Справа № 148/3224/13-а
Іменем України
14 травня 2013 року Тульчинський районний суд Вінницької області
Суддя Робак С.О., розглянувши у порядку скороченого провадження в місті Тульчині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про зобов'язання здійснити перерахунок додаткової Чорнобильської пенсії та нарахування доплати до пенсії,
30.06.2011 року позивач звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про зобов'язання здійснити перерахунок додаткової Чорнобильської пенсії та нарахування доплати до пенсії. Свої вимоги мотивує тим, що вона звернулась до відповідача з письмовою заявою, в якій просила здійснити їй нарахування доплати до пенсії та перерахунок додаткової Чорнобильської пенсії, яку вона отримує разом з основним розміром пенсії, відповідно до розмірів, встановлених ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із розрахунку однієї мінімальної заробітної плати та 15% мінімальної пенсії за віком, що становить 15 % прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних громадян відповідно), так як згідно посвідчення серії НОМЕР_1 вона є постраждалою від Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вона як непрацюючий пенсіонер, який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю має право на підвищення до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Так, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 4 виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 15 % мінімальної пенсії.
Однак відповідач ніякого перерахунку та нарахування вказаних виплат не здійснив, так як вважає свої дії по нарахуванню та виплаті додаткової Чорнобильської пенсії та не нарахуванні доплати до пенсії правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству. При цьому, нарахування та виплата їй додаткової Чорнобильської пенсії та ненарахування доплати до пенсії здійснюється відповідачем не на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірах, визначених ст.ст. 51, 39 зазначеного Закону, а на підставі Закону України «Про державний бюджет 2008-2010 року» та Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року в розмірах, які є значно меншими, ніж встановлено вищевказаним Законом.
Відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За нормами чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, встановленими ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За вказаною нормою мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Отже, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, на яку посилається відповідач, додаткова Чорнобильська пенсія їй як постраждалій 4 категорії, виплачується в розмірі 5% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, а доплата до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю не виплачувалась взагалі, що є неправомірним та суперечить як чинному законодавству, так і конституційному принципу верховенства права.
Згідно ст.16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Згідно ст. 22 Конституції України - конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових законів або внесені змін у діючі закони не допускаються звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод.
Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» передбачено, що тільки законами України встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком.
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини, громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3 ч.2, ст.6, ст.8, ч.2 ст. 19, статтями 22, 23, ч.1 ст. 24 Конституції України, не можуть бути скасовані чи звужені..
Таким чином, відмова відповідача в нарахуванні та виплаті доплати до пенсії та перерахунку та виплаті додаткової Чорнобильської пенсії за нормами Постанови Кабінету Міністрів України, а не за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірах, які є значно меншими, ніж визначено Законом, є неправомірним та порушує її права, визначені чинними Законами про пенсійне забезпечення та гарантовані Конституцією України.
Просить зобов'язати відповідача провести нарахування доплати до пенсії та здійснити перерахунок додаткової пенсії за нормами ст.ст.39,51 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 29.12.2010 року та нараховувати пенсію в подальшому, а також виплатити їй різницю між перерахованою та фактично виплаченою додатковою Чорнобильською пенсією.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Позивач є постраждалою від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, а тому відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком. Вона зареєстрована і постійно проживає в АДРЕСА_1, що згідно постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 року №106, відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, не працює, являється пенсіонером і отримує пенсію за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серія НОМЕР_2, а тому відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на підвищення до пенсії, як непрацюючий пенсіонер, проживаючий в зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Однак останній виплачується додаткова пенсія як постраждалій від Чорнобильської катастрофи 4 категорії в розмірі 5% від прожиткового мінімуму встановленого законом для осіб, які втратили працездатність та взагалі не виплачується підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, Закону України «Про державний бюджет 2008 - 2010 року» та Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
А тому дії відповідача по нарахуванню і виплаті позивачу додаткової пенсії та не нарахуванні підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю є неправомірними.
Відповідно до п. 28 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме ст.51 викладена в новій редакції: «особам, віднесеним до категорії 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірах 5 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність» та в ст.39 даного Закону доплата непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні посиленого радіологічного контролю не виплачується, про що Управління Пенсійного Фонду в Тульчинському районі повідомило позивача листом.
Проте рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення п. 28 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», тобто являються неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України даного рішення, а тому відповідач повинен був при призначенні і виплаті позивачу додаткової пенсії та не нарахуванні доплати до пенсії керуватись ст. 39 та 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 31.10.2006 року.
Відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
25.01.2012 року Конституційний Суд України ухвалив рішення № 3-рп/2012, відповідно до якого Конституційним Судом України визначено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного Бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову №745 «Про встановлення деяких витрат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.
А тому до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, тобто до 23.07.2011 року, при вирішенні справ цієї категорії щодо розміру пенсії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам проживаючим в зоні посиленого радіоекологічного контролю, застосуванню підлягають положення ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Із 23.07.2011 року правомірність дій суб'єктів владних повноважень у зазначених категоріях справ судам необхідно перевіряти на відповідність вимогам Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та Постанови Кабінету Міністрів від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
Таким чином, суд при вирішенні справи керується Конституцією України, як Основним Законом, також Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та враховує прийняту 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою встановлено розміри виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та прийняту 23.11.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 99 КАС України позовні вимоги про перерахунок пенсії підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку звернення до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 5 Конституції України, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії», ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постанови КМУ №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» від 23.07.2011 року, Постанови КМУ №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року, ст.ст. 17, 18, 99, 161-163, 183-2 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні і виплаті підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю та перерахунку та виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 39, 49, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області ОСОБА_1:
- нарахувати та виплачувати підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, встановлене ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати,
- перерахувати та виплачувати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог встановлених ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 15% мінімальної пенсії, що становить 15 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб,
починаючи з 30.12.2010 року та виплатити їй різницю між перерахованою та фактично виплаченою додатковою пенсією, починаючи з 30.12.2010 року по 30.06.2011 року включно, а починаючи з 23.07.2011 року виплату пенсії проводити на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» з врахуванням Постанови Кабінету Міністрів України №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» прийнятої 06.07.2011 року, якою встановлено розміри виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та Постанови Кабінету Міністрів України №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року.
В решті позовних вимог - відмовити.
На постанову може бути подана апеляція до Вінницького адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: