Постанова від 04.12.2006 по справі 9/213-3465

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" грудня 2006 р.

Справа № 9/213-3465

12-15 год.

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Кропивної Л.В.

при секретарі судового засідання Кулагіній Т. В.

Розглянув справу

за позовом Прокурора Бучацького району вул.Міцкевича, 10,м.Бучач, Тернопільська область,48400 в особі Міністерства праці і соціальної політики України вул. Еспланадна, 10, м.Київ 1, в особі Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття м.Київ 1, в особі Бучацького районного центру зайнятості вул. Міцкевича, 2,м.Бучач, Тернопільська область,48400

до Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Перспектива" вул. Горішня, 79, с.Трибухівці,Бучацький район, Тернопільська область

За участю представників сторін:

позивача: не з'явився.

відповідача: не з'явився

прокурора: Свачій М.І., посвідчення № 58 від 24.03.2006 р.

роз'яснивши учаснику судового процесу його процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст. 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України,

встановив:

Прокурор Бучацького району, в інтересах держави в особі Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду загальноообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття, Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у Бучацькому районі Тернопільської області, в особі Бучацького районного центру зайнятості, м. Бучач, Тернопільської області, звернувся 30.08.2006 р. до господарського суду, з адміністративним позовом до відповідача - Державного підприємства “Сільськогосподарське підприємство «Перспектива», с. Трибухівці, Бучацького району, Тернопільської області, про стягнення недоїмки по збору на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 13 928,00 грн., яка виникла з лютого 2006 р. та 2 989,00 грн. пені.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 01.09.2006 року позовну заяву залишено без руху, у зв'язку з тим, що спір, пов'язаний із стягненням заборгованості по сплаті страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття є публічно-правовим, де однією із сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські повноваження. Однак, прокурор Козівського району подав позов без дотримання вимог, встановлених до форми та змісту позовної заяви, передбачених ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою суду від 07.09.2006 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено її до розгляду в попередньому судовому засіданні на 06.10.2006 року.

У зв'язку з відрядженням судді Кропивної Л.В., попереднє судове засідання відкладалось до 12-20 год. 06 листопада 2006 р.

В попередньому судовому засіданні 06.11.2006 р. прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі , за заявою представника позивача та прокурора завершено попереднє судове засідання та призначено справу до розгляду на 12-00 год. 04 грудня 2006 р.

В обґрунтування вимог Прокурор посилається на несплату відповідачем, як роботодавцем, що використовує найману працю, внесків до відповідного цільового страхового фонду за найманих працівників у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування".

Провадження у справі здійснюється відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з такого.

Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є, згідно ч.2 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією, діяльність якої регламентується "Основами законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Законом України "Про зайнятість населення".

При цьому держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом, який створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за дотриманням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із Законом та Статутом Фонду.

Таким чином, з перелічених ознак, слід дійти висновку, що Фонд наділений державою владними повноваженнями щодо інших учасників, які діють у сфері соціального страхування, тобто у сфері публічно-правових відносин.

Адміністративно-правові відносини, які є формою вираження державно-управлінських відносин, завжди мають державно-владний характер, у яких один із суб'єктів наділений державою владними повноваженням щодо інших учасників адміністративно-правових відносин.

Виникнення адміністративно-правових відносин - це, за своєю суттю, юридичний рівень об'єктивізації загальної волі держави в реальній поведінці конкретних суб'єктів.

Фонд загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття є носієм прав та обов'язків, які реалізуються у галузі державного управління у соціальній сфері, а тому реалізація Фондом його функцій, у тому числі щодо звернення за примусовим стягнення з платників страхових внесків на випадок безробіття у судовому порядку, є проявом владних повноважень стосовно роботодавців, як платників цих внесків.

Таким чином, господарський суд розглядаючи адміністративну справу, діє на підставі ст. 4, 6, 718 та п.6 розділу УП Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи прокурора та представника позивача, суд встановив:

Бучацьким районним центром зайнятості проведено перевірку поданих Відповідачем звітів, результати якої зафіксовані актом № 27 від 20.06.2006 р. та виявлено заборгованість з платежів до Фонду загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття у розмірі 75 972,00 грн.

На підставі ст. 38 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачу як платнику страхових внесків до Фонду нараховано пеню в сумі 2 989,00 грн.

Як стверджує позивач, 20.06.2003 р. щодо керівника підприємства Дудина І.В. складено протокол № 3 про адміністративне правопорушення , а 21.06.2006 р. винесено постанову № 3 про накладення штрафу в сумі 136,00 грн.

Рішенням господарського суду Тернопільської області за № 4/132-1435 від 24.06.2003 р. з Бучацького державного аграрного коледжу стягнено заборгованість в сумі 62 044,00 грн., про що видано наказ господарського суду від 04.07.2003 р.

Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України № 431 від 04.08.2006 р. ДП “СП “Перспектива» є правонаступником Бучацького аграрного коледжу.

Відтак, прокурор просить стягнути з відповідача 13 928,00 грн. заборгованості, що виникла з лютого 2006 р. та 2 989,00 грн. пені.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року №1533-ІІІ, визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі -страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Страхувальниками є роботодавці та застраховані особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески. Страховиком є Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно ст. 4 даного Закону страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.12.2000 року № 339.

Розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття для роботодавців та застрахованих осіб встановлюється щорічно Верховною Радою України за подання Кабінету міністрів України одночасно із затвердженням Державного бюджету України на поточний рік. Страхові внески нараховуються на календарний рік для роботодавців -у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників. Роботодавці та застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці.

Відповідно до п.6.7 даної Інструкції, роботодавці щокварталу складають у двох примірниках розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, один екземпляр якої подається до центру зайнятості, у якому він перебуває на обліку, до: 20 квітня, 20 липня, 20 жовтня, 25 січня. Усі примірники розрахункової відомості підписуються керівником і головним бухгалтером підприємства або організації, виконавцем та завіряються печаткою. Другий примірник звіту, завірений центром зайнятості, залишається в бухгалтерії платника страхових внесків.

Відповідач не виконував покладені на нього вказаним Законом обов'язки зі сплати страхових внесків, отже, зобов'язаний нести передбачену відповідальність зі сплати недоїмки. Таким чином, названі вище закони та інші нормативно-правові акти чітко визначили, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують найману працю, повинні сплачувати страхові відрахування до Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття в установлених розмірах.

Враховуючи, що заборгованість відповідача доведено матеріалами справи, а також, зважаючи на те, що відповідач самостійно визначив у розрахунковій відомості суму заборгованості перед фондом (що свідчить про її визнання), на розгляд справи не з'явився і на час розгляду справи не надав суду доказів добровільного погашення заборгованості перед позивачем, адміністративний позов, як обґрунтований, підлягає до задоволення у заявленій сумі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАСУ та зважаючи на пільги, якими користується прокурор щодо сплати державного мита при поданні позову до суду, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

За згодою прокурора та відповідно до ч. 4 ст. 167 КАС України у судовому засіданні 04.12.2006 р. оголошено лише вступну та резолютивну частини постанови господарського суду України та повідомлено про виготовлення та оголошення повного тексту постанови о 09-40 год. 08.12.2006 р.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 94, 158, 162, 163, 164, 167 , п. 6 розділу УП Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Тернопільської області

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного підприємства “Сільськогосподарське підприємство "Перспектива", (с. Трибухівці, Бучацького району, Тернопільської області, р/р 3522200100 у ВДК в Бучацькому районі, МФО 838012, ід. код 34036129) на користь виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у Бучацькому районі, Бучацького районного центру зайнятості (м. Бучач, Тернопільської області, вул. Міцкевича, 2, ід. код 21162652) :

- 13 928,00 грн. на рах. № 37174301900076 УДК у Тернопільській області, МФО 838012 );

- 2 989,00 грн. на р/р 37170305900076 в УДК у Тернопільській області, МФО 838012.

На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції .

Суддя Л.В. Кропивна