповідача слід стягнути 7075,40 грн. - заборгованість за кредитом, 31539,39 грн.- заборгованість за відсотками, 12902,97 грн. - заборгованість з пені, 2576 грн. - штраф, а всього 54093,76 грн.

У зв'язку з частковим задоволенням позову з відповідача ОСОБА_3 підлягають стягненню на користь позивача судові витрати по справі відповідно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 61 Конституції України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215, 218, 224, 226, ЦПК України, ст.ст. 11, 526, 551, 625, 612, 625, 629,1049 ЦК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_3 в користь ПАТ Комерційний банк “Приватбанк” 54093 (п'ятдесят чотири тисячі дев'яносто три) грн. 76 коп.

Стягнути з ОСОБА_3 в користь ПАТ Комерційний банк “Приватбанк” 570 (п'ятсот сімдесят) грн. судових витрат.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Львівської області через Залізничний районний суд м. Львова суд шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Суддя /підпис/ ОСОБА_1

З оригіналом згідно

Суддя Постигач О.Б.

Попередній документ
31390193
Наступний документ
31390195
Інформація про рішення:
№ рішення: 31390194
№ справи: 462/1039/13-ц
Дата рішення: 13.05.2013
Дата публікації: 23.01.2014
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Залізничний районний суд м. Львова
Категорія справи: Цивільні справи (до 01.01.2019); Позовне провадження; Спори, що виникають із договорів; Спори, що виникають із договорів позики, кредиту, банківського вкладу