Постанова від 29.04.2013 по справі 818/2932/13-а

копія

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2013 р. Справа №818/2932/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - М.М. Шаповала,

за участю секретаря судового засідання - А.Г. Вольської,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - С.В. Подолька,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лебединської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить визнати протиправними та скасувати пункт 2 розпорядження голови Лебединської районної державної адміністрації від 24.01.2012 р. №21 - ОД "Про надання згоди на передачу орендованих ділянок ФГ "Є.В.С." та ВКПП "Лекір-Інвест" в суборенду ТОВ "Будильське" на території Василівської сільської ради" та пункт 3 розпорядження в частині зобов'язання укладення та реєстрації договору суборенди між ВКПП "Лекір-Інвест" та ТОВ "Будильське".

Свої вимоги мотивує тим, що 19.09.2011 р. голова районної державної адміністрації видав розпорядження № 438 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності на території Васильківської сільської ради". Відповідно до даного розпорядження затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачу та шести громадянам для надання безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства земельних ділянок загальною площею 13,9840 га на території Василівської сільської ради Лебединського району. 07.02.2011 р. на підставі цього розпорядження видані державні акти на право власності на землю.

На підставі п. 2 та п. 3 розпорядження голови Лебединської районної державної адміністрації від 24.01.2012 р. № 21 - ОД "Про надання згоди на передачу орендованих ділянок ФГ "Є.В.С." та ВКПП "Лекір-Інвест" в суборенду ТОВ "Будильське" на території Василівської сільської ради" між ВКПП "Лекір-Інвест" та ТОВ "Будильське" було укладено договір суборенди земельної ділянки площею 167,6 га та проведено його державну реєстрацію. Однак згідно з державними актами на час прийняття оскаржуваного розпорядження частина земель, площею 13,9840 га знаходилася у приватній власності.

Таким чином, при прийнятті п. 2 та п. 3 розпорядження від 24.01.2012 р. №21 - ОД Лебединська районна державна адміністрація погодивши передачу земель площею 167,6 га в суборенду ТОВ "Будильське" перевищила свої повноваження, а отже оскаржувана частина розпорядження є протиправною та підлягає скасуванню.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі та не заперечував проти їх задоволення.

Оскільки в матеріалах справи є достовірні докази про повідомлення сторін про дату, час і місце розгляду справи, однак представники сторін в судове засідання не з'явилися та немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, то відповідно до ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 ч.6 ст. 128 КАС України, її розгляд відбувся в порядку письмового провадження без фіксування судового засідання.

Вислухавши позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи і оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Статтею 90 Земельного кодексу України передбачено, що власники земельних ділянок мають право: а) продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину; б) самостійно господарювати на землі; в) власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; г) використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові насадження, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі; ґ) на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; д) споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Із копії розпорядження голови районної державної адміністрації № 438 "Про затвердження проекту землеустрою що відведення земельних ділянок громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності на території Васильківської сільської ради" від 19.09.2011 р. (а.с. 9) вбачається, що відповідачем затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства загальною площею 13,9840 га, в тому числі: ріллі - 13,8499 га, господарські шляхи - 0,1341 га на території Василівської сільської ради Лебединського району. 07.02.2011 р. на підставі цього розпорядження видано державні акти на право власності на землю (а.с.10).

Таким чином, із наведеного слідує, що на час прийняття оскаржуваного розпорядження частина земель площею 13,9840 га знаходилася у приватній власності.

Із пункту 2 та пункту 3 розпорядження голови Лебединської районної державної адміністрації від 24.01.2012 р. № 21-ОД "Про надання згоди на передачу орендованих ділянок ФГ "Є.В.С." та ВКПП "Лекір-Інвест" в суборенду ТОВ "Будильське" на території Василівської сільської ради" (а.с.11) вбачається, що між ВКПП "Лекір-Інвест" та ТОВ "Будильське" укладено договір суборенди земельної ділянки площею 167,6 га та проведено його державну реєстрацію.

Згідно ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України (чинної на момент виникнення спірних правовідносин), районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті;; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті.

Пунктом 12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, при прийнятті п. 2 та п. 3 розпорядження від 24.01.2012 р. №21 - ОД Лебединська районна державна адміністрація погодивши передачу земель площею 167,6 га в суборенду ТОВ "Будильське" перевищила свої повноваження у зв'язку з чим, позовні вимоги є обґрунтованими і таки, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лебединської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати пункт 2 розпорядження голови Лебединської районної державної адміністрації від 24.01.2012 р. № 21-ОД "Про надання згоди на передачу орендованих ділянок ФГ "Є.В.С." та ВКПП "Лекір-Інвест" в суборенду ТОВ "Будильське" на території Василівської сільської ради".

Визнати протиправним та скасувати пункт 3 розпорядження голови Лебединської районної державної адміністрації від 24.01.2012 р. №21 - ОД "Про надання згоди на передачу орендованих ділянок ФГ "Є.В.С." та ВКПП "Лекір-Інвест" в суборенду ТОВ "Будильське" на території Василівської сільської ради" в частині зобов'язання укладення та реєстрації договору суборенди між ВКПП "Лекір-Інвест" та ТОВ "Будильське".

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено і підписано 07 травня 2013 року.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал