Постанова від 17.05.2013 по справі 826/4401/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17 травня 2013 року № 826/4401/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.

суддів Донця В.А.

Катющенка В.П.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомДержавного підприємства завод «Арсенал»

до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва

проскасування рішення №1516 від 25 грудня 2012 року

встановив:

Позивач, Державне підприємство завод «Арсенал», звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Пенсійного фонду України, в якому просив скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва №1516 від 25 грудня 2012 року.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що сума санкції у розмірі 2982,71 грн. нарахована позивачу за період з 11 листопада 2009 року по 21 грудня 2009 року, в той час, як діяльність ДП заводу «Арсенал» за період нарахування санкції була припинена. Всі майнові права та обов'язки припиненого підприємства перейшли до КП СПБ «Арсенал». Відновлення діяльності ДП завод «Арсенал» відбулось шляхом передачі підприємству частини майна, прав та обов'язків згідно розподільчого балансу від 29 лютого 2012 року. Разом з тим, зобов'язання по сплаті заборгованості по відшкодуванню страхових внесків до Пенсійного фонду України, включаючи штраф та пеню, ДП завод «Арсенал» не передавались. Тому рішення Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва №1516 від 25 грудня 2012 року, яким саме Державному підприємству завод «Арсенал» нарахована пеня, вважає неправомірним і просить його скасувати.

У судовому засіданні було здійснено заміну неналежного відповідача - Пенсійний фонд України на належного - Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва.

Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва позов не визнало. В обґрунтування своїх заперечень посилалось на норми пункту 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якого строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується. При цьому, Управління посилалось на те, що станом на 11 листопада 2009 року позивач мав заборгованість зі сплати фінансових санкцій у розмірі 1276446,20 грн. Відповідно до абзацу 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на суми своєчасно несплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня у розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Розрахунки фінансових санкцій в період з 11 листопада 2009 року (дати виникнення заборгованості) по 21 грудня 2009 року (дати погашення заборгованості) відповідають сумам, визначеним в оскаржуваному рішенні. Щодо припинення діяльності ДП завод «Арсенал» відповідач звертав увагу на те, що реєстраційні дії з приводу припинення ДП завод «Арсенал» скасовані на підставі рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2011 року у справі №2а-6913/09/2670, а відтак Державне підприємство завод «Арсенал» поновлено у правах як самостійну юридичну особу. На час винесення оскаржуваного рішення №1516 від 25 грудня 2012 року всі реєстраційні дії щодо відновлення ДП завод «Арсенал» відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» були проведені, а тому відповідач мав враховувати цю обставину і, відповідно, виніс рішення стосовно саме Державного підприємства завод «Арсенал». В підтвердження вказаної позиції відповідач посилався на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 квітня 2012 року, залишеним в силі рішенням Київського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року, у справі №2а-9332/11/2670 за позовом Казенного підприємства спеціального приладобудування «Арсенал» до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії, в якому суд дійшов висновку, що з урахуванням обставин з приводу поновлення в правах ДП завод «Арсенал» відповідач неправомірно нарахував санкції Казенному підприємству спеціального приладобудування «Арсенал». За наведених обставин відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи представників сторін та докази, наявні у справі, дійшов наступних висновків.

Як вбачається із матеріалів справи та було встановлено судом, Державне підприємство завод «Арсенал» зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва як страхувальник та платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Дані про зняття з реєстрації в органах Пенсійного фонду України відсутні, а отже Державне підприємство завод «Арсенал» несе обов'язки з нарахування, обчислення і сплати страхових внесків.

Згідно з приписами пункту 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий звітний період є календарний місяць.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частина 12 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Відповідно до частини 2 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що була чинна на час виникнення боргу) на суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченною заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Одночасно на суми своєчасно несплачених (неперерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (частина 12 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Згідно з частиною 15 статті 106 Закону строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Як вірно вказав відповідач, з 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08 липня 2010 року №2464, в зв'язку з чим втратили чинність положення частин першої-дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак, абзацом 6 пункту 7 «Прикінцеві та перехідні положання» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

За порушення, вчинені до 01 січня 2011 року органи Пенсійного фонду застосовують фінансові санкції, передбачені законами, що діяли на момент вчинення порушення, в т.ч. фінансові санкції, встановлені пунктом 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду. При цьому, розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Аналогічно викладеній є позиція Верховного Суду України, викладена в постанові від 19 лютого 2013 року у справі за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області до державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта №81 «Київська» про стягнення пені.

Згідно даних карток особового рахунку страхувальника та розрахунку фінансових санкцій станом на 11 листопада 2009 року страхувальник мав заборгованість зі сплати фінансових санкцій у розмірі 1276446,20 грн. у зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків.

Датою виникнення заборгованості є 11 листопада 2009 року.

21 грудня 2009 року - є датою погашення заборгованості.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва №1516 від 25 грудня 2012 року, на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до позивача застосовано санкцію у вигляді стягнення нарахованої відповідно до частини 12 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пені за період з 11 листопада 2009 року по 21 грудня 2012 року на суму недоїмки і фінансових санкцій в розмірі 2982, 71 грн.

Таким чином, нарахування пені оскаржуваним рішенням відповідає вимогам вищенаведених норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також, враховуючи вищенаведені норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд не вважає доказом в підтвердження правомірності позовних вимог надане позивачем рішення Пенсійного фонду України, яким скасоване рішення Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва №1515 від 25 грудня 2012 року, оскільки обов'язок сплати страхових внесків, за несвоєчасну сплату яких рішенням №1515 від 25 грудня 2012 року нарахована пеня за період з 21 грудня 2009 року по 17 березня 2011 року, виник після 01.01.2011 року.

Щодо застосування оскаржуваним рішенням санкції саме до Державного підприємства завод «Арсенал», суд звертає увагу на наступне.

Як вбачається з Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серія АБ №459284 Державне підприємство завод «Арсенал» (ідентифікаційний код 14310520) зареєстровано Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією 12 серпня 2004 року, про що зроблено запис 1 070 120 0000 000830.

Пунктом 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2009 року №525-р вирішено реорганізувати державне підприємство завод «Арсенал» шляхом приєднання його до Казенного підприємства спеціального приладобудування «Арсенал», а Національне космічне агентство України зобов'язано здійснити в установленому порядку заходи, пов'язані з реорганізацією підприємств та подати Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до актів законодавства у зв'язку з прийняттям цього розпорядження.

28 травня 2009 року Національним космічним агентством України на виконання вищезазначеного розпорядження прийнято наказ №141 «Про реорганізацію Державного підприємства завод «Арсенал», відповідно до пункту 2 якого припинено діяльність державного підприємства завод «Арсенал».

В подальшому, 18 листопада 2009 року, наказом Національного космічного агентства України №376 затверджено передавальний акт передання всього майна, прав та обов'язків заводу «Арсенал» до КПСП «Арсенал» в результаті приєднання.

Як вбачається з наявних у справі доказів, разом з майном, правами та обов'язками КПСП «Арсенал» передано борги заводу «Арсенал».

Станом на 19 листопада 2009 року заборгованість заводу «Арсенал» перед управлінням ПФ становила: залишок по внескам - 1048939 грн. 99 коп., по пільговим пенсіям - 54005 грн. 41 коп., штрафні санкції разом з пенею - 2144153 грн. 10 коп., що у загальній сумі склало 3247098 грн. 50 коп.

24 листопада 2009 року до Єдиного державного реєстру внесено запис про припинення юридичної особи - Державного підприємства завод «Арсенал» (Запис №22 в Довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серія АБ №459284 станом на 28.11.2012 року).

Разом з тим, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2011 року у справі №2а-6913/09/2670 частково задоволено позовні вимоги Первинної профспілкової організації Заводу «Арсенал» до Кабінету Міністрів України, Національного космічного агентства України, третя особа на стороні відповідачів - КПСП «Арсенал», - та визнано незаконним пункт 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2009 року №525-р та наказ Національного космічного агентства України від 28 травня 2009 року №141.

З Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серія АБ №459284 вбачається, що станом на 19 травня 2011 року державним реєстратором Печерської районної в місті Києві державної адміністрації скасовано реєстраційні дії щодо припинення юридичної особи - Державного підприємства завод «Арсенал» в результаті приєднання, за судовим рішенням.

Згідно з частиною 4 статті 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Таким чином, станом на 19 травня 2011 року ДП завод «Арсенал» було поновлено у правах як самостійну юридичну особу.

Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договором цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до п. 9.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України №21-1 до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 1 січня 2011 року.

Відповідно до п. 9.3 Інструкції фінансові санкції за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування накладаються на страхувальника відповідно до частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, що діяла до 1 січня 2011 року.

Згідно п.10.1 розділу 10 Інструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.

Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Зі спірного рішення №1516 від 25 грудня 2012 року вбачається, що пеня нарахована за період з 11 листопада 2009 року по 21грудня 2009 року.

Позивач стверджував, що відновлення діяльності ДП завод «Арсенал» відбулося шляхом передачі підприємству частини майна, прав та обов'язків КП СПБ «Арсенал» згідно розподільчого балансу від 29 лютого 2012 року, затвердженого наказом ДКАУ від 07 вересня 2012 року №327, при цьому зобов'язання по сплаті заборгованості по відшкодуванню страхових внесків до Пенсійного фонду, включаючи сплату штрафу та пені - Державному підприємству завод «Арсенал» не передавалось, а відтак Державне підприємство завод «Арсенал» не вправі сплачувати нараховану спірним рішенням пеню.

Суд не погоджується з такою думкою позивача.

Так, заборгованість Державного підприємства завод «Арсенал», зокрема по сплаті фінансових санкцій виникла станом на 11 листопада 2009 року.

Судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 квітня 2012 року, залишеним в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року, у справі №2а-9332/11/2670 встановлено, що Казенне підприємство спеціального приладобудування «Арсенал», до якого були передані майно, права та обов'язки ДП завод «Арсенал», сплачувало до Управління ПФ заборгованість заводу «Арсенал», яка виникла з 20 січня 2005 року по 14 червня 2011 року.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.

З доказів, наявних у матеріалах справи вбачається, що борг, який виник на 11 листопада 2009 року був погашений 21 грудня 2009 року.

Однак, відповідно до вищенаведених законодавчих та нормативних актів, за несвоєчасне перерахування боргу нараховується пеня, строк давності щодо стягнення якої не застосовується.

Відповідач нарахував спірним рішенням №1516 від 25 грудня 2012 року пеню поновленій в правах юридичній особі - Державному підприємству завод «Арсенал» по заборгованостях цього ж підприємства.

Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач виконав покладений на нього частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог, а тому вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.

Судові витрати, які підлягають стягненню у відповідності з частиною 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства - відсутні.

На підставі наведеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 24, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державного підприємства завод «Арсенал» до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про скасування рішення №1516 від 25 грудня 2012 року - залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Шейко Т.І.

Судді Донець В.А.

Катющенко В.П.