Копія
Справа № 822/2173/13-а
17 травня 2013 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПольового О.Л.
при секретарі Гук В.В.
за участі:представника позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області про визнання незаконною відмови у державній реєстрації прав на нерухоме майно та зобов'язання вчинити дії, -
07.05.2013 року позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до реєстраційної служби Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області про визнання незаконною відмови у державній реєстрації права на нерухоме майно та зобов'язання вчинити дії.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 03.03.2013 року позивачу на підставі протоколу № 21 загальних зборів було виділено в натурі Корівник № 6 з прибудовами, що знаходиться по АДРЕСА_1. 08.04.2013 року позивач звернулася до реєстраційної служби Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області із заявою про державну реєстрацію речових прав на виділене майно. 09.04.2013 року державним реєстратором реєстраційної служби Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області Косінським А.В. було відмовлено в державній реєстрації речових прав на розпайоване майно. Позивач вважає, що дане рішення є незаконним, не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому просить визнати незаконною відмову у державній реєстрації права на нерухоме майно та зобов'язати реєстраційну службу Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області видати ОСОБА_3 свідоцтво про право власності на Корівник № 6 з прибудовами, що знаходиться по АДРЕСА_1 та зареєструвати право власності.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить суд їх задовольнити, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини.
Відповідач направив до суду письмове заперечення, просить відмовити в задоволенні позову, розгляд справи проводити без участі представника реєстраційної служби Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до витягу з протоколу № 21 загальних зборів співвласників майнових паїв ТОВ «Агрофірма Україна» від 03.03.2013 року позивачу виділено в рахунок майнового паю 1/1 частки будівлі Корівник № 6 з прибудовами, що знаходиться по АДРЕСА_1.
08.04.2013 року позивач звернулася до реєстраційної служби Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області із заявою про державну реєстрацію речових прав на виділене майно.
09.04.2013 року державним реєстратором реєстраційної служби Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області Косінським А.В. було прийнято рішення № 1489868 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Відповідно до даного рішення підставою для відмови у реєстрації речових прав визначено, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, подані документи не відповідають вимогам, встановлених Законом України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно ч.1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме:
1) право власності на нерухоме майно;
2) право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном;
3) інші речові права відповідно до закону;
4) податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Відповідно до п.5 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається фізичним особам та юридичним особам, що вийшли зі складу засновників (учасників) юридичної особи за рішенням органу, уповноваженого на це установчими документами, отримали у власність об'єкт нерухомого майна, переданий їм.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Орган державної реєстрації прав зобов'язаний надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.
Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина.
Реєстрація заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості їх надходження.
Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі:
1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;
2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;
3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;
4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;
5) рішень судів, що набрали законної сили;
6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Згідно Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого Постановою КМУ від 22 червня 2011 р. N 703 ( далі - Порядок) передбачено невичерпний перелік документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, так відповідно до п.п.16 п.27 Порядку визначено, що документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
Відповідно до п.15 Наказу Міністерства аграрної політики України від 14.03.2001 року № 62 "Про порядок розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств" виділення майнових паїв у натурі окремим особам, які виявили бажання отримати свої майнові паї в індивідуальну власність, проводиться підприємством - користувачем майна із переліку майна, виділеного на ці цілі.
При виділенні майна в натурі конкретному власнику підприємство-правонаступник (користувач) одночасно з підписанням акта приймання-передавання майна робить відмітку про виділення майна в натурі у Свідоцтві про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (далі - Свідоцтво), що засвідчується підписом керівника підприємства та печаткою.
Свідоцтво з відміткою про виділення майна в натурі індивідуально, акт приймання-передавання майна можуть бути підставою для оформлення прав власності на зазначене майно в установленому порядку.
Таким чином, відповідно до картки прийому заяви № 1478502, яка міститься в матеріалах справи, позивачем до заяви про державну реєстрацію прав та їх обмежень було додано свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, серії ХМГР № 030092 видане Лісоводською сільською радою Городоцького району Хмельницької області 01.03.2012 року, технічний паспорт виданий Городоцьким бюро технічної інвентаризації 28.09.2012 року, акти приймання-передачі майна.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 було надано відповідачу необхідні документи для проведення реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладені норми відповідачем не доведено правомірність рішення № 1489868 від 09.04.2013 року про відмову ОСОБА_3 у державній реєстрації речових прав на нерухоме майно, а тому позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 158-163, 186,254 КАС України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати незаконним рішення Реєстраційної служби Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області № 1489868 від 09.04.2013 року про відмову ОСОБА_3 у державній реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Зобов'язати реєстраційну службу Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області провести державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на Корівник № 6 з прибудовами, що знаходиться по АДРЕСА_1.
Зобов'язати реєстраційну службу Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області видати ОСОБА_3 свідоцтво про право власності на Корівник № 6 з прибудовами, що знаходиться по АДРЕСА_1.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 20 травня 2013 року
Суддя/підпис/О. Л. Польовий
"Згідно з оригіналом" Суддя О. Л. Польовий