Справа № 393/335/13-п
14 травня 2013 року смт.Новгородка
Суддя Новгородківського районного суду Кіровоградської області Рачкелюк Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ВДАІ з обслуговування Новгородківського району при УМВС України в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
Прізвище ОСОБА_1
ОСОБА_2
По батькові ОСОБА_3
Час та місце народження ІНФОРМАЦІЯ_1, Кіровоградська область;
Місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_2;
Громадянство України;
Освіта середня;
Сімейний стан не одруженого;
Місце роботи ПАТ «Кіровоградобленерго»;
Посада охоронник;
Ідентифікаційний номер НОМЕР_1;
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 07.04.2013 року близько 13:25 год. в м. Кіровоград по парку «Перемоги» керував автомобілем ВАЗ - 21104 д/н НОМЕР_2, з явними ознаками наркотичного сп'яніння (неадекватна реакція, дратівливість, розширені зіниці ока), від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в КОНД відмовився в присутності свідків, чим порушив п.п.2.5 Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, суду пояснив що 07.04.2013 року близько 13:25 год. в м. Кіровоград по парку «Перемоги» керував автомобілем ВАЗ - 21104 д/н НОМЕР_2, (який належав його рідному братові) та був зупинений працівниками ДАІ, які не запропонувавши пройти огляд на стан сп'яніння на місці, наполягали щоб він залишив автомобіль на штраф майданчику, та їхав до медичного закладу. Після того як він не погодився щодо такого порядку проходження медичного огляду інспектор ДПС склав адміністративний протокол, а він особисто поїхав до КЗ «Обласного наркологічного диспансеру» де пройшов медичний огляд, про що отримав висновок № 102.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП відповідальність за вказане адміністративне правопорушення настає у разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують та швидкість реакції.
Водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин, що передбачено п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Відповідно до п. 1.6 «Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі - Інструкція) Огляд проводиться: - уповноваженою особою Державтоінспекції МВС на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі -спеціальні технічні засоби);
Згідно п.1.7. Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного уповноваженою особою Державтоінспекції МВС, огляд на стан сп'яніння проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на проведення такого огляду відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Пункт 2.3. Інструкції - Уповноваженими особами Державтоінспекції МВС використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, свідоцтво про державну реєстрацію та свідоцтво про повірку.
Пункт 2.4. Інструкції - Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
Відповідно до 2.6. Інструкції, огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Не можуть бути залучені як свідки працівники міліції або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
Пункт 2.7. Інструкції - Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції уповноваженими особами Державтоінспекції МВС з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту у видихуваному повітрі мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Пунктами 2, 6, 8 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», який затверджено Постановою КМУ № 1103 від 17.12.2008 року передбачено, що огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в уповноваженої особи Державтоінспекції є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється уповноваженою особою Державтоінспекції для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров»я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров»я уповноважена особа Державтоінспекції в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно п.п.4.1; 4.2; 5.4 «Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», яку затверджено Наказом МВС України № 77 від 26.02.2009 року, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху працівник ДАІ відповідно до ст.255 КУпАП складає протокол про адміністративне правопорушення, копія якого під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює порушникові його права і обов'язки відповідно до ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП.. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються письмові пояснення свідків правопорушення долучаються письмові пояснення свідків правопорушення, у разі їх наявності. У разі оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП наявність пояснень свідків є обов'язковою у кількості двох. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров»я посадова особа Державтоінспекції МВС в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Таким чином в судовому засіданні встановлено, що посадова особа - інспектор ВДАІ Кіровоградського МВ ОСОБА_4 в порушення вимог пунктів 2, 6, 8 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», який затверджено Постановою КМУ № 1103 від 17.12.2008 року та п.п.4.1; 4.2; 5.4 «Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», яку затверджено Наказом МВС України № 77 від 26.02.2009 року, «Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» не запропонував ОСОБА_1 на місці за допомогою технічних засобів перевірити чи знаходиться він в стані наркотичного сп'яніння.
Відповідно до медичного висновку № 102 від 07.04.2013 року складеного о 16:00 годині 20 хвилин у ОСОБА_1 ознак алкогольного чи наркотичного сп'яніння не виявлено. Докази, які свідчили б про наявність вини ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення передбаченого ст.130 КУпАП відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення відсутні.
За вказаних обставин вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП в судовому засіданні не встановлена.
У судді не має підстав ставити під сумнів медичний висновок № 102 від 07.04.2013 року і таких доказів судді не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст.9, п.1 ст.247, ст.284, ч.1 ст. 130 КУпАП, суддя
Відмовити у притягненні до адміністративної відповідальності по ч.1 ст.130 КУпАП ОСОБА_1 за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 по ч.1 ст.130 КУпАП - провадженням закрити.
Копію постанови направити Новгородківському ВДАІ з обслуговування Новгородківського району.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до апеляційного суду Кіровоградської області через Новгородківський районний суд Кіровоградської області.
Суддя Ю. РАЧКЕЛЮК