Постанова від 15.05.2013 по справі 817/101/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/101/13-а

15 травня 2013 року 16год. 02хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання Деркач Н.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник ОСОБА_1

відповідача 1: представник не з'явився, відповідача 2: представник ОСОБА_2 третьої особи позивача: представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_3 Фермерського господарства "Тихе" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4

до Дубенської районної державної адміністрації, Державного реєстратора Дубенської районної державної адміністрації ОСОБА_2

про визнання дій неправомірними

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3, Фермерське господарство «Тихе» звернулося з адміністративним позовом до Дубенської районної державної адміністрації, Державного реєстратора Дубенської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами.

Позивач вказує, що 28.02.2005 дочка засновника Фермерського господарства «Тихе» ОСОБА_4, яка не уповноважена представляти інтереси ФГ "Тихе", державному реєстратору Дубенської районної державної адміністрації надала реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу (форма № 6 затверджена наказом Держпідприємництва від 09.06.2004 № 67). У даній реєстраційній картці зазначено, що керівником виконавчого органу юридичної особи є ОСОБА_4. Засновником юридичної особи є ОСОБА_6. На підставі поданої ОСОБА_4 картки про підтвердження відомостей про юридичну особу (форма № 6) Державним реєстратором Дубенської РДА ОСОБА_2 було внесено відповідні зміни до запису № 15931200000000165 Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців. Частиною 1 ст. 19 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному Державному реєстрі, не пов'язана із змінами до установчих документів юридичної особи виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язаний подати державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. Позивач зазначає, що такою карткою є затверджена наказом Держпідприємництва від 09.06.2004 року № 67 реєстраційна картка на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (форма № 4 ). В свою чергу ч. 7 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що юридична особа щорічно, починаючи з наступного року з дати її державної реєстрації, протягом одного місяця зобов'язана подати державному реєстратору реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу. Таким чином, позивач вважає, що реєстраційна картка про підтвердження відомостей про юридичну особу (форма № 6) яка була подана ОСОБА_4 до державного реєстратора Дубенської РДА, не є правовою підставою для внесення змін до Єдиного державного реєстру, щодо внесення змін стосовно осіб які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності. Просить визнати неправомірними дії Державного реєстратора Дубенської районної державної адміністрації щодо прийняття реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу (форма № 6 затверджена наказом Держпідприємництва від 09.06.2004 № 67) поданої ОСОБА_4 25.02.2005 року та внесення до Єдиного державного реєстру відомостей до запису № 15931200000000165; визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язаних із змінами до установчих документів юридичної особи ФГ «Тихе» від 28.02.2005 року до запису № 15931200000000165; скасувати дані про підтвердження відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язаних із змінами до установчих документів юридичної особи ФГ «Тихе», які внесені Державним реєстратором Дубенської районної державної адміністрації ОСОБА_2 відповідно до реєстраційної картки форми № 6 від 25.02.2005 року до запису № 15931200000000165.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, додатково суду пояснив, що Станом на 25.02.2005 року, на час подання до Державного реєстратора Дубенської РДА громадянкою ОСОБА_4 реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу (форма № 6) в Єдиному державному реєстрі відомості, щодо повноважень ОСОБА_4 представляти інтереси ФГ «Тихе» без довіреності були відсутні, а ФГ «Тихе» не надавались доручення громадянці ОСОБА_4 щодо подачі документів до Державного реєстратора Дубенської РДА стосовно подання будь яких відомостей для внесення до Єдиного державного реєстру. Також представник позивача зазначив, що Однак незважаючи а те, що реєстраційна картка форми № 6 від 28.02.2005, яка не відповідає вимогам законодавства та по суті являється знесенням змін відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами до установчих документів юридичної особи, Державним реєстратором Дубенської районної державної адміністрації ОСОБА_2 була прийнята та відомості зазначені у вказаній картці були внесенні 28.05.2005 року до запису Єдиного державного реєстру. Представник позивача просив суд позов задовольнити повністю.

Відповідач 1 Дубенська районна державна адміністрація позов не визнала про, що подала письмові заперечення.

Відповідач 2 позов не визнав, про, що подав письмові заперечення.

В судовому засіданні відповідач 2 суду пояснила, що до державного реєстратора Дубенської РДА, з поданням реєстраційної картки № 6 (на той час вона називалась - для підтвердження відомостей про юридичну особу) та свідоцтвом про державну реєстрацію старого зразка для включення відомостей про юридичну особу до ЄДР, 28.02.2005 року звернулися дружина померлого власника ФГ „Тихе" ОСОБА_3 разом із донькою ОСОБА_4. ОСОБА_3 принесла копію свідоцтва про право на спадщину за законом, яким завірено факт прийняття того, що вона є спадкоємцем майна, зокрема на ФГ «Тихе". Крім свідоцтва про право па спадщину за законом ОСОБА_3 подала копію нотаріально завіреної заяви про згоду на перереєстрацію ФГ„Тихе" на ім'я її та померлого власника ФГ „Тихе" дочки ОСОБА_4. Відповідач вважає, що фактично цією заявою, ОСОБА_4 було уповноважено від імені спадкоємця ОСОБА_3 перереєструвати ФГ „Тихе" на своє ім'я. Відповідач вказує, що всі реєстраційні дії нею вчинені вірно. Зокрема, відповідно до вимог ст.19 та частини 2 Прикінцевих положень Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" та роз'яснень Держкомпідприємництва від 21.07.2004 № 4929 у разі звернення заявника про здійснення реєстраційних дій щодо раніше зареєстрованої юридичної особи, але відомостей про яку ще не включено до ЄДР то, спочатку на підставі заповненої реєстраційної картки № 6 необхідно провести включення, відомостей про цю особу до ЄДР, а потім здійснювати інші реєстраційні дії) . Відповідач просила суд відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Судом встановлено, що 28.02.2005 року до державного реєстратора Дубенської РДА звернулася ОСОБА_4 з поданням реєстраційної картки № 6 (на той час вона називалась - для підтвердження відомостей про юридичну особу) та свідоцтвом про державну реєстрацію старого зразка для включення відомостей про юридичну особу, Фермерське господарство„Тихе", до Єдиного державного реєстру. З пояснення представника відповідача вбачається, що разом із ОСОБА_4 до державного реєстратора прийшла ОСОБА_3, яка відповідно до свідоцтва про право па спадщину за законом є спадкоємцем майна засновника ФГ «Тихе" ОСОБА_6, зокрема ФГ «Тихе". ( а.с. 38). Реєстратору було також, подано копію свідоцтва про право на спадщину за законом та копію нотаріально завіреної заяви ОСОБА_3 про згоду на перереєстрацію ФГ„Тихе" на ім'я її дочки ОСОБА_4. (а.с. 37).

Державним реєстратором Дубенської районної адміністрації на підставі зазначених документів 28.02.2005 року було проведено державну реєстрацію відомостей про юридичну особу та змін відомостей про юридичну особу, які містяться у Єдиному державному реєстрі відповідно до запису № 15931200000000165.

Суд вважає неправомірними такі дії державного реєстратора з огляду на таке.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року N 755-IV( в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин ) Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток.

В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи:

повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності;

ідентифікаційний код юридичної особи;

форма власності;

організаційно-правова форма;

центральний чи місцевий орган виконавчої влади, до сфери управління якого належить юридична особа державної форми власності чи юридична особа, в статутному фонді якої частка держави становить не менше 25 відсотків;

місцезнаходження юридичної особи;

перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі ім'я, місце проживання, ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків, якщо засновник - фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа;

основні види діяльності;

прізвище, ім'я та по батькові осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, їх ідентифікаційні номери фізичних осіб - платників податків;

дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи;

дані про розмір статутного фонду (статутного або складеного капіталу), у тому числі частки кожного із засновників (учасників), а також розмір сплаченого статутного фонду (статутного або складеного капіталу) на дату проведення державної реєстрації та дата закінчення його формування;

дата та номер запису про проведення державної реєстрації юридичної особи, дати та номери записів про внесення змін до нього;

підстави для відмови у проведенні державної реєстрації;

серія та номер свідоцтва про державну реєстрацію, дата видачі або заміни свідоцтва про державну реєстрацію;

дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них;

підстави для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів;

дата та номер запису про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

дані про дату постановки на облік та дату зняття з обліку в органах статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування;

дані про відокремлені підрозділи юридичної особи;

дані про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо);

дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення;

дата та номер запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи, підстава для його внесення;

місце проведення державної реєстрації, а також місце проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом;

місцезнаходження реєстраційної справи;

дані про видачу виписок, витягів, довідок з Єдиного державного реєстру;

прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, що внесла до Єдиного державного реєстру запис про державну реєстрацію юридичної особи, внесла зміни до цього запису або внесла запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи;

дата передачі реєстраційної справи до державної архівної установи, адреса її знаходження.

Внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі передбачено ст. 19 Закону N 755-IV, відповідно до якої,

1. У разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язаний подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

2. Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частиною першою цієї статті.

3. Якщо реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, подається особисто особою, уповноваженою виконавчим органом юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являються її паспорт та документ, що підтверджує її повноваження.

4. Дата надходження реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

5. Державний реєстратор має право залишити без розгляду реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо реєстраційна картка оформлена з порушенням вимог, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону.

Про залишення без розгляду реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, виконавчому органу юридичної особи або уповноваженій ним особі не пізніше наступного робочого дня з дати її надходження державним реєстратором видається (надсилається рекомендованим листом) відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, без розгляду.

6. Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати її надходження внести до Єдиного державного реєстру запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу.

7. Юридична особа щорічно, починаючи з наступного року з дати її державної реєстрації, протягом одного місяця зобов'язана подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу. Реєстраційна картка про підтвердження відомостей про юридичну особу залишається державним реєстратором без розгляду, якщо вона не відповідає вимогам частин першої та другої статті 8 цього Закону. Якщо реєстраційна картка про підтвердження відомостей про юридичну особу не була надана юридичною особою в установлений цією частиною строк, державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для юридичної особи для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. У разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року N 755-IV Державний реєстратор протягом 2004-2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов'язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка. При цьому реєстраційний збір за заміну свідоцтва про державну реєстрацію не стягується.

Листом Держпідприємництва від 21.07.2004 № 4929 роз'яснено, що для включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб - підприємців відповідно до вимог статті 19 та частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року N 755-IV заявник подає заповнену реєстраційну картку форми №6 (затверджену Наказом Держпідприємництва від 09.06.2004 № 67) та свідоцтво про державну реєстрацію старого зразка. У разі звернення заявника про здійснення реєстраційних дій ( крім проведення державної реєстрації новоствореної юридичної особи) щодо раніше зареєстрованої юридичної особи, але відомостей про яку ще не включено до ЄДР, то спочатку на підставі заповненої реєстраційної картки (форма №6) необхідно провести включення відомостей про цю юридичну особу до ЄДР, а потім здійснювати інші реєстраційні дії відповідно до вимог Закону.

Як встановлено судом, ФГ «Тихе» було створене на підставі Рішення Дубенської РДА Про реєстрацію фермерського господарства «Тихе» та його статуту № 103 від 27.02.1998 року.( а.с. 104). Тобто, до набрання чинності положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року N 755-IV.

Відповідно до п.1.3 статуту Фермерського господарства «Тихе» власником господарства є ОСОБА_6. ( а.с. 109-119).

Як вбачається з Свідоцтва про право на спадщину за законом гр.ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, з цього ж свідоцтва вбачається, що спадкоємцем його майна, в т.ч. ФГ «Тихе» є його дружина - ОСОБА_3. (а.с. 129).

З проведеного аналізу статей 17-19 та п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року N 755-IV суд вважає, що здійснення реєстраційних дій щодо ФГ «Тихе» як такого, що зареєстроване раніше, але відомостей про яке ще не включено до ЄДР, то після смерті власника право на вчинення таких дій, як включення відомостей про юридичну особу ФГ «Тихе» мала лише спадкоємець ОСОБА_3. Лише потім, ОСОБА_3 як власник юридичної особи могла передоручати чи надавати згоду на перереєстрацію ФГ «Тихе» іншим особам, які б мали право в подальшому здійснювати інші реєстраційні дії відповідно до вимог Закону.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії державного реєстратора є неправомірними, оскільки відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року N 755-IV Державний реєстратор протягом 2004-2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов'язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка. Згідно даної норми закону реєстратор повинен був спочатку провести таку заміну свідоцтва старого зразка із даними які були на момент реєстрації, зокрема після смерті власника ФГ «Тихе» ОСОБА_6 правонаступником була ОСОБА_3.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. У відповідності до п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При зазначених обставинах, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать чинному законодавству та фактичним обставинам справи.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії державного реєстратора Дубенської районної державної адміністрації щодо здійснення державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу від 25.02.2005 року та внесення до Єдиного державного реєстру відомостей до запису №15931200000000165.

Визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язаних із змінами до установчих документів юридичної особи Фермерське господарство "Тихе" від 28.02.2005 року до запису №15931200000000165.

Скасувати дані про підтвердження відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язаних із змінами до установчих документів юридичної особи Фермерське господарство "Тихе", які внесені державним реєстратором Дубенської районної державної адміністрації відповідно до реєстраційної картки форми №6 від 25.02.2005 року до запису №15931200000000165.

Присудити на користь позивача ОСОБА_3 із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 34,50 грн. (тридцять чотири гривні п'ятдесят копійок).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Жуковська Л.А.