14
Іменем України
20 травня 2013 рокуСправа № 2н-98/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Твердохліба Р.С.,
суддів Захарової О.В., Качуріної Л.С.,
за участю
секретаря судового засідання Андріасяна Е.А.,
та
представників сторін:
позивача - не прибув,
від 1-го відповідача - не прибув,
від 2-го відповідача - не прибув,
від 3-го відповідача - не прибув,
від 4-го відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу заяву Державної судової адміністрації України про перегляд постанови Луганського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року у справі № 2а-1351/10/1270 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати за нововиявленими обставинами, -
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково; визнана незаконною бездіяльність територіального управління Державної судової адміністрації в Луганській області щодо не проведення перерахунку заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року № 865 в редакції станом на 31 грудня 2005 року, та неподання до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу ОСОБА_1 із зазначенням розміру заробітної плати виходячи із 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат, з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, з 09 грудня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас; визнана незаконною бездіяльність Державної судової адміністрації України щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат, з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, з 09 грудня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас; визнана незаконною бездіяльність Міністерства фінансів України, щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат станом на момент проведення виплат, з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, з 09 грудня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас; зобов'язано територіальне управління Державної судової адміністрації в Луганській області провести перерахунок ОСОБА_1 з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, з 09 грудня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, а з 19 серпня 2009 року перерахунок заробітної плати, визначивши її розмір з урахуванням посадового окладу у розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат. Після перерахунку здійснити виплату недоплачених сум з утриманням обов'язкових податків та зборів з одночасним поданням до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу; зобов'язано Міністерство фінансів України профінансувати вказані виплати; зобов'язано Державну судову адміністрацію України виділити територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Луганській області з єдиного рахунку Державного бюджету України № 35213015004024, відкритого у Державному казначействі України МФО 820172, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, кошти для проведення виплати недоплаченої з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, з 09 грудня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, а з 19 серпня 2009 року заробітної плати, обчисленої з урахуванням посадового окладу, виходячи з 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених законом на момент проведених виплат з 19 серпня 2009 року з урахуванням раніше проведених виплат; стягнуто з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1,70 грн. (одна грн. 70 коп.); у задоволенні решти позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю.
17 червня 2011 року Державна судова адміністрація України звернулась до суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Луганського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року у справі № 2а-1351/10/1270 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати за нововиявленими обставинами, посилаючись на те, що постановою Вищого адміністративного суду від 13 квітня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, треті особи - Верховний суд України, Вищий адміністративний суду України, Вищий господарський суд України про визнання незаконними та скасування актів касаційну скаргу Кабінету Міністрів України задоволено, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2009 року скасовано і ухвалено нове рішення, яким відмовлено у задоволенні позову, у зв'язку з чим просив скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник Державної судової адміністрації України у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду заяви був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі (т.2 а.с. 184).
ОСОБА_1 у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надав.
Представник Міністерства фінансів України у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, на адресу суду надіслав заяву про розгляд заяви без його участі, у якій, зокрема, просив задовольнити заяву Державної судової адміністрації України про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Луганського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року у справі № 2а-1351/10/1270 (т.2 а.с. 95-97).
Представники територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, Державного казначейства України у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином, своїх заперечень та заяв про відкладення розгляду заяви до суду не надали.
За таких підстав і відповідно до ч. 2 ст. 252 КАС України суд визнав можливим розглянути заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами за відсутності сторін, що не з'явилися, та на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Згідно п. 4 ст. 245 КАС України, підставою про перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є у тому числі скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути.
Як вже зазначалося судом, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2010 року, задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1; визнана незаконною бездіяльність територіального управління Державної судової адміністрації в Луганській області щодо не проведення перерахунку заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року № 865 в редакції станом на 31 грудня 2005 року, та неподання до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу ОСОБА_1 із зазначенням розміру заробітної плати виходячи із 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат, з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, з 09 грудня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас; визнана незаконною бездіяльність Державної судової адміністрації України щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат, з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, з 09 грудня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас; визнана незаконною бездіяльність Міністерства фінансів України, щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат станом на момент проведення виплат, з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, з 09 грудня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас; зобов'язано територіальне управління Державної судової адміністрації в Луганській області провести перерахунок ОСОБА_1 з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, з 09 грудня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, а з 19 серпня 2009 року перерахунок заробітної плати, визначивши її розмір з урахуванням посадового окладу у розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат. Після перерахунку здійснити виплату недоплачених сум з утриманням обов'язкових податків та зборів з одночасним поданням до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу; зобов'язано Міністерство фінансів України профінансувати вказані виплати; зобов'язано Державну судову адміністрацію України виділити територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Луганській області з єдиного рахунку Державного бюджету України № 35213015004024, відкритого у Державному казначействі України МФО 820172, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, кошти для проведення виплати недоплаченої з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, з 09 грудня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, а з 19 серпня 2009 року заробітної плати, обчисленої з урахуванням посадового окладу, виходячи з 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених законом на момент проведених виплат з 19 серпня 2009 року з урахуванням раніше проведених виплат; стягнуто з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1,70 грн. (одна грн. 70 коп.); у задоволенні решти позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю (т.1 а.с. 91-98).
Під час постановлення рішення, суд першої інстанції виходив з того, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2008 року (справа №2/147), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2009 року (справа № 22-а-26751/08), в адміністративній справі за позовом особи до Кабінету Міністрів України, треті особи - Конституційний суд України, Верховний суд України, Вищий адміністративний суд України, Вищий господарський суд України, про визнання незаконними та скасування актів, визнані незаконними постанова Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року № 1243 «Питання оплати праці вищих посадових осіб України, окремих керівних працівників органів державної влади і органів місцевого самоврядування та суддів» в частині встановлення розміру посадового окладу суддів; пункт 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2005 року № 1310 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року № 865» та пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року № 865 «Про оплату праці та щомісячного грошового утримання суддів».
Проте, постановою Вищого адміністративного суду України від 13 квітня 2011 року по адміністративний справі за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, треті особи - Конституційний суд України, Верховний суд України, Вищий адміністративний суд України, Вищий господарський суд України, про визнання незаконними та скасування пункту 41 постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року № 865 «Про оплату праці суддів» задоволено касаційну скаргу Кабінету Міністрів України та скасовані постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2008 року і ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2009 року, та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
За таких обставин, суд вважає, що є достатньо підстав для часткового скасування постанови Луганського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року у справі № 2а-1351/10/1270 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати за нововиявленими обставинами.
Враховуючи, що встановлення незмінної (розрахункової) величини для обчислення розмірів посадових окладів суддів постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року № 865 не суперечить діючому законодавству, зокрема Закону України «Про оплату праці суддів», що встановлено постановою Вищого адміністративного суду України від 13 квітня 2011 року, у зв'язку з чим жодний із відповідачів при здійсненні своїх владних управлінських функцій не порушив права позивача, суд вважає за необхідним відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 в частині визнання незаконною бездіяльності територіального управління Державної судової адміністрації в Луганській області щодо не проведення перерахунку заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 № 865 в редакції станом на 31 грудня 2005 року, та неподання до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу ОСОБА_1 із зазначенням розміру заробітної плати виходячи із 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат; визнання незаконною бездіяльності Державної судової адміністрації України щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат; визнання незаконною бездіяльності Міністерства фінансів України, щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат станом на момент проведення виплат; зобов'язання територіального управління Державної судової адміністрації в Луганській області провести перерахунок ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року перерахунок заробітної плати, визначивши її розмір з урахуванням посадового окладу у розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат. Після перерахунку здійснити виплату недоплачених сум з утриманням обов'язкових податків та зборів з одночасним поданням до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу; зобов'язання Міністерства фінансів України профінансувати вказані виплати; зобов'язання Державної судової адміністрації України виділити територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Луганській області з єдиного рахунку Державного бюджету України № 35213015004024, відкритого у Державному казначействі України МФО 820172, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, кошти для проведення виплати з 19 серпня 2009 року заробітної плати, обчисленої з урахуванням посадового окладу, виходячи з 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених законом на момент проведених виплат з 19 серпня 2009 року з урахуванням раніше проведених виплат.
Що стосується позовних вимог щодо визнання незаконною бездіяльності відповідачів щодо не проведення перерахунку надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, з 09 грудня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас та зобов'язання провести зазначений перерахунок суд зазначає, що ч.4 ст.44 Закону України «Про статус суддів» було передбачено, що суддям виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: при стажі роботи понад 3 роки-10 відсотків, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VІ змінено порядок нарахування надбавки за вислугу років та встановлено, що вказана надбавка розраховується у тих же відсотках, однак, не від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи, а від посадового окладу з урахуванням доплати з кваліфікаційні класи.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 справа № 1-28/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення п.61 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» яким внесено зміни до ст.44 Закону України «Про статус суддів».
Таким чином, суд прийшов до висновку, про задоволення позовних вимог в частині недоплаченої ОСОБА_1, з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, а з 09 грудня 2008 року - надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас.
Крім того, заявником не наведено жодних нововиявлених обставин, а тому у суду не має підстав для скасування постанови Луганського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року у справі № 2а-1351/10/1270 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати в цій частині.
Що стосується клопотання Державної судової адміністрації України про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає, що воно підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Як вбачається з довідки від 20 травня 2013 року № 738 територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області є неприбутковою організацією та фінансується виключно за рахунок коштів Державного бюджету, на рахунку установи кошти по КЕКВ 2800 для оплати судового збору відсутні (т.2 а.с. 185).
У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає за можливим звільнити Державну судову адміністрацію України від сплати судового збору за подачу до суду заяви про перегляд постанови Луганського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року у справі № 2а-1351/10/1270 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати, за нововиявленими обставинами.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 88, 94, 158-163, 167, 185, 186, 245-24, 249, 252, 253, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Заяву Державної судової адміністрації України про перегляд постанови Луганського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року у справі № 2а-1351/10/1270 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати за нововиявленими обставинами, - задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року у справі № 2а-1351/10/1270 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати, скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання незаконною бездіяльності територіального управління Державної судової адміністрації в Луганській області щодо не проведення перерахунку заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року № 865 в редакції станом на 31 грудня 2005 року, та неподання до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу ОСОБА_1 із зазначенням розміру заробітної плати виходячи із 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат; визнання незаконною бездіяльності Державної судової адміністрації України щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат; визнання незаконною бездіяльності Міністерства фінансів України, щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат станом на момент проведення виплат; зобов'язання територіального управління Державної судової адміністрації в Луганській області провести перерахунок ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року перерахунок заробітної плати, визначивши її розмір з урахуванням посадового окладу у розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат. Після перерахунку здійснити виплату недоплачених сум з утриманням обов'язкових податків та зборів з одночасним поданням до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу; зобов'язання Міністерства фінансів України профінансувати вказані виплати; зобов'язання Державної судової адміністрації України виділити територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Луганській області з єдиного рахунку Державного бюджету України № 35213015004024, відкритого у Державному казначействі України МФО 820172, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, кошти для проведення виплати з 19 серпня 2009 року заробітної плати, обчисленої з урахуванням посадового окладу, виходячи з 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених законом на момент проведених виплат з 19 серпня 2009 року з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України щодо визнання незаконною бездіяльності територіального управління Державної судової адміністрації в Луганській області щодо не проведення перерахунку заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року № 865 в редакції станом на 31 грудня 2005 року, та неподання до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу ОСОБА_1 із зазначенням розміру заробітної плати виходячи із 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат; визнання незаконною бездіяльності Державної судової адміністрації України щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат; визнання незаконною бездіяльності Міністерства фінансів України, щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат станом на момент проведення виплат; зобов'язання територіального управління Державної судової адміністрації в Луганській області провести перерахунок ОСОБА_1 з 19 серпня 2009 року перерахунок заробітної плати, визначивши її розмір з урахуванням посадового окладу у розмірі 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат. Після перерахунку здійснити виплату недоплачених сум з утриманням обов'язкових податків та зборів з одночасним поданням до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу; зобов'язання Міністерства фінансів України профінансувати вказані виплати; зобов'язання Державної судової адміністрації України виділити територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Луганській області з єдиного рахунку Державного бюджету України № 35213015004024, відкритого у Державному казначействі України МФО 820172, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, кошти для проведення виплати з 19 серпня 2009 року заробітної плати, обчисленої з урахуванням посадового окладу, виходячи з 7,5 мінімальних заробітних плат, встановлених законом на момент проведених виплат з 19 серпня 2009 року з урахуванням раніше проведених виплат, відмовити.
В іншій частині постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року у справі № 2а-1351/10/1270 залишити без змін, а заяву - без задоволення.
Звільнити заявника від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Головуючий суддя Р.С. Твердохліб
суддя суддя Л.С. Качуріна О.В. Захарова