ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32
Іменем України
30.11.06 Справа № 12/687пн-ад.
Суддя Палей О.С., розглянувши матеріали справи за позовом
Державної податкової інспекції у м. Первомайську
до Державного підприємства "Первомайськвугілля", м. Первомайськ
про арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунках платника податків
в присутності представників сторін:
від позивача - Золотарьов О.І. - ст.держ.подат.інсп., довіреність № 7025/10-010-829 від 08.11.06.;
від відповідача - Деміденко І.П. - заст.нач.юр.від.
Суть спору: Позивачем заявлено вимогу про винесення рішення про зупинення операцій на рахунках Державного підприємства "Первомайсьвугілля", р/р №№ 3523402200085, 35241026000853, 2600034484684 МФО 804013 УДК в Луганській області, р/р №№ 2600830284684, 2600034484684, 2600035584684, 2600930184684, 2602030284684, 2602230084684, 2604231384684, 2604530984684, 2606530184684 МФО 304308 Філія Луганське центральне відділення ПІБ, р/р 26009012018001 МФО 304944 Філія Луганська дирекція "АТ" "Індекс-банк" строком на 96 годин.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
встановив:
На обґрунтування заявленого подання про арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунках платника податків -ДП "Первомайськвугілля", який є відповідачем за даним позовом, позивачем викладено наступне.
Станом на 18.10.2006 р. ДП «Первомайськвугілля»має податковий борг у сумі 11872734,27 грн.
У зв'язку з несплатою податкового забов'язання, згідно діючого законодавства, ДПІ у м. Первомайську на адресу ДП «Первомайськвугілля»були надіслані перша (№ 1/114 від 22.08.2003 року) та друга (№ 2/179 від 22.09.2003 року) податкові вимоги. До цього часу сума податкового боргу, вказана у податкових вимогах, залишилася не сплаченою.
ДПІ у м. Первомайську була проведена перевірка стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, акти №№45/124/32320594,45/524/323220594 від 29.11.2005 року; працівниками було встановлено наступне: в порушення абз. "а" п.п. 8.6.1. п. 8.6. ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181 від 21.12.2000р. ДП «Первомайськвугілля»не було погоджено з податковим органом операції, що підлягають письмовому узгодженню, у квітні, травні, червні, липні та вересні 2005р відбулося відчуження без згоди податкового органу на загальну суму 3929,80грн, а саме :
1.КП «ЖЕК №1»за отримане вугілля з ДП «Первомайськвугілля»СП ВТУ розрахувалося комунальними послугами на суму 882,39 грн., що підтверджується податковими накладними, додатковою згодою, актом взаєморозрахунків.
2.ДП «УКК та ТМ»ДХК «Первомайськвугілля»за отримане вугілля від ДП «Первомайськвугілля»СП ш. «Гірська» розрахувалося наданими послугами за теплопостачання на суму 3047,41 грн., що підтверджується податковими накладними, рахунками, згодою на проведення взаєморозрахунків по договорам.
Відповідач проти заявлених вимог заперечує, посилаючись на те, що:
- обставини, які покладені у підставу заявленої вимоги, були виявлені в квітні-вересні 2005р., а відтак, для застосування адмінарешту, який є за суттю адміністративно-господарською санкцією, минув передбачений ст.250 ГК України строк;
- за вказані порушення до відповідача вже було застосовано відповідальність;
- позивач просить зупинити операції на рахунках, три з яких вже закриті, а рахунку № 3523402200085 підприємство взагалі не має.
Дослідивши матеріали справи та доводи сторін суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Законом України від 02.06.2005р. № 2631-ІУ пункт 9.3 статті 9 Закону України "Про
порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181 було доповнено підпунктом 9.3.9 згідно з яким арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунку платника податків здійснюється за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про виконавче
провадження" та деяких інших законодавчих активів щодо виконання судових рішень" від 15.03.2006р., № 3541-ІУ, який набув чинності з 14.04.2006р. у пп. 9.3.9 п.9.3 ст.9 Закону № 2181 внесені зміни, відповідно до яких чинна редакція цієї статті -"арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством".
Таким чином на час звернення позивача до суду з цим позовом, взагалі не існує
поняття "адміністративний арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунках" у зв'язку з чим звернення податкового органу з такою вимогою є невірно обраним матеріально-правовим способом захисту порушених прав.
Позивач заявою № 4097/10-010-857 від 15.11.06 уточнив заявлені вимоги та просить винести рішення про арешт коштів на рахунках ДП "Первомайськвугілля" строком на 96 годин.
Слід зазначити, що окремий порядок арешту коштів на рахунку платника податків, про який йдеться в п.п.9.3.9 п.9.3 ст.9 Закону № 2181, законодавством не визначений.
Неврегульованість цього порядку законодавчо не може бути підставою для відмови в позові, а тому, при вирішенні цього питання, суд має виходити з фактичних обставин, що зумовили звернення з таким поданням, встановлених законом перед органами державної податкової служби завдань, та загальних принципів адміністративного судочинства.
Позивач ніяким чином не обґрунтував цілі, на які спрямовано заявлене подання, та не довів неможливість досягнення її вжиттям будь-яких інших заходів в межах покладених на органи державної податкової служби функцій та наявних повноважень.
Слід зауважити, що для застосування такого виду адміністративно-господарської відповідальності у сфері публічно-правових відносин як арешт коштів у системному зв'язку з визначеним пп.9.1.2. п.9.1 ст.9 Закону № 2181 переліком підстав для застосування безпосередньо адміністративного арешту активів, позивачеві слід довести факт відчуження активів, які перебувають у податковій заставі з врахуванням суми податкового боргу, щодо якого її застосовано, тобто з врахуванням Рішення Конституційного суду України від 24.03.2005р. щодо неконституційності положень п.п.8.2.2.п.8.2.ст.8 Закону № 2181.
Суд також вважає, що арешт коштів є виключним видом адміністративно - господарської відповідальності, та будь-яке рішення щодо арешту коштів на рахунку суб'єкта господарювання має відповідати визначеному п.п8 п.3.ст.2 КАС України принципу пропорційності, тобто з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
На підставі вищевикладеного, та враховуючи, що за ті ж самі порушення, які зумовили звернення позивача з цим поданням до суду, вже застосовано відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій в сумі 3929,80 грн. згідно податкового повідомлення-рішення форми "З" № 00000524/0 від 19.12.2005р., суд у задоволенні подання, яке за суттю є позовом, відмовляє.
В судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини постанови.
Керуючись ст.ст.160, 163, 186, 254 КАС України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо такої заяви не буде подано.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови підписано 05.12.06.
Суддя О.С.Палей