справа №306/1238/13-а
провадження №2-а/306/71/13
17 травня 2013 року м.Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого-судді Василиха Ж.В.,
при секретарі - Дичка О.І.,
з участю позивачки - ОСОБА_1,
відповідача - Щербея М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділення ДАІ Свалявського РВ УМВС України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення серії ВА1 № 126579 від 27 квітня 2013 року, -
Позивачка звернулася в суд з вищезазначеним позовом, який мотивує тим, що 29 квітня 2013 року нею отримано постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ВА1 № 126579 від 27 квітня 2013 року, згідно якої вона 27.04.2013 року біля 11.50 год. в м. Свалява, керуючи автомобілем марки ВАЗ 2109, д/н НОМЕР_1, не дотрималася правил стоянки та заїхала на тротуар, чим порушила п. 15.10 «в» ПДР України. Цією постановою на неї накладено адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 122 КУпАП у виді штрафу в розмірі 255 грн. Вважає, що дана постанова підлягає до скасування, оскільки 27 квітня 2013 року біля 11.50 год. вона зупинилися на вул. Борканюка в м. Свалява біля автовокзалу, де залишила свій автомобіль на направилася в автовокзал в особистих справах. Через декілька хвилин вона повернулася до свого автомобіля, де в цей час до неї підійшов працівник ДАІ, попросив надати документи та почав складати протокол про адміністративне правопорушення. Однак ніяких замірів працівник ДАІ не проводив, знаків, які б забороняли зупинку немає. Після складання протоколу, в якому вона відмовилася від підпису, працівник ДАІ повернув їй документи і вона поїхала. Також працівник ДАІ не роз»яснив їй права на правову допомогу та на право оскарження даної постанови. Крім цього, не врахував при накладенні стягнення характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом»якшують відповідальність та наклав на неї максимальний розмір штрафу, передбачений санкцією статті. А тому просить визнати дії інспектора з дізнання ВДАІ Свалявського РВ УМВС України в Закарпатській області капітана міліції Щербей М.І. по винесенню постанови серії ВА1 № 126579 по справі про адміністративне правопорушення від 27.04.2013 року неправомірними та скасувати постанову про адміністративне правопорушення серії ВА1 № 126579 від 27.04.2013 року.
У судовому засіданні позивачка позов підтримала повністю та пояснила, що 27.04.2013 року вона зупинилася біля автовокзалу в м. Свалява, де залишила його ненадовго. Коли повернулася до автомобіля, то до неї підійшов інспектор та попросив документи. Коли вона йому їх надала, то такий склав на неї протокол про адміністративне правопорушення, який вона відмовилася підписувати.
Відповідач Щербей М.І. у судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що позивачка 27.04.2013 року в м. Свалява здійснила зупинку свого автомобіля на тротуарі, порушивши п. 15.10 «в», а саме здійснивши стоянку автомобіля на тротуарі не залишила 2 м проходу для руху пішоходів.
Заслухавши осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У судовому засіданні встановлено, що 27 квітня 2013 року біля 11.50 год. ОСОБА_1 в м. Свалява, керуючи автомобілем марки «ВАЗ-2107», д/н НОМЕР_1, здійснила стоянку автомобіля на тротуарі навпроти автовокзалу, де для руху пішоходів не залишила 2 м, що визнано у судовому засіданні сторонами та підтверджується фототаблицею по факту порушення правил стоянки, складеною інспектором з дізнання ВДАІ Свалявського РВ капітаном міліції Щербей М.І.
Згідно ст. 72 ч. 3 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Також встановлено, що 27 квітня 2013 року відповідачем було складено протокол про адміністративне правопорушення серії АГ2 № 483680, згідно якого ОСОБА_1 27.04.2013 року біля 11.50 год. в м. Свалява керуючи автомобілем марки «ВАЗ-2107», д/н НОМЕР_1, порушила правила стоянки, залишивши автомобіль стояти на тротуарі навпроти автовокзалу по вул. Борканюка, чим порушила п. 15.10 «в». Від підпису у протоколі та копії постанови водій відмовилася.
Крім цього встановлено, що 27 квітня 2013 року інспектором з дізнання ВДАІ Свалявського РВ капітаном міліції Щербей М.І. винесено постанову серії ВА1 № 126579 про адміністративне правопорушення за ст. 122 ч. 1 КУпАП та накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 255,00 грн.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до п. 15.10 «в» Правил дорожнього руху України стоянка забороняється на тротуарах, за винятком легкових автомобілів та мотоциклів, які можуть бути поставлені на краю тротуарів, де для руху пішоходів залишається щонайменше 2 м.
Згідно ст. 122 ч. 1 КУпАП перевищення водіями транспортних засобів встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками - тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятнадцяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Що стосується посилання позивачки про те, що при винесенні постанови інспектором не враховано загальні правила накладення стягнення за адміністративне правопорушення та накладено максимальне стягнення, передбачене санкцією ст. 122 ч. 1 КУпАП, суд до уваги не бере, оскільки інспектором враховано характер вчиненого правопорушення, встановлено особу позивачки, її майновий стан (є працевлаштованою) та накладено мінімальний розмір штрафу в межах санкції ст. 122 ч. 1 КУпАП.
За таких обставин у позові слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 86, 159-163, 171-2 КАС України, суд,-
У позові ОСОБА_1 до відділення ДАІ Свалявського РВ УМВС України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення серії ВА1 № 126579 від 27 квітня 2013 року - відмовити.
Постанова суду є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуюча Ж. В. Василиха