Справа № 817/320/13-а
13 травня 2013 року 11год. 30хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "НДБ Експорт"
до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби
про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
Товариство з обмеженою відповідальністю "НДБ Експорт" звернулося до суду з позовом до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних санкцій.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 15.10.2008 року в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "НДБ Експорт" щодо визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.05.2008 року №0000422340 та стягнення з відповідача на користь позивача витрати на правову допомогу в сумі 10 000 грн. відмовлено повністю.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.11.2009 року апеляційну скаргу ТОВ "НДБ Експерт" залишено без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 15.10.2008 року у справі №2а-3129/08 залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 12.12.2012 року касаційну скаргу ТОВ "НДБ Експерт" задоволено, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 15.10.2008 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.11.2009 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
12.04.2013 року представник позивача подав клопотання про уточнення позовних вимог у відповідності до якого фактично просив суд визнати протиправним та скасувати рішення №0000422340 від 21.05.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій на суму 23612,08 грн.
У зв'язку з реорганізацією відповідача - Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції, у відповідності до ст. 55 КАС України, суд допускає заміну останньої її правонаступником - Сарненською міжрайонною державною податковою інспекцією Рівненської області Державної податкової служби.
До початку судового розгляду справи представниками сторін подано до суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
За таких обставин, розгляд справи слід здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов зо висновку, що позов належить задовольнити повністю, виходячи з наступного.
12.05.2008 року Сарненською МДПІ Рівненської області була проведена планова виїзна перевірка дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ "НДБ Експорт" за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року, за результатами якої складений акт №133/23/33723745.
21.05.2008 року на підставі вказаного акта перевірки відповідачем прийняте рішення №0000422340, яким згідно з абзацами 3, 5 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" застосовано до ТОВ "НДБ Експорт" штрафні (фінансові) санкції у сумі 53666,40 грн.
Згідно з положень абзаців 2, 4 пункту 2.11 статті 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.
Відповідно до пункту 2.12 статті 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), фізичні особи - довірені особи підприємств (юридичних осіб), які відповідно до законодавства України одержали готівку з карткового рахунку із застосуванням корпоративної платіжної картки або особистої платіжної картки, використовують її за призначенням без оприбуткування в касі. Зазначені довірені особи подають до бухгалтерії підприємства звіт про використання коштів разом із підтвердними документами в установлені строки і порядку, що визначені для підзвітних осіб законодавством України, а також документи про одержання готівки з карткового рахунку (чек банкомата, копія видаткового ордера, довідки за встановленими формами, сліп, квитанція торговельного термінала тощо) разом з невитраченим залишком готівки.
З матеріалів справи вбачається, що проведеною відповідачем 12.05.2008 року плановою документальною перевіркою дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ "НДБ Експорт" за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року встановлено порушення останнім: пп. 2.12 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в частині не оприбуткування до каси невитраченого залишку готівки отриманого з карткового рахунку в сумі 6979,6 грн.; абзацу 4 пп.2.11 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в частині отримання готівкових коштів без попереднього звітування за раніше отримані суми в сумі 67287,38 грн.; абзацу 2 пп.2.11 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в частині перевищення строків використання виданої під звіт готівки в сумі 7786,2 грн. (а.с.15), а саме:
14.03.2007р. відповідно до видаткового ордеру № 17 працівнику підприємства ОСОБА_1 видано готівку з каси в сумі 807,20 грн. Авансовий звіт поданий працівником 14.03.07 року (а.с.21). Разом з тим перевіркою встановлено відсутність при звітові документів, які підтверджують здійснення вказаним працівником витрат (до звіту додано ксерокопію прибуткового касового ордеру ДП "Володимирецький лісгосп" № 000049 від 14.03.2007р. при цьому сам ордер додано до авансового звіту працівника вказаного підприємства ОСОБА_2 на підтвердження його витрат вказаного числа). Готівкові кошти працівником ОСОБА_1 до каси не поверталися, жодних інших документів на момент перевірки до авансового звіту ОСОБА_1 не додано (а.с.16).
Враховуючи викладене вище, ТОВ "НДБ Експорт" своїми діями допустило порушення вимоги абз. 2 пп.2.11 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" в частині відсутності підтвердженого згідно законодавства авансового звіту;
15.03.2007р. працівником підприємства ОСОБА_2 отримано з карткового рахунку кошти в сумі 10000 грн. 16.03.2007 р. вказаним працівником подано авансовий звіт, в якому зазначено, що витрачено кошти в сумі 10 000 грн. Разом з тим до авансового звіту додано підтверджені документи лише на 7232,40 грн. (прибутковий касовий ордер № 65 від 15.03.2007р. ТзОВ фірма „Нострадамус"). При цьому готівка в сумі 2767,60 грн. до каси підприємства оприбуткована не була, чим було порушено вимоги пп. 2.12 п. 2 Положення в частині здавання до каси підприємства невитраченого залишку готівки отриманого з карткового рахунку, та абз. 2 пп.2.11 п. 2 в частині двохденного терміну щодо звітування за отримані під звіт готівкові кошти (а.с.17).
В наступних періодах працівником ТОВ "НДБ Експорт" ОСОБА_3 з карткового рахунку було отримано кошти в сумі 39784,38 грн. про витрачання яких подані належним чином оформлені авансові звіти. Разом з тим на момент отримання даних коштів вказаним працівником так і не було подано авансовий звіт з належно оформленими документами про витрачання коштів у сумі 2767,60 грн., які були отримані ним з карткового рахунку 15.03.2007р. Враховуючи вищевикладене, кошти в сумі 39784,38 грн. видані ОСОБА_2 з порушенням вимог абзацу 4 пп.2.11 п. 2 Положення;
05.09.2007р., 06.09.2007р. та 11.09.07р. директором ТОВ "НДБ Експорт" (ОСОБА_4) отримано з карткового рахунку кошти в сумі 4212 грн. (тричі по 1404грн.) разом з тим при перевірці первинних касових документів встановлено, що авансові звіти про витрачання вказаних коштів ОСОБА_4 відсутні. На вказані суми оформлено авансові звіти від працівника підприємства ОСОБА_1 На момент перевірки були відсутні документи, що свідчать про здачу таких коштів ОСОБА_4 до каси підприємства.
Вказаними діями було порушено вимоги пп.2.12 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" в частині не оприбуткування до каси невитраченого залишку готівки отриманого з карткового рахунку в сумі 4212 грн., абз. 2 пп.2.11 п. 2 Положення в частині перевищення терміну звітування за отриману під звіт готівку по коштах в сумі 4212 грн., абз. 4 пп.2.11 п. 2 Положення в частині отримання готівкових коштів без попереднього звітування за раніше отримані суми, а саме 06.09.2007р. та 11.09.2007р. кошти в сумі 2808 грн. отримані без звітування за кошти в сумі 1404 грн. отримані 05.09.2007р.
В наступних періодах директором ТОВ "НДБ Експорт" ОСОБА_4 з карткового рахунку було отримано кошти в сумі 24695 грн. про витрачання яких подані належним чином оформлені авансові звіти. Разом з тим, на момент отримання даних коштів ОСОБА_4 так і не було подано авансовий звіт з належно оформленими документами про витрачання коштів у сумі 4212 грн., які були отримані ним з карткового рахунку у вересні 2007р. Враховуючи вищевикладене, кошти в сумі 24695 грн. видані ОСОБА_4 з порушенням вимог абзацу 4 пп.2.11 п. 2 Положення.
Твердження ж товариства щодо правильності відображення витрат готівки в сумі 4212 грн. на закупівлю ТОВ "НДБ Експорт" цементу у вересні 2007р. ґрунтуються на документах, які не були представлені для перевірки, що чітко зазначено в Акті (а.с.17).
Як вже зазначалося вище по тексту 21.05.2008 року відповідачем прийняте рішення №0000422340, яким за вищевказані порушення застосовано до ТОВ "НДБ Експорт" штрафні (фінансові) санкції у сумі 53666,40 грн.
Відповідно до п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України; Указом Президента від 12.06.1995, № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:
за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми;
за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.
Як вбачається з матеріалів справи, документи на які позивач посилається у позові на момент проведення перевірки представлені не були, оскільки всі документи, які стосуються порушень викладених в акті перевірки, описані в розділі 3.3.1 "Порядок ведення касових операцій в Україні" акту перевірки № 133/23/33723745 від 12.05.2008р. (а. с. 16-18).
Разом з тим, як вбачається з підпункту 3.3.1 пункту 3.3 акту перевірки, факти виявлених податковим органом порушень позивачем вимог пунктів 2.11, 2.12 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, мали місце 14 березня 2007 року, 15 березня 2007 року, 05 вересня 2007 року, 06 вересня 2007 року та 11 вересня 2007 року, тоді як перевірка, на підставі висновків якої було прийняте оспорюване рішення, була проведена у період з 07 по 25 квітня 2008 року, результати якої оформлені 12 травня 2008 року.
Відповідальність за порушення вказаних вище вимог законодавства визначена абзацами 3, 5 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Так, за своєю суттю передбачені статтею 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями і їх застосування врегульоване нормами глави 27 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини 1 статті 250 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Планова виїзна перевірка підприємства ТОВ "НДБ Експорт" проводилась згідно з направлення від 07.04.2008 року № 184 та направлення від 21.04.2008 року № 216.
Згідно з акту перевірки №133/23/33723745 від 12.05.2008 року в п. 2.1. Розділі 2, п.2.1."Загальні положення " вказано, що перевірка проводилась з 07 по 25 квітня 2008 року. Термін перевірки продовжувався на 4 робочі дні згідно наказу Сарненської МДПІ № 223 від 21.04.2008 р., а тому штрафні (фінансові) санкції повинні були застосовуватися до позивача починаючи з 07.04.2007 року.
З досліджених в сукупності акта перевірки (7-19), авансових звітів (23, 24, 26, 30, 31, 34, 35, 40, 41, 45, 46, 53-55, 216-235), а також розрахунку примінення штрафних (фінансових) санкцій від 12.05.2008 року нарахування відповідачем штрафних санкцій в сумі 23612,08 грн. відносно порушень норм регулювання обігу готівки, які мали місце 14 та 15 березня 2007 року, - є неправомірним. Відтак, рішення №0000422340 в цій частині належить визнати протиправним та скасувати.
У відповідності до ст. 94 КАС України судовий збір присуджується на користь позивача з Державного бюджету.
Керуючись статтями 55, 122, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби №0000422340 від 21 травня 2008 року в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 23612,08 грн. відносно порушень норм регулювання обігу готівки, які мали місце 14 та 15 березня 2007 року.
Присудити на користь позивача - товариства з обмеженою відповідальністю "НДБ Експорт" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Щербаков В. В.